654. deň: Ukrajinský parlament vyzýva EÚ, aby začala rozhovory o vstupe Ukrajiny do bloku

Ukrajinský parlament v sobotu vyzval parlamenty a vlády členských štátov EÚ, ako aj inštitúcie Európskej únie, aby na najbližšom zasadnutí Európskej rady - 15. decembra - schválili začatie prístupových rokovaní s Ukrajinou.

09.12.2023 07:50 , aktualizované: 22:16
vojna na Ukrajine, Avdijivka Foto: ,
Ukrajinský vojak strieľa počas bojov pri Avdijivke na Ukrajine, 18. augusta 2023.
debata (297)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 654 dní
  • Rusko na Ukrajine stratilo ďalších 900 vojakov
  • Ukrajina odmieta konanie ruských prezidentských volieb na okupovaných územiach
  • ISW: Na Krym sa od roku 2014 nelegálne prisťahovalo 800-tisíc Rusov
  • Ukrajinský parlament vyzýva EÚ, aby začala rozhovory o vstupe Ukrajiny do bloku
Hlasuje niekto v americkom Kongrese za víťazstvo Putina?
Video
Republikáni v americkom Kongrese blokujú finančnú podporu pre Ukrajinu. Čo na to hovorí poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan? / Zdroj: C-SPAN
Air Defender 23, F-16 Čítajte viac 653. deň: Bulharský parlament prehlasoval prezidentovo veto na dodávku zbraní Ukrajine

22:17 Ruské jednotky sú na fronte najaktívnejšie v oblasti východoukrajinských miest Avdijivka a Marjinka, uviedol ráno podľa denníka Ukrajinska pravda generálny štáb ukrajinskej armády. Rusi za posledných 24 hodín podľa neho na ukrajinské územie v celkovo 28 prípadoch zaútočili raketami, skoro v 60 prípadoch použili raketomety a vykonali 27 leteckých úderov. Úrady v Chersonskej a Charkovskej oblasti hlásia po ruskom ostreľovaní troch mŕtvych. Podobné informácie nemožno priamo overiť z ďalších zdrojov.

"V dôsledku ruských teroristických útokov zomreli a boli zranení civilisti. Zničené a poškodené boli obytné domy a ďalšia občianska infraštruktúra, "cituje web ukrajinského denníka armádne oznámenie. Letecké údery podľa neho mierili na miesta v Charkovskej, Luhanskej a Doneckej oblasti.

19:59 Podľa estónskej vojenskej spravodajskej služby Rusko v najbližších týždňoch napriek veľkým stratám zintenzívni svoju ofenzívu proti Ukrajine. Svedčí o tom preskupovanie ruských síl. Povedal to šéf estónskeho obranného spravodajstva Ants Kiviselg. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje správu estónskeho verejnoprávneho vysielateľa ERR.

Kiviselg poznamenal, že intenzita bojových akcií Ruska proti Ukrajine sa v priebehu uplynulého týždňa zvýšila o štvrtinu. Hlavným terčom ruskej ofenzívy zostáva mesto Avdijivka. „Rusko tiež vyvíja tlak na frontoch pri mestách Bachmut a Marinka," povedal Kiviselg.

Šéf estónskej vojenskej spravodajskej služby však dodal, že Rusko za uplynulý týždeň stratilo približne 10-tisíc vojakov. Poukázal aj na to, že Ukrajine sa darí udržiavať si obranu a zachovávať predmostie na východnom brehu Dnipra.

18:18 Ukrajinský parlament v sobotu vyzval parlamenty a vlády členských štátov EÚ, ako aj inštitúcie Európskej únie, aby na najbližšom zasadnutí Európskej rady – 15. decembra – schválili začatie prístupových rokovaní s Ukrajinou.

Na komunikačnej platforme Telegram o tom v sobotu informoval poslanec ukrajinského parlamentu Jaroslav Železňak.

Ukrajinský parlament, ktorý v dôsledku stanného práva vyhláseného počas vojny proti Rusku zasadá za zatvorenými dverami, podľa Železňaka vyzval členské štáty EÚ, aby pokračovali vo vojenskej a finančnej pomoci pre Ukrajinu.

Podľa agentúry DPA poslanci túto svoju požiadavku zdôvodnili tým, že vojenská pomoc je stále naliehavo potrebná na obranu Ukrajiny pred ruskou armádou a finančnú podporu treba na opravu infraštruktúry zničenej ostreľovaním či bojmi.

17:46 Až 800-tisíc ruských občanov sa od roku 2014 nelegálne prisťahovalo na okupovaný ukrajinský polostrov Krym a približne 100-tisíc Ukrajincov polostrov opustilo. Uviedol to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) a Ukrajinská helsinská únia ľudských práv (UHHRU). Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Podľa UHHRU Rusko uplatňuje rovnakú politiku aj na iných okupovaných ukrajinských územiach. V súčasnosti však ruská kolonizačná politika v iných obsadených regiónoch nie je taká úspešná ako na Kryme, pretože intenzita vojenských akcií znižuje motiváciu ruských civilistov, aby sa vo veľkom počte sťahovali na okupované územia.

16:58 Ruské bezpilotné lietadlo zhodilo v sobotu výbušniny na ukrajinské mesto Beryslav v Chersonskej oblasti. Jeden civilista v dôsledku útoku zomrel a ďalší utrpel zranenia, uviedla regionálna prokuratúra. Útok sa stal, keď sa civilisti nachádzali na ulici, uviedol gubernátor Chersonskej oblasti Oleksandr Prokudin. Beryslav leží zhruba 70 kilometrov východne od mesta Cherson na západnom brehu rieky Dnipro naproti mestu Kachovka na východnom brehu, ktorý okupuje ruská armáda. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Ruské sily v sobotu zaútočili aj na mesto Cherson, pričom zranili dvoch jeho obyvateľov, konštatovala vojenská administratíva Chersonskej oblasti.

16:44 Ukrajina v sobotu ostro odsúdila plány Ruska usporiadať na jar budúceho roku voľby prezidenta Ruskej federácie aj na okupovaných územiach Ukrajiny.

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí podľa agentúry AP označilo plánované voľby za „nulitné, neplatné“ a varovalo, že všetci medzinárodní pozorovatelia vyslaní na ich monitorovanie budú „čeliť trestnej zodpovednosti“.

Poslanci hornej komory ruského Federálneho zhromaždenia – Rady federácie – vo štvrtok určili, že prezidentské voľby v Rusku sa uskutočnia 17. marca 2024. V piatok Ústredná volebná komisia drvivou väčšinou hlasov prijala uznesenie, že hlasovanie bude trvať tri dni – od 15. do 17. marca.

Jednoznačným favoritom prezidentských volieb v Rusku je doterajší šéf Kremľa Vladimir Putin, ktorý svoju opätovnú kandidatúru oznámil v piatok.

16:02 Nemecký kancelár Olaf Scholz na konferencii Sociálnodemokra­tickej strany Nemecka vyhlásil, že jeho krajina by mala byť pripravená rozšíriť svoju podporu pre Ukrajinu za situácie, keď pomoc zo strany iných štátov sa zmenšuje. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje nemeckú televíznu stanicu n-tv.

„Táto vojna sa pravdepodobne skoro neskončí," povedal Scholz. Preto je podľa neho nevyhnutné, „aby sme dlhodobo dokázali robiť, čo je potrebné“, a to „naďalej podporovať Ukrajinu v jej obrannom boji“. Nemecko musí byť pripravené robiť ešte viac, keď podpora zo strany iných oslabuje, povedal kancelár zjavne v narážke na neistú politickú situáciu v USA pred budúcoročnými prezidentskými voľbami.

14:19 Ruské sily podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) obsadili čistiareň odpadových vôd pre meste Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Čistiareň sa nachádza severozápadne od Avdijivky. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

Podľa hovorcu ukrajinskej tavrijskej operačnej strategickej skupiny Oleksandra Štupuna o mestečko Avdijivka bojuje viac ako 40-tisíc ruských vojakov.

13:35 V ukrajinskom hlavnom meste Kyjev začali demontovať pamätník veliteľa Červenej armády Mykolu Ščorsa, ktorý sa nachádza na jednej z hlavných ulíc v centre mesta. Informuje o tom web Kyiv Independent, ktorý cituje sobotňajšie oznámenie štátnej správy Kyjiva.

Ščors bol ukrajinský komunista, ktorý bojoval na strane sovietskej Červenej armády počas ukrajinskej vojny za nezávislosť v roku 1917. Je známy tým, že velil jednotkám bojujúcim proti krátkotrvajúcej Ukrajinskej ľudovej republike vyhlásenej v novembri 1917.

10:46 Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva padlo 900 ruských vojakov. Od začiatku vojny tak ruská armáda stratila 338 120 ľudí, uviedol v sobotu na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o šesť tankov, jedenásť obrnených bojových vozidiel pechoty a jeden delostrelecký systém.

Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjiva celkovo stratilo už 5 632 tankov, 10 519 obrnených bojových vozidiel pechoty a 8 058 delostre­leckých systémov.

10:38 Ukrajinci čelia „smrteľnému nebezpečenstvu“ v prípade, že Západ upustí od finančnej podpory Kyjevu pre jeho boj proti jednotkám ruského prezidenta Vladimira Putina, upozornila manželka prezidenta Ukrajiny Olena Zelenská. TASR informuje podľa sobotňajšej správy agentúr DPA a PA Media.

Podľa Zelenskej bude jej krajina ponechaná napospas smrti, ak sa svet unaví z poskytovania podpory Kyjevu. Manželka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského to uviedla v rozhovore pre britskú stanicu BBC.

Jej vyjadrenia prišli v čase, keď Británia nalieha na amerických republikánov, aby súhlasili s poskytnutím ďalšej pomoci Ukrajine, pripomína DPA.

Britský minister zahraničných vecí David Cameron počas diplomatickej misie v USA varoval tamojších republikánov, že blokovanie nového balíka finančnej podpory by bolo „vianočným darčekom“ pre Putina.

Republikáni v americkom Kongrese tento týždeň zablokovali kľúčový zákon, ktorý by umožnil poskytnutie ďalších miliárd dolárov pre vojenskú pomoc Kyjevu. Západní spojenci sú čoraz väčšmi znepokojení ohľadne nevyhnutnej pomoci v boji proti Rusku v súvislosti s možnosťou, že sa k moci v USA vráti exprezident Donald Trump, konštatuje DPA.

7:55 Agentúra Fitch ponechala rating Ukrajiny na úrovni CC vo vysoko špekulatívnom pásme s veľmi nízkou perspektívou. Fitch predpokladá, že vojna bude pokračovať počas celého roku 2024 v súčasnom širokom rozsahu. Podľa názoru agentúry má Ukrajina stále určitú strategickú vojenskú výhodu podloženú silným odhodlaním a západnou vojenskou podporou, ale jej protiofenzíva zatiaľ priniesla len obmedzené zisky a v hlavnom scenári agentúry neexistuje dostatočná prevaha Kyjeva na dosiahnutie cieľov.

„Domnievame sa tiež, že chýbajú politicky dôveryhodné ústupky, ktoré by mohli viesť k vyjednaniu ukončenia vojny, čo by mohlo viesť k veľmi zdĺhavému konfliktu. V dlhšom horizonte predpokladáme určitú formu urovnania, ale "zmrazený konflikt“ považujeme za pravdepodobnejší ako udržateľnú mierovú dohodu, aspoň na významné obdobie," píše Fitch.

Z ekonomického hľadiska očakáva Fitch návrat Ukrajiny k rastu 5,1 % v roku 2023 po 29,1 % poklese v roku 2022, čo je revízia smerom nahor o 1,6 percentu­álneho od poslednej revízie v júni, na základe ďalšieho prispôsobovania podnikov vojnovým podmienkam, lepšej dôvery spotrebiteľov a poľnohospodárstva.

„Počet ukrajinských utečencov bol v roku 2023 podľa údajov OSN relatívne stabilný, v novembri ich bolo 6,3 milióna. Predpokladáme spomalenie postupného oživenia ekonomiky ku koncu roka a celoročný rast HDP o 3,8 % v roku 2024 a 4,5 % v roku 2025, s možnými pozitívnymi vplyvmi v dôsledku zníženia intenzity konfliktu, značného návratu migrantov a väčšej obnovy čiernomorského prístavu,“ uviedla agentúra Fitch.

7:50 Ruské jednotky sú na fronte najaktívnejšie v oblasti východoukrajinských miest Avdijivka a Marjinka, uviedol v sobotu ráno podľa denníka Ukrajinska pravda generálny štáb ukrajinskej armády. Rusi za posledných 24 hodín podľa neho na ukrajinské územie v celkovo 28 prípadoch zaútočili raketami, skoro v 60 prípadoch použili raketomety a vykonali 27 leteckých úderov. Podobné informácie nemožno priamo overiť z ďalších zdrojov.

„V dôsledku ruských teroristických útokov zomreli a boli zranení civilisti. Zničené a poškodené boli obytné domy a ďalšia občianska infraštruktúra,“ cituje web ukrajinského denníka armádne oznámenie. Letecké údery podľa neho mierili na miesta v Charkovskej, Luhanskej a Doneckej oblasti.

Ruský postup v blízkosti Avdijivky, o ktorú sa tvrdo bojuje už dlhší čas, potvrdzuje tiež americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Ten s odvolaním sa na ruských provojnových internetových blogerov uvádza, že okupačné sily sa dokázali posunúť vpred v oblasti dediny Krasnohorivka na severozápad od Avdijivky a tiež bola zaznamenaná ich prítomnosť v okolí obce Novokalynove, teda severovýchodne od mesta.

„Nepriateľ sa nevzdáva snahy Avdijivku obkľúčiť. Naši vojaci sa pevne bránia, pôsobia nepriateľovi výrazné straty. Obranné sily úspešne odrazili 35 útokov,“ opísal ráno situáciu v oblasti ukrajinský generálny štáb.

297 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine