Počet obetí výbuchu indonézskej sopky Marapi stúpol na 22

Počet obetí erupcie indonézskej sopky Marapi stúpol na 22, keď záchranná služba v utorok potvrdila nález deviatich mŕtvych tiel. Úrady naďalej pátrajú po desiatom nezvestnom.

05.12.2023 06:39 , aktualizované: 18:55
Mount Merapi, sopka Foto: ,
Láva steká dolu z krátera sopky 11. marca 2022.
debata

Sopka Marapi v indonézskej provincii Západná Sumatra v nedeľu v mohutnej erupcii vyvrhla sopečný popol až do výšky 3 000 metrov. V tom čase bolo na vrchole sopky 75 osôb, časť z nich sa podarilo objaviť živých a dopraviť do bezpečia.

Výbuch sopky Marapi, záber z videa Čítajte viac Po výbuchu sopky Marapi zahynulo najmenej 11 turistov

Sopku v roku 2011 zaradila indonézska vulkanologická agentúra na druhý zo štyroch stupňov rizika erupcie a okolo jej krátera preto vznikla trojkilometrová karanténna zóna. Turisti sa pre výstup museli registrovať do online rezervačného systému, časť ľudí sa však na vulkán mohlo dostať nelegálne aj bez registrácie.

Šéf vulkanologickej agentúry v pondelok vyhlásil, že najviac spálené boli telá turistov nájdené do vzdialenosti jeden až jeden a pol kilometra od krátera.

Sopečná činnosť a otrasy pôdy sú v Indonézii bežné, pretože súostrovie je súčasťou tzv. Pacifického ohnivého kruhu, kde sa odohráva až 90 percent všetkých zemetrasení na svete. Marapi je najaktívnejšia sopka na ostrove Sumatra.

debata chyba
Viac na túto tému: #sopka #Marapi