Katalóg World Press Photo nemá na obálke víťaznú fotografiu z Mariupolu

Nadácia World Press Photo, ktorá organizuje rovnomennú novinársku fotografickú súťaž, na obálku svojho katalógu neumiestnila tohtoročnú víťaznú fotografiu pre jej explicitný obsah. V prestížnej súťaži zvíťazila fotografia ukrajinského fotoreportéra agentúry AP Jevhena Maloletku, ktorá zachytáva smrteľne zranenú tehotnú ženu, ktorú záchranári odnášajú na nosidlách z rozbombardovanej nemocnice v ukrajinskom Mariupole.

07.12.2023 23:19
APTOPIX Netherlands World Press Photo Foto:
Víťazná snímka World Press Photo od fotografa agentúry Associated Press Jevhena Maloletku.
debata (6)

„Je vhodnejšie použiť pre titulnú stranu inú fotografiu, pretože ide o knihu, ktorá je vystavovaná v múzeách, obchodoch a kníhkupectvách,“ povedala denníku El País výkonná riaditeľka nadácie World Press Photo Joumana El Zeinová Khouryová.

Víťazná snímka World Press Photo od fotografa...
Snímka zo série od fotografky Anush Babajanyana...
+11Fotografia, ktorá je súčasťou série The Price...

Na titulnej stránke katalógu sa namiesto Maloletkovej snímky objavila fotografia zachytávajúca mladú ženu v Iráne, ktorá napriek predpisom tamojšieho islamského režimu sedí na verejnosti v západnom oblečení. Vlani v decembri ju zaobstaral Ahmad Halabísaz.

ukrajina Čítajte viac Jevhen Maloletka ukazuje svetu, aká je vojna hnusná

El Zeinová Khouryová povedala, že obe fotografie „dokumentujú nespravodlivosť“ a „nebezpečenstvo, ktorému čelili ich autori i zachytené ženy“. Rozhodnutie nezaradiť na obálku ročenky fotografiu tehotnej ženy zranenej pri ruskom dobýjaní Mariupolu podľa El Zeinovej Khouryovej „je vedomým rozhodnutím preukázať rešpekt obetiam a dať najavo náš hnev kvôli neľudskej strate životov“.

Spôsobili to Rusi. Porovnajte si Bachmut pred a po invázii
Video
Ako vyzerá Bachmut, ktorý okupujú Rusi? Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Dvadsaťtriročná Iryna Kalininová, ktorú vlani v marci na nosidlách potiahnutých červenou dekou s čiernymi bodkami vyfotografoval Maloletka, svojím zraneniam podľahla krátko po tom, ako porodila mŕtve dieťa.

APTOPIX Netherlands World Press Photo Čítajte viac Pozrite si fotky roka: V súťaži World Press Photo zvíťazil záber z pôrodnice v Mariupole

Kurátorka World Press Photo Marika Cukrowská pre El País povedala, že rozhodnutie neumiestňovať Maloletkovu fotku na obálku ročenky padlo skoro po ohlásení tohtoročných víťazov a obaja fotografi ho „pochopili a súhlasili s ním“.

Španielska fotoreportérka Sandra Balsellsová podotkla, že by ju zaujímalo, či by takéto rozhodnutie prišlo, aj keby Iryna prežila. Povedala tiež, že je divné, že porota mala dosť odvahy na to, aby fotografiu z Mariupolu nechala vyhrať, ale potom ju „zneviditeľnila“ tým, že súhlasila, aby nebola na titulnej stránke katalógu.

El País pripomína, že už v minulosti sa niekoľkokrát stalo, že sa víťazná snímka World Press Photo neocitla na titulnej stránke ročenky. Napríklad v roku 1993 súťaž vyhrala fotografia obetí hladomoru v Somálsku amerického fotografa Jamesa Nachtweya.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #World Press Photo #vojna na Ukrajine