Na Ukrajine 'padol' ďalší komunista. Monumentálnu sochu sovietskeho vodcu rozobrali

V ukrajinskom hlavnom meste Kyjev začali demontovať pamätník veliteľa Červenej armády Mykolu Ščorsa, ktorý sa nachádza na jednej z hlavných ulíc v centre mesta. Informuje o tom web Kyiv Independent, ktorý cituje sobotňajšie oznámenie štátnej správy Kyjeva.

11.12.2023 10:44
debata (3)

Ščors bol ukrajinský komunista, ktorý bojoval na strane sovietskej Červenej armády počas ukrajinskej vojny za nezávislosť v roku 1917. Je známy tým, že velil jednotkám bojujúcim proti krátkotrvajúcej Ukrajinskej ľudovej republike vyhlásenej v novembri 1917.

Demontáž sovietskeho pamätníka v Kyjeve

Mestskí pracovníci demontujú pamätník sovietskeho vojenského vodcu Nikolaja Ščorsa v Kyjeve na Ukrajine v sobotu 9. decembra 2023.

Fotogaléria
Mestskí pracovníci demontujú pamätník...
Mestskí pracovníci demontujú pamätník...
+1Mestskí pracovníci demontujú pamätník...

Pamätník v centre Kyjeva bol dlho zanedbávaný a pokrytý grafitmi, a to ešte pred začiatkom rozsiahlej ruskej invázie vo februári 2022.

Neúspešná ofenzíva? Zvíťazíme, veria stále Ukrajinci
Video
Protiofenzíva nebola úspešná. Ukrajinci však stále veria, že budú úspešní v boji proti ruským agresorom. Budú však potrebovať pomoc západných partnerov. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Odstraňovanie komunistických symbolov zo sovietskych čias sa zrýchlilo po ruskej invázii, ktorá sa začala 24. februára 2022. Toto leto tiež vstúpil do platnosti zákon o dekolonizácii.

Zbohom, sovieti. Pamätník v Kyjeve mení názov

V Kyjeve odstraňujú štátny znak bývalého Sovietskeho zväzu z pamätníka Matka Vlasť. Kladivo a kosák nahradí ukrajinský štátny znak – trojzubec. Matka Vlasť, ktorá sa neskôr premenuje na Matka Ukrajiny, je najvyššou sochou v Európe, pričom o 16 metrov prevyšuje aj americkú Sochu slobody. Bez podstavca je vysoká 62 metrov, s podstavcom 102 metrov. Cieľom je sochu zrenovovať pred 24. augustom, keď si bude Ukrajina pripomínať 32. výročie vyhlásenia nezávislosti.

Fotogaléria
Zamestnanci odstraňujú sovietsky znak zo štítu...
Zamestnanci odstraňujú sovietsky znak zo štítu...
+5Zamestnanci odstraňujú sovietsky znak zo štítu...

Začiatkom augusta bolo sovietske kladivo a kosák vyzdobené na kyjevskom pamätníku Vlasti, najvyššej soche na Ukrajine, odstránené a nahradené ukrajinským erbom, trojzubcom. Aj meno sochy Matka Vlasť by sa malo zmeniť na Matka Ukrajina.

Socha sa pozerá na sever smerom od mesta, pripomenul jeho autor Olexij Pergamenščyk. „Matka Ukrajina sa vlastne pozerá priamo na nepriateľa a drží štít, drží meč. To je veľmi symbolické,“ dodal.

Z prieskumu vyplynulo, že demontáž sovietskeho znaku z pamätníka si želalo 85 percent Ukrajincov.

Stalin Tver Čítajte aj Bustu Stalina postavili na kostiach jeho obetí. Ničia ľudskú pamäť, tvrdí aktivista
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Kyjev #pamätník sovietskych vojakov #komunistický režim #vojna na Ukrajine