Izrael zriaďuje bezpečnú zónu v Pásme Gazy, no podľa Palestínčanov je to slabá náplasť

Izrael označil malý kúsok väčšinou nezastavaného územia pozdĺž stredomorského pobrežia Pásma Gazy ako bezpečnú zónu a miesto, kde môžu vlny ľudí utekajúcich pred vojnou nájsť ochranu pred leteckými útokmi a dostať humanitárne zásoby pre svoje rodiny.

08.12.2023 08:15
debata (2)

Oblasť Muwasi je však v skutočnosti provizórny stanový tábor, kde tisíce Palestínčanov žijú v biednych podmienkach na roztrúsených poľnohospodárskych poliach a rozmočených prašných cestách. Ich počet sa v posledných dňoch zvýšil, keďže ľudia utekajú pred izraelskou vojenskou ofenzívou v neďalekých oblastiach južných častí Pásma Gazy.

Izrael ponúkol oblasť Muwasi s rozlohou zhruba 20 kilometrov štvorcových na juhozápade Pásma Gazy ako riešenie na ochranu ľudí, ktorí boli vyhnaní zo svojich domovov a hľadajú bezpečie pred ťažkými bojmi medzi izraelskými jednotkami a militantmi Hamasu. Organizácia Spojených národov (OSN) a humanitárne skupiny tvrdia, že Muwasi je zle naplánovaný pokus o nanútenie riešenia pre ľudí, ktorí boli vysídlení, a neposkytuje žiadnu záruku bezpečnosti.

„Ako môže byť oblasť vo vojnovej zóne bezpečná, ak o nej jednostranne rozhoduje len jedna strana konfliktu?“ povedal Philippe Lazzarini, generálny komisár Agentúry OSN pre pomoc a prácu v prospech palestínskych utečencov (UNRWA). „Môže to len podporiť falošný pocit, že to bude bezpečné.“

V oblasti nie je tečúca voda ani kúpeľne, pomoc a medzinárodné humanitárne skupiny nie sú nikde k dispozícii a stany poskytujú len malú ochranu pred nadchádzajúcou chladnou a daždivou zimou. „Je tu veľmi chladno a nie sú tu žiadne životné potreby,“ povedal Monír Nabrís, ktorý utiekol z mesta Gaza s približne 30 členmi rodiny. Nedávno prišiel do Muwasi a teraz žije v nylonovom stane s vysídlenými členmi rodiny. „Na všetko sa stoja fronty, dokonca aj na pitnú vodu,“ povedal.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Pásmo Gazy