WSJ: Ukrajina stráca, ďalšej protiofenzívy možno nebude schopná do roku 2025

Ukrajina prechádza do defenzívy. Jej ozbrojené sily sa možno budú dlhší čas iba snažiť zastaviť ruský postup. Západní diplomati a vojenskí stratégovia tvrdia, že vyčerpaná krajina potrebuje čas na obnovu a možno nebude schopná podniknúť ďalšiu významnú protiofenzívu do roku 2025. Na svojom webe to napísal americký denník The Wall Street Journal (WSJ).

09.12.2023 05:00
debata (104)
Neúspešná ofenzíva? Zvíťazíme, veria stále Ukrajinci
Video
Protiofenzíva nebola úspešná. Ukrajinci však stále veria, že budú úspešní v boji proti ruským agresorom. Budú však potrebovať pomoc západných partnerov. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Denník pripomína, že nákladná niekoľkomesačná ukrajinská protiofenzíva, ktorej cieľom bolo vytlačiť ruské invázne jednotky, vyvrcholila malým posunom na frontovej línii. Pri ďalšej ekonomickej a vojenskej podpore zo strany Spojených štátov aj Európy sa objavili otázniky, na Ukrajine sa prehlbujú vnútropolitické spory a morálka národa klesá, píše denník.

Prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týždeň nariadil vybudovanie rozsiahlej siete bojových opevnení, ktoré majú vojakom pomôcť udržať línie. V stredu – na Deň ozbrojených síl – potvrdil ťažkosti v boji a vyzval na vytrvalosť. „Existuje naozaj nejaká alternatíva? Nie,“ povedal. To je výrazný posun v nálade, oproti časom, keď sa Kyjev – povzbudený predchádzajúcimi úspechmi pri odvrátení ruských postupov a prílevom západných zbraní – rozhodol vypudiť invázne jednotky z takmer 20 percent ukrajinského územia, ktoré Rusi okupujú, píše WSJ.

Čakanie na F-16? Ukrajinci musia brániť nebo proti Rusom s tým, čo majú
Video
Stíhačky F-16 Ukrajinci stále nemajú, nebo musia proti ruskej agresii chrániť najmä stroje MiG-29, ktoré Kyjev dostal aj zo Slovenska. Zdroj: Ukrajinské vzdušné sily

Ukrajinská vojenská operácia stroskotala na ruských obranných opevneniach, politická jednota USA ohľadom Ukrajiny sa rozpadá uprostred straníckych sporov a pozornosť sveta si pritiahla vojna medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas. Putin medzitým preorientuje ekonomiku krajiny na vojnovú, konštatuje denník, podľa ktorého Rusko nejaví známky toho, že by sa vzdalo svojho pôvodného cieľa susednú krajinu ovládnuť.

Nielen západné tanky. Ukrajinci vyrazili do boja na stroji T-72
Video
Aj staršie tanky dokážu bojovať, ako ukazuje nasadenie stroja T-72 na ukrajinskej strane. Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Na bojisku si niektorí ukrajinskí vojaci nie sú istí, ako dlho im vydržia zásoby munície. Tí, ktorí bojujú na Donbase, hovoria, že delostrelecké granáty na prídel sťažujú odrážanie ruských jednotiek, ktoré sa na nich rútia, píše denník. V nedávnych rozhovoroch Ukrajinci pozdĺž frontovej línie aj ďaleko od nej rezignovane pripúšťali, že môžu prísť ďalšie zlé správy.

Zelenskyj, Mashovets, Syrsky, Kupiansk, vojna na Ukrajine Čítajte viac Kličko: Prestaňme klamať, vojna je v patovej situácii. Zelenskyj obchádza Zalužného

Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba uviedol, že akákoľvek prestávka v bojoch by teraz Rusku iba poskytla príležitosť preskupiť sily a pripraviť sa na novú akciu. „Pripravujeme naše brigády na nové protiútoky a obranné operácie,“ uviedol šéf diplomacie.

Niektoré z nich boli nedávno viditeľné blízko mesta Lyman neďaleko frontovej línie, píše WSJ, podľa ktorého tam Ukrajinci kopú zákopy, ktoré svedčia o novom prístupe ukrajinskej armády. Od začiatku vojny Ukrajinci kopali relatívne plytké zákopy a snažili sa o mobilné obranné operácie, pričom podnikali bleskové výpady na ruské jednotky, opisuje denník.

Zalužnyj murál Čítajte viac Ani s ním, ani bez neho. Zbaví sa Zelenskyj Zalužného?

Vzhľad nových zákopov podľa neho pripomína tie, ktoré ruské sily budovali od vlaňajšej zimy na južnej Ukrajine a ktoré pomohli zmariť letnú ukrajinskú protiofenzívu. Pripomínajú patovú situáciu, ktorá na Donbase panovala osem rokov po tom, ako jeho časť obsadili v roku 2014 Moskvou podporovaní separatisti, píše WSJ, ktorý ďalej upozorňuje, že obranné operácie však nemusia zahŕňať iba opevnenie.

Cieľ je jasný. Ukrajinskí špeciáli majú Krymský most na dosah
Video
Krymský most je zbytočná stavba. Ukrajinské špeciálne jednotky ho majú na dosah. Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Ak sa Ukrajina a jej spojenci dokážu vysporiadať so súčasnými problémami a budú pokračovať v dodávkach zásob vojakom, je podľa západných stratégov najlepším možným scenárom, že sa na budúci rok stane pre ukrajinskú armádu rokom obnovy, domnieva sa WSJ. Nádej by potom podľa neho spočívala v tom, že obmedzený počet ukrajinských vojakov dokáže udržať ruské sily na uzde, čo by poskytlo krajinám NATO čas na výcvik čerstvých ukrajinských bojovníkov, rozšírenie výroby zbraní a doplnenie ukrajinského arzenálu.

Inou nádejou vyjadrenou na nedávnom zasadnutí NATO bolo, že ruské pokusy o prelomenie ukrajinskej obrany zlyhajú, čo oslabí ruské zdroje a potenciálne to ponúkne Ukrajine lepšie vyhliadky na prevzatie novej iniciatívy na bojisku na jar 2025, ak prežije rok 2024, poznamenáva The Wall Street Journal.

104 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine