Hamas: Žiadny rukojemník neopustí Gazu živý, kým nebudú splnené naše požiadavky

Palestínska radikálna ozbrojená skupina Hamas v nedeľu varovala, že žiadny z rukojemníkov zadržiavaných v palestínskom Pásme Gazy nevyviazne živý "bez vyjednávania a bez reakcie na požiadavky" vznesené palestínskym "odbojom".

10.12.2023 19:14 , aktualizované: 20:42
izrael, hamas, rukojemníci Foto: ,
Vozidlo Červeného kríža s izraelskými prepustenými rukojemníkmi prechádza cez priechod v pásme Gazy do Egypta v Rafahu 26. novembra 2023.
debata (45)

Podľa správy agentúry AFP hovorca ozbrojeného krídla hnutia Hamas Abú Ubajdá vo videu zverejnenom v nedeľu vyhlásil, že „ani fašistický nepriateľ a jeho arogantné vedenie, ani jeho podporovatelia nebudú môcť získať svojich väzňov živých bez výmeny a vyjednávania a bez toho, aby reagovali na požiadavky (palestínskeho) odboja“.

Izraelská armáda v nedeľu vyslovila predpoklad, že v Pásme Gazy je naďalej zadržiavaných 137 rukojemníkov z približne 240 unesených z kibucov a obcí na juhu Izraela 7. októbra pri vpáde palestínskych kománd.

Počas týždeň trvajúceho prímeria, na ktorom sa Izraela Hamas dohodli za pomoci sprostredkovateľov koncom novembra, bolo prepustených 105 rukojemníkov vrátane 80 Izraelčanov. Výmenou za to sa na slobodu dostalo 240 palestínskych väzňov väznených Izraelom.

Predseda katarskej vlády Muhammad bin Abdarrahmán Sání v nedeľu počas fóra v Dauhe potvrdil, že snahy Kataru a jeho partnerov o dosiahnutie nového prímeria medzi Izraelom a Hamasom pokračujú. „Nevzdáme sa,“ uistil katarský premiér, pričom však dodal, že pokračujúce útoky možnosti na vyhlásenie prímeria znižujú.

Izraelský premiér Netanjahu vyzval bojovníkov Hamasu, aby sa vzdali

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu vyzval militantov z palestínskeho radikálneho hnutia Hamas, aby zložili zbrane.

„Vojna stále pokračuje, ale je to začiatok konca Hamasu,“ vyhlásil izraelský premiér, ktorý „teroristom Hamasu“ odkázal: „Je koniec. Neumierajte za (vodcu Hamasu Jahju) Sinwára. Vzdajte sa hneď teraz!“

Vo svojom vyhlásení Netanjahu, citovanom agentúrou AFP, Netanjahu tiež tvrdil, že v posledných dňoch sa izraelským jednotkám vzdali „desiatky teroristov Hamasu“.

Izraelská armáda však dôkaz o ich kapitulácii neposkytla a Hamas takéto tvrdenia odmietol.

Agentúra AFP pripomenula, že izraelský minister obrany Joav Galant už pred mesiacom vyhlasoval, že Hamas „stratil kontrolu“ nad Gazou.

45 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #Pásmo Gazy