Začal sa advent, symbolizuje ho veniec so štyrmi sviečkami

Symbolom duchovnej prípravy na slávenie Vianoc - adventu - je v kresťanskej cirkvi adventný veniec so štyrmi sviečkami.

03.12.2023 09:00
adventný veniec - trend - zima 2014 Foto:
Adventný veniec
debata

Tie sa zapaľujú postupne počas štyroch adventných nedieľ. Najčastejšie sú sviečky tmavomodré alebo fialové, symbolizujúce liturgické farby adventných nedieľ.

Kruh adventného venca symbolizuje večnosť Boha
Video
Hovorí Zuzana Zuzana Novodvorská z Kultúrneho informačného centra v Trenčíne, december 2019 / Zdroj: TASR

Veniec je symbolom víťazstva a kráľovskej dôstojnosti. V biblii sa hovorí o venci ako o prejave úcty, radosti a víťazstva. Adventný veniec vzdáva hold tomu, ktorý je očakávaný a prichádza zároveň ako víťaz, kráľ a osloboditeľ. Svetlo z horiacich sviec symbolizuje prichádzajúceho Krista, ktorý rozptyľuje temnotu a strach, pretože on je „svetlo sveta“.

Sviečky na adventnom venci sa zapaľujú nielen v kostoloch, ale i v rodinách, nemocniciach či iných zariadeniach. Veriaci môžu v nedeľu priniesť svoje adventné vence do kostolov, kde ich kňazi posvätia počas prvej adventnej nedele, ktorá pripadá na 3. decembra, alebo v jej predvečer, teda v sobotu 2. decembra.

Známa je tradícia adventného venca, ktorý vyrobil začiatkom 19. storočia nemecký evanjelický pastor Johann Henrich Wichern. Pre chudobné a opustené deti zriadil útulok, ktorý nazval Drsný dom. Na tomto mieste deti nielen žili, ale učili sa aj rôzne remeslá. Na základe otázok detí, koľko dní ešte zostáva do Vianoc, sa Wichern rozhodol vyrobiť drevený veniec s tenšími sviečkami, ktoré predstavovali všedné dni, a štyrmi hrubšími sviecami, symbolizujúcimi štyri adventné nedele.

Prvá adventná nedeľa v tomto roku pripadá na 3. decembra. Tento deň je súčasne aj začiatkom nového liturgického roka.

debata chyba
Viac na túto tému: #Vianoce #advent