Plány ukrajinskej ofenzívy boli veľkolepé. Pekelná ruská obrana rozmetala stratégiu USA a Kyjeva

Ukrajinské velenie hneď v prvých dňoch ukrajinskej protiofenzívy upustilo od stratégie, ktorú predtým mesiace plánovalo s USA, uviedol denník The Washington Post (WP). Ukrajinské sily totiž narazili na nečakane dôkladné ruské obranné línie a tvrdý odpor ruských vojsk.

05.12.2023 07:00
Zničená dedina Robotyne na Ukrajine Foto:
Zničená dedina Robotyne na Ukrajine
debata (359)

Pôvodný plán bol postúpiť počas prvých 24 hodín o zhruba 14 kilometrov k dedine Robotyne, uviedol tiež denník, ktorý priniesol analýzu protiofenzívy na základe rozhovorov s desiatkami vojakov a predstaviteľov z Ukrajiny, USA a ďalších krajín.

Čakanie na F-16? Ukrajinci musia brániť nebo proti Rusom s tým, čo majú
Video
Zdroj: Ukrajinské vzdušné sily

Ukrajinská 47. samostatná mechanizovaná brigáda mala podľa predchádzajúceho plánu 7. júna začať protiofenzívu a postúpiť o zhruba 14 kilometrov k dedine Robotyne, z ktorej by potom ukrajinské sily pokračovali do Melitopolu, a prerušili tým ruské zásobovanie. V najlepšom scenári potom mali Ukrajinci dosiahnuť za 60 alebo 90 dní pobrežie Azovského mora.

ukrajinsky raketomet Grad Čítajte viac Vojenskí experti The Independent: Na Ukrajine sa rysuje pat aj v roku 2024

Plán ale nevyšiel, konštatuje WP. Robotyne Ukrajinci ovládli za 12 týždňov. Za celú protiofenzívu potom ukrajinské sily postúpili približne o 19 kilometrov, Melitopol stále ovláda Rusko a Azovské more je ďaleko od súčasnej frontovej línie.

Dramatické zábery: ako Ukrajinci oslobodili Robotyne
Video

Ukrajinských vojakov v prvých dňoch protiofenzívy zaskočila hustota mínových polí, na ktoré narazili. Počas predchádzajúceho výcviku v Nemecku v ovládaní bojových vozidiel Bradley boli zvyknutí na pohyb v ľahkom teréne, v ukrajinskej Záporožskej oblasti si ale museli kliesiť cestu v teréne s mäkkou pôdou, za ohlušujúceho revu bitky a úzkymi uličkami medzi mínovými poľami, opísal The Washington Post.

Rusi, ktorých pozície boli v teréne vyššie, začali na Ukrajincov okamžite páliť protitankové strely, útočiť z vrtuľníkov a dronov. Ukrajinci, z ktorých niektorí boli prvýkrát v boji a zažili šok, sa museli počas prvých dní opakovane sťahovať a preskupovať.

„Bola to pekelná paľba,“ opísal veliteľ čaty v 47. brigáde Oleh Sencov.

APC / Avdijivka / Čítajte viac Krvavá bitka o Avdijivku. Mesto, ktoré chcú Rusi stoj čo stoj, bráni aj slávny režisér

Štvrtý deň protiofenzívy sa náčelník generálneho štábu Valerij Zalužnyj rozhodol k zmene stratégie. Prinútilo ho k tomu množstvo mŕtvych a ranených Ukrajincov, rovnako ako poničená západná vojenská technika. Namiesto toho, aby sa snažil preraziť ruskú obranu pomocou masívneho mechanizovaného útoku za podpory delostrelectva, ako mu radili americkí kolegovia, sa rozhodol, že ukrajinskí vojaci budú postupovať pešo a v malých, asi desaťčlenných skupinkách. Postup navrhovaný Američanmi by bol zrejme oveľa rýchlejší, ale taktika zvolená Zalužným zase pomohla ochrániť životy ukrajinských vojakov aj techniku pred zničením.

Ukrajina, Mick Ryan Čítajte viac Austrálsky generál: ofenzíva nenaplnila ciele. Podcenili Západ a Ukrajina Rusko?

Väčšina vojakov 47. brigády, ktorá bola vybraná, aby prerazila ruskú obranu, a vybavená západnými zbraňami, nemala skúsenosť s bojmi, tvrdí tiež americký denník. Bojová skúsenosť podľa jeho informácií chýbala až 70 percentám vojakov v tejto brigáde. Išlo o novovytvorenú jednotku, ktorá bola predtým poslaná na výcvik do Nemecka. Vedenie ukrajinskej armády sa totiž rozhodlo, že skúsenejší vojaci budú zadržiavať ruské vojská počas zimy, zatiaľ čo čerství vojaci utvoria nové brigády, absolvujú výcvik v zahraničí a počas jari a leta povedú ukrajinský útok.

USA na Ukrajinu naliehali, aby s protiofenzívou začala už v polovici apríla, čím by sa Rusku zabránilo v ďalšom upevňovaní obranných línií, uviedol tiež WP. Ukrajina ale váhala a poukazovala na to, že potrebuje viac zbraní a ďalší výcvik pre svojich vojakov. Protiofenzíva sa tak začala až v júni.

359 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine