Vyše 110 krajín strojnásobí kapacitu obnoviteľnej energie, USA prispejú do fondu tromi miliardami

Viac než 110 krajín sa v sobotu na klimatickej konferencii OSN (COP28) zaviazalo do roku 2030 trojnásobne navýšiť svetové kapacity energie z obnoviteľných zdrojov. Oznámili to Spojené arabské emiráty (SAE), ktoré sú hostiteľskou krajinou COP28. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

02.12.2023 12:53 , aktualizované: 15:30
COP28 Harrisová Foto: ,
Viceprezidentka USA Kamala Harrisová počas plenárneho zasadnutia na klimatickom samite OSN COP28 v sobotu 2. decembra 2023 v Dubaji v Spojených arabských emirátoch.
debata (5)

Krajiny budú podľa UAE spolupracovať s cieľom dosiahnuť do konca tohto desaťročia kapacitu obnoviteľnej energie na úrovni najmenej 11 000 gigawattov. Takisto budú usilovať dosiahnuť zlepšenia v oblasti svetovej energetickej účinnosti.

Predseda COP28 Sultán Ahmad al-Džábir oznámil, že iniciatívu podporilo 117 krajín. SAE predtým uviedli podporu zo strany 116 krajín. Konečný počet by sa však ešte mal zvýšiť, dodáva AFP.

COP28, Emma nuel Macron, jadrová energetika Čítajte viac Dvadsiatka štátov žiada o strojnásobenie jadrovej energetiky, medzi nimi aj Slovensko

Al-Džábir všetkých účastníkov vyzval, aby sa pridali čo najskôr. Svetu to podľa jeho slov pomôže k prechodu z uhlia.

Zvyšovanie podielu veternej, slnečnej a ďalších foriem alternatívnej energie je rozhodujúce pre dosiahnutie globálneho cieľa nulových emisií CO2 do roku 2050, pripomína AFP.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leynová pre túto agentúru povedala, že prísľub strojnásobiť kapacitu obnoviteľnej energie je pre investorov a finančné trhy veľmi silným znamením, že celý svet sa posúva k tomuto cieľu. „Som presvedčená, že tento cieľ dosiahneme,“ povedala.

Spojené štáty prispejú sumou tri miliardy amerických dolárov do celosvetového klimatického fondu, oznámila viceprezidentka Kamala Harrisová na konferencii v Dubaji. USA chcú tiež presadiť zníženie emisií metánu s cieľom zabrániť nárastu globálneho otepľovania.

„Prostredníctvom činov dnes názorne ukazujeme, ako svet môže a musí riešiť túto (klimatickú) krízu,“ povedala Harrisová, ktorá v Dubaji zastupuje amerického prezidenta Joea Bidena.

Šéf OSN: Klimatické zmeny prinášajú skazu. Hlavným vinníkom sú fosílne palivá
Video

Tento príspevok musí ešte schváliť americký Kongres, dodáva AFP. Peniaze následne budú vložené do zeleného klimatického fondu (Green Climate Fund – GCF) pre rozvojové krajiny, ktorý bol založený v roku 2010. USA doňho naposledy prispeli v roku 2014, keď vtedajší prezident Barack Obama prisľúbil tri miliardy dolárov, pripomína AFP.

Bordeaux / Oheň / Požiar / Hasič / Čítajte viac Život na Zemi je ohrozený, varujú vedci. Opäť poukazujú na zmenu klímy

Spojené štáty chcú v boji s otepľovaním Zeme presadiť aj zníženie emisií metánu, ktorý je škodlivý pre klímu.

Poradca amerického prezidenta pre oblasť klímy Ali Zaidi a americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) na pôde COP28 oznámili nové štandardy. Tie budú od výrobcov ropy a plynu vyžadovať, aby zabránili únikom metánu. Takisto požadujú aj lepšiu kontrolu vrtov s cieľom zabrániť mimovoľným únikom tohto plynu.

Vatikán žiada progres

Pápež František v sobotu účastníkov konferencie žiadal, aby dosiahli pokrok pri riešení klimatickej krízy s cieľom zastaviť globálne otepľovanie, píšu agentúry DPA a Reuters. „Som s vami, pretože teraz je budúcnosť závislá od prítomnosti viac, než kedykoľvek predtým," uviedol pápež v príhovore, ktorý účastníkom COP28 sprostredkoval vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin.

Túžba vyrábať a vlastniť podľa pápeža pretvára životné prostredie na predmet nespútaného vykorisťovania. Takisto uviedol, že ničenie prostredia je priestupkom voči Bohu a tento hriech vo vysokej miere ohrozuje všetky ľudské bytosti – najmä tie najviac zraniteľné, píše Vatikan News.

František poukázal na priepastnú medzeru medzi niekoľkými bohatými a množstvom chudobných a žiadal odpustenie dlhov pre chudobné krajiny, ktoré sú za skleníkové plyny zodpovedné v menšej miere než pokročilé krajiny – trpia však viac.

Summit Klimatický COP28, čaputová Čítajte viac Čaputová na COP28: Ľudstvo sa rúti do priepasti. SR je medzi najambicióznejšími štátmi v brzdení klimatickej krízy

Ľudstvo podľa jeho slov stráca mnoho síl vo vojnách ako napríklad v konflikte medzi Izraelom a Palestínčanmi, na Ukrajine i v ďalších častiach sveta. Svet potrebuje zmenu, ktorá však nie je len čiastočnou zmenou kurzu, ale novou formou a spôsobom spolupráce.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Klimatická konferencia OSN