Európska komisia varovala Slovensko pred zrušením špeciálnej prokuratúry

Európska komisia vyzvala Slovensko, aby nepokračovalo v zmenách Trestného zákonníka v zrýchlenom konaní a aby nerušilo elitnú zložku prokuratúry bez dôkladného uváženia, informoval hovorca Európskej komisie Christian Wigand, podľa ktorého sa minulý pondelok stretol európsky komisár pre spravodlivosť Didier Reynders so slovenským premiérom Robertom Ficom, ministrom spravodlivosti Borisom Suskom a ministrom obrany Robertom Kaliňákom, ktorí ho informovali o chystaných zmenách.

06.12.2023 17:20 , aktualizované: 22:05
debata (432)

Reynders spoločne s eurokomisárkou pre vnútorné veci Ylvou Johanssonovou tento utorok poslali Suskovi list k plánovaným reformám. „Veľký rozsah zamýšľaných novelizácií a frekvencia oblastí práva EÚ, ktorých sa to týka, vyžaduje dôkladnú a hlbokú analýzu. Preto sme v tomto liste požiadali slovenskú vládu, aby zatiaľ nepokračovala v zamýšľaných úpravách a najmä, aby sa neuchyľovala k zrýchlenej procedúre bez náležitého a dôkladného prerokovania so zainteresovanými subjektmi na národnej a európskej úrovni,“ uviedol Wigand.

Fico: Úrad špeciálnej prokuratúry rušíme
Video
Zdroj: TASR/Jakub Popelka

Vláda premiéra Roberta Fica schválila v stredu návrh zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý dohliada na vyšetrovanie najzávažnejších kriminálnych prípadov a tiež korupčných káuz z doby predchádzajúceho vládnutia Ficovej strany Smer. Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚSP) funguje od roku 2004.

Premiér: Nikomu, kto je dnes vo väzení, sa nebudú odpúšťať ani skracovať tresty
Video
Zdroj: TASR/Jakub Popelka

Kabinet v stredu okrem zrušenia špeciálnej prokuratúry navrhol aj zníženie trestov za vybrané trestné činy a v niektorých prípadoch aj za korupciu. Predlohy bez širšej odbornej debaty pripravilo ministerstvo spravodlivosti.

Robert Fico Daniel Lipšic Čítajte viac Lipšicov pokus o záchranu špeciálnej prokuratúry nevyšiel, vláda navrhla úrad zrušiť

Viaceré mimovládne organizácie, opozícia i časť médií vopred označili tieto zámery vlády za zásahy do právneho štátu či za Ficovu snahu zabezpečiť sebe a svojmu okoliu beztrestnosť. Výhrady k zrušeniu ÚŠP a k spôsobu prípravy zmien ohľadom justície vyslovila v utorok aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Opozičné strany zvolali na štvrtkový večer pred Úrad vlády protest proti rušeniu elitnej zložky prokuratúry. „Odmietame túto deštrukciu právneho štátu,“ povedal šéf hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka. Opozícia sa chce tiež so sťažnosťou obrátiť na Ústavný súd.

PS avizuje pre rušenie špeciálnej prokuratúry ústavnú sťažnosť i verejné protesty
Video

Už štvornásobný premiér Fico ešte ako opozičný politik pred víťazstvom v septembrových predčasných voľbách opakovane kritizoval vyšetrovanie viacerých káuz z doby, keď jeho strana bola pri moci. Rozsiahle zatýkanie spustila slovenská polícia v roku 2020 po porážke Smeru vo vtedajších voľbách a po odchode tejto strany do opozície. Niekoľko desiatok obžalovaných vrátane pracovníkov polície a justície už bolo odsúdených, alebo čelia vyšetrovaniu či obžalobe.

Kolíková: Vládna novela vážne naruší celý trestnoprávny systém
Video

Ak vládny návrh schváli parlament, prokurátori ÚŠP zostanú zamestnancami prokuratúry. Šéf špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic, ktorého Fico opakovane kritizoval, však príde o terajšiu riadiacu funkciu.

Eduard Burda Čítajte viac Dekan Burda: Vláde som odporučil zrušenie špeciálnej prokuratúry čo najskôr. Pre Brusel to môže byť problém, reaguje odborníčka

Prokurátori ÚŠP teraz podávajú obžaloby v prípadoch, v ktorých potom rozhoduje Špecializovaný trestný súd. Ide nielen o korupčné kauzy, ale aj napríklad o úkladné vraždy, teroristické a extrémistické trestné činy či o hospodársku kriminalitu s veľkou škodou. Prokurátori ÚŠP dohliadali tiež na vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky, ktorá v roku 2018 vyústila na Slovensku do politickej krízy a rezignácie Fica z funkcie premiéra.

špecializovaný trestný súd, úrad špeciálnej prokuratúry, Čítajte viac Výroky dekana Burdu na adresu ÚŠP sú podľa prokurátorov absurdnými a nepodloženými obvineniami

Vláda chce tiež zmenou zákona zrušiť existujúcu ochranu elitných policajtov, ktorí citlivé kauzy vyšetrovali a ktorých nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok postavil mimo službu.

432 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Úrad špeciálnej prokuratúry #ÚŠP