Nórsky tanker pri pobreží Jemenu zasiahla protilodná strela povstalcov

Ústredné velenie armády USA (CENTCOM) uviedlo, že tanker Strinda, ktorý bol v noci na utorok pri pobreží Jemenu v Červenom mori terčom útoku, zasiahla protilodná strela s plochou dráhou letu odpálená z územia ovládaného jemenskými húsíjskými povstalcami. Uviedol to CENTCOM-u na sociálnej sieti X.

12.12.2023 06:13 , aktualizované: 10:09
Yemen Israel Palestinians Foto:
Táto fotografia, ktorú zverejnilo Houthi Media Center, ukazuje húsijských ozbrojencov naskakujúcich na nákladnú loď Galaxy Leader v nedeľu 19. novembra 2023. Jemenskí Húsíjovia sa zmocnili lode v Červenom mori pri pobreží Jemenu po tom, čo sa vyhrážali, že zabavia všetky plavidlá vlastnené Izraelom.
debata (6)

K raketovému útoku na tanker plaviaci sa pod nórskou vlajkou sa prihlásili Iránom podporovaní jemenskí povstalci – húsíovia.

„Námorné sily jemenských ozbrojených síl podnikli vojenskú operáciu proti nórskej lodi Strinda vezúcej ropu,“ uviedol hovorca húsíov Jahja Sárí s tým, že loď smerovala do Izraela.

Títo povstalci podporovaní Iránom v poslednom období čoraz častejšie hrozia útokmi na všetky obchodné lode smerujúce do Izraela. Dôvodom hrozieb je práve ozbrojený konflikt Izraela a Palestínčanov v Pásme Gazy.

dron, mq-9, reaper, bezpilotné lietadlo Čítajte aj Jemenskí húsíovia zostrelili americký dron, potvrdil to aj Pentagon

CENTCOM dodáva, že na lodi vypukol požiar, no nedošlo k stratám na životoch. Loď vyslala tiesňové volanie, ktoré zachytil torpédoborec amerického námorníctva USS Mason a následne jej poskytol pomoc, dodalo CENTCOM.

Spoločnosť Dryad Global, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou lodnej dopravy, uviedla, že napadnutou loďou bol tanker Strinda, ktorý mieril z Malajzie do Suezského kanála. Používa sa na prepravu ropy a chemických produktov, je registrovaný v Nórsku a plaví sa pod nórskou vlajkou. Loď údajne odvysielala upozornenie, že má na palube ozbrojenú stráž.

Jemenskí povstalci v poslednom čase podnikli niekoľko útokov dronmi a raketami. V nedeľu vyslali drony k francúzskej fregete, ktorá ich zostrelila. O týždeň skôr zaútočili na americký torpédoborec a niekoľko komerčných plavidiel v Červenom mori. Skupina tiež v novembri uskutočnila niekoľko raketových a dronových útokov zameraných na Izrael.

americky torpedoboroec USS Gravely Suezsky prieplav Čítajte aj Útoky na lode v Červenom mori, terčom bol aj americký torpédoborec

Povstalci, ktorí v Jemene od roku 2015 bojujú proti medzinárodne uznávanej vláde a koalícii vedenej Saudskou Arábiou, sa stali významnou vojenskou silou v regióne, majú desaťtisíce bojovníkov a veľký arzenál rakiet a útočných dronov.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Jemen #tanker #Červené more #húsíovia