Americký torpédoborec zostrelil jemenské drony útočiace na civilné lode

Americká vojnová loď sa zapojila do bojov s jemenskými povstalcami v Červenom mori. Asistovala trom poškodeným civilným lodiam a zostrelila tri drony. Napriek pokračujúcim útokom v oblasti Spojené štáty trvajú na tom, že izraelsko-palestínsky konflikt sa nerozširuje mimo Pásma Gazy.

04.12.2023 17:00
Americky torpedoborec USS Carney Foto:
Americký torpédoborec USS Carney na archívnej snímke.
debata (38)

Celý incident trval niekoľko hodín a začal sa v nedeľu krátko po deviatej ráno miestneho času. Torpédoborec USS Carney zistil, že z územia Jemenu, ktoré majú pod kontrolou povstaleckí Húsiovia, vystrelili balistickú raketu proti nákladnej lodi M/V Unity Explorer. Tá dopadla do mora neďaleko lode.

Video
USS Gerald R. Ford: Najväčšia vojnová loď v dejinách / Zdroj: US Navy

USS Carney pokračoval v hliadkovaní v južnej časti Červeného mora. Okolo poludnia smerom k nemu mieril dron, ktorý posádka torpédoborca zlikvidovala. Zároveň sa M/V Unity Explorer stala terčom ďalšej rakety, ktorá ju tentoraz zasiahla a spôsobila menšie škody. USS Carney reagoval na núdzový signál, a keď smeroval k zasiahnutej nákladnej lodi, zaznamenal ďalší blížiaci sa bezpilotný prostriedok, ktorý zostrelil.

Neskôr boli strelami z územia ovládaného Húsiami zasiahnuté ďalšie dve nákladné lode. Okolo 15.30 to bolo plavidlo M/V Number 9 a okolo 16.30 loď M/V Sophie II. Obe hlásili menšie škody. Námorníkom na palube sa, našťastie, nič nestalo. Keď USS Carney asistoval posledne menovanej lodi, zničil tretí dron, ktorý mieril jeho smerom.

Prepojené so 14 krajinami

„Ohrozili životy medzinárodnej posádky zastupujúcej viaceré krajiny z celého sveta. Predstavujú priamu hrozbu pre medzinárodný obchod a námornú bezpečnosť,“ uviedlo o povstalcoch americké centrálne veliteľstvo a dodalo: „Máme všetky dôvody domnievať sa, že kým tieto útoky spustili Húsiovia z Jemenu, v skutočnosti ich plne umožnil Irán.“

Zasiahnuté nákladné lode sú pre svoju vlastnícku štruktúru a zloženie posádky prepojené so 14 krajinami. M/V Unity Explorer vlastní britská firma a plaví sa pod bahamskou vlajkou. V štruktúrach jej vlastníckej firmy pôsobí Dan David Ungar, syn izraelského lodného magnáta Abrahama Ungara. M/V Number 9 sa zas plaví pod panamskou vlajkou a vlastnia ju firmy z Británie a Bermúd. Vlastník M/V Sophie II je zas z Japonska.

zväčšiť Vystrelenie protilietadlovej rakety zo systému... Foto: US Navy
raketa SeaRAM z americkeho torpedoborca Vystrelenie protilietadlovej rakety zo systému SeaRAM na americkom torpédoborci triedy Arleigh Burke.

Jemenskí povstalci sa neskôr prihlásili k útoku na dve izraelské lode. Jednu zasiahli raketou a druhú dronom. Konkrétne menovali M/V Unity Explorer, ktorá je prepojená na rodinu Ungarovcov. Japonskú nákladnú loď ani americký torpédoborec vo svojom vyhlásení nijak nespomenuli. V útokoch na „izraelské“ lode chcú pokračovať, kým sa neskončia boje v Pásme Gazy.

„Spojené štáty budú zvažovať všetky patričné reakcie v plnej koordinácii so svojimi medzinárodnými spojencami a partnermi,“ uviedlo americké centrálne veliteľstvo. Napriek sérii útokov vrátane raketového ostreľovania amerických a spojeneckých vojsk v Iraku a v Sýrii zo strany Iránom podporovaných skupín, trvajú predstavitelia USA na tom, že konflikt medzi Izraelom a Hamasom sa zatiaľ nerozšíril do regiónu.

Predchádzajúce incidenty

USS Carney čelil ostreľovaniu zo strany Húsiov už predtým. V októbri počas deväť hodín trvajúcej akcie zostrelil 15 dronov a štyri strely s plochou dráhou letu. Viacero dronov zostrelil v novembri aj USS Thomas Hudner. Oba torpédoborce patria do sprievodnej skupiny lietadlovej lode USS Gerald R. Ford.

Cvičenie NATO: najväčšia bojová loď sveta zasadila Neptúnov úder
Video
Lietadlová loď USS Gerald R. Ford zapojila v Stredozemnom mori do cvičenia NATO Neptune Strike 2023-2 (Neptúnov úder). Je to najväčšie bojové plavidlo sveta. / Zdroj: NATO

V oblasti pôsobí aj druhá lietadlová loď USS Dwight D. Eisenhower. Torpédoborec USS Mason z jej sprievodnej skupiny sa pred týždňom stal cieľom dvoch balistických rkaiet, ktoré vystrelili Húsiovia. USS Mason v tom čase reagoval na núdzový signál z civilného tankera, ktorý napadli piráti. Piatich útočníkov na člne sa podarilo zajať a rakety dopadli neškodne ďaleko od torpédoborca.

Všetky tri menované torpédoborce patria do triedy Arleigh Burke. USS Carney je však z prvej série týchto lodí. Má dĺžku 154 metrov a výtlak 9 000 ton. Jeho výzbroj tvorí kanón kalibru 127 mm, dva torpédomety a 90 odpaľovacích šácht pre rôzne typy rakiet a striel s plochou dráhou letu. Na blízku ochranu má jeden systém Phalanx s rotačným kanónom kalibru 20 mm a jeden systém SeaRAM s protilietadlovými raketami RIM-116.

USS Thomas Hudner i USS Mason sú novšie a o niečo väčšie. Majú dĺžku 156 metrov a výtlak 9 200 ton. Nesú tiež silnejšiu výzbroj, až 96 vertikálnych odpaľovacích šácht pre rakety a strely proti pozemným cieľom.

© Autorské práva vyhradené

38 debata chyba
Viac na túto tému: #Jemen #torpédoborec #izraelsko - palestínsky konflikt #americké námorníctvo