Štyrikrát viac nehôd, situácia na prahu kalamity. Sneh zasypal Česko i Taliansko

Husté sneženie v noci na sobotu zasiahlo takmer celé územie ČR. Sneh skomplikoval dopravu na viacerých miestach a meteorológovia v južných častiach krajiny vydali mimoriadne výstrahy, informujú Novinky.cz a iRozhlas.cz.

02.12.2023 10:10 , aktualizované: 14:23
debata (1)

Hajtman Juhočeského kraja Martin Kuba vyhlásil v kraji pre sneh kalamitný stav. Problémy tam podľa jeho slov zaznamenala železničná i autobusová doprava a na niektorých miestach sú výpadky elektrickej energie.

Kamión havaroval na 97. kilometri diaľnice D1 v kraji Vysočina smerom do Brna a vytvorila sa tam kolóna, oznámila ráno polícia ČR. Zranenia však podľa jej správ nikto neutrpel. Diaľnica D1 cez tento kraj je podľa polície prejazdná, vodičov však vyzvala na zvýšenú opatrnosť.

Od piatku napadlo na juhu Čiech a v kraji Vysočina až 45 centimetrov snehu a podľa meteorológov má sneženie pokračovať aj v sobotu i nedeľu. Situácia sa podľa Správy a údržby ciest Juhočeského kraja blíži ku kalamite. Hlavné dopravné ťahy sú však prejazdné.

Výstraha extrémneho stupňa nebezpečenstva v spojitosti so snehom je v častiach Juhočeského kraja a kraja Vysočina v platnosti do polnoci v noci na nedeľu.

Dopravné nehody hlásili aj v ďalších oblastiach ČR a sneh komplikuje dopravu v hlavnom meste Praha. Hasiči v ČR počas piatku zasahovali pri 216 dopravných nehodách, čo je takmer štvornásobne viac než bežný denný priemer, píše iRozhlas.cz.

Vlna nepriaznivého počasia v sobotu znovu zasiahla aj niekoľko talianskych regiónov. V Ligúrii na severozápade Talianska dosahoval vietor v nárazoch rýchlosť 143 kilometrov za hodinu. Námorná doprava bola pozastavená v prístave Livorno na pobreží Ligúrskeho mora v stredotalianskom regióne Toskánsko, pretože západný vietor v taliančine nazývaný libeccio dosahoval rýchlosť 93 kilometrov za hodinu a dvíhal vlny, ktoré merali vyše štyri metre.

Hasičské zbory zasahovali v regióne Marky, na východe strednej časti Talianska, vyše 300-krát, keďže prudký vietor tam spôsobil škody a narušil dopravu.

Ďalších 150 zásahov podnikli pohotovostné služby v oblasti mesta Rimini na pobreží Jadranského mora, kde pre popadané stromy vznikla rozsiahla núdzová situácia.

Sneh spôsobil zmätok v rakúskej spolkovej krajine Tirolsko a v severotalianskej provincii Južné Tirolsko, ktoré ostali od seba oddelené, pričom horský Brennerský priesmyk pokryla 30 centimetrov hrubá vrstva snehu a ďalej na juh pršalo.

Medziregionálny úrad pre povodie rieky Pád vyhlásil stav pohotovosti vzhľadom na stúpajúcu hladinu vody v riekach „v regióne Emilia a v niektorých prípadoch aj v Lombardsku“ – predovšetkým stúpa hladina vody v rieke Enza, ktorá je hlavným prítokom najväčšej rieky Talianska.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #sneženie