657. deň: 200 miliárd eur. Brusel chce podporiť Ukrajinu výnosmi zo zmrazených ruských aktív

Európska komisia navrhla prvé opatrenia smerujúce k využitiu príjmov zo zmrazených ruských štátnych aktív na podporu Ukrajiny. Žiadna ďalšia americká vojenská pomoc Ukrajine nemôže zmeniť situáciu na bojisku a je vopred odsúdená na neúspech. V komentári k očakávanej schôdzke ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s jeho americkým náprotivkom Joom Bidenom v Bielom dome to uviedol hovorca Kremľa Peskov. Väčšina Ukrajincov je presvedčená, že aj v prípade drastickej redukcie pomoci zo Západu, by krajina mala pokračovať v boji za oslobodenie oblastí okupovaných ruskou armádou, vychádza z prieskumu.

12.12.2023 10:39 , aktualizované: 23:37
debata (900)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 657 dní
  • Na ruskej strane padlo už viac ako 340-tisíc vojakov, tvrdí Kyjev
  • Rusi hlásia značný postup. Útočia po celej frontovej línii, potvrdila ukrajinská armáda
  • Rusko a Irán pracujú na uzatvorení významnej medzištátnej dohody
  • Ruská armáda má problémy bojovať v noci. Objavujú sa správy od vojakov
  • USA a Ukrajina hľadajú novú stratégiu. Washington vyslal do Kyjeva generálporučíka
  • Prieskum: Väčšina Ukrajincov je za pokračovanie oslobodzovania okupovaných území aj v prípade redukcie západnej pomoci
Ovládnu nebo? Proti Rusom by Ukrajincom mohli pomôcť sršne
Video
Niektorí odborníci tvrdia, že lietadlá Hornet (Sršeň) F/A-18 by mohli byť pre Ukrajincov vhodnejšie ako stíhačky F-16. / Zdroj: US Marine Corps
Obraz ruského imperátora Alexandra III na...
Ruský prezident Vladimir Putin v strede a...
+9Novopostavená jadrová ponorka Cár Alexander III...
M113-3 Čítajte viac 656. deň: ISW: Ciele Ruska na Ukrajine môžu byť expanzívnejšie, než sa predpokladalo

**23:36 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Kapitole rokoval s lídrami tamojšej demokratickej väčšiny i lídrami republikánskej menšiny vrátane predsedu Snemovne reprezentantov Kongresu USA Mikeom Johnsonom.

Johnson po približne polhodinovej schôdzke s ukrajinským prezidentom novinárom povedal, že jeho stanovisko sa v otázke ďalšej podpory Ukrajiny nezmenilo, pričom USA musia podľa jeho slov najprv riešiť otázky týkajúce sa bezpečnosti ich vlastných hraníc a až potom pokročiť v návrhu zákona o vojenskej pomoci Kyjevu, uvádza stanica CNN.

Republikáni v Snemovni reprezentantov podľa Johnsona nebudú súhlasiť s ďalšou pomocou pre Ukrajinu, ak Biely dom nesplní ich dve podmienky. Tými sú, že do balíka pomoci zahrnie ochranu amerických hraníc, a že vypracuje podrobnú stratégiu, ako môže Ukrajina zvíťaziť vo vojne s Ruskom, uvádza stanica NBC.

„Zdá sa, že Bidenova administratíva žiada miliardy dolárov navyše bez primeraného dohľadu, bez jasnej stratégie na víťazstvo (vo vojne) a bez odpovedí, ktoré podľa mňa Američanom prináležia,“ povedal Johnson. Zelenskému však podľa vlastných slov zopakoval aj to, že USA stoja vo vojne s Ruskom na „správnej strane“ a podporujú Ukrajinu.

22:47 V prípade, že americký Kongres neschváli nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu, to bude „vianočný darček“ pre ruského prezidenta Vladimira Putina, uviedol prezident USA Joe Biden, ktorý v Bielom dome prijal ukrajinskú hlavu štátu Volodymyra Zelenského.

„Budeme stáť na vašej strane“ aj vtedy, keď republikáni zablokujú nový balík pomoci vo výške 60 miliárd dolárov pre vojnou zmietanú Ukrajinu, povedal Biden Zelenskému v Oválnej pracovni Bieleho domu.

Zelenskyj prezidenta USA zároveň uistil, že „Ukrajina môže vyhrať“ vojnu proti Rusku – i napriek tomu, ak Kongres novú pomoc pre Kyjev zablokuje, cituje AFP.

„Ukrajinskí vojaci každý deň dokazujú, že Ukrajina dokáže vyhrať,“ povedal Zelenskyj Bidenovi.

21:49 Ukrajinský minister obrany Rustem Umerov a vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj v utorok spoločne navštívili frontovú líniu na východe krajiny. Ministerstvo obrany na Facebooku oznámilo, že sa oboznámili s aktuálnou situáciou a odovzdali vojakom vyznamenania. Informovala o tom agentúra DPA.

Umerov a Zalužnyj sa stretli aj s veliteľom ukrajinských pozemných síl Olexandrom Syrským. Diskutovali aj o kľúčových potrebách ukrajinských vojakov či otázkach výcviku brancov.

Ministerstvo obrany tiež uviedlo, že spolu s generálnym štábom vyvíja spoločný akčný plán a vyhodnocuje potenciálne hrozby.

„Pracujeme na posilnení dodávok zbraní na fronte, spustení výroby, rozširovaní možností nákupu dronov (sledovacích aj útočných), denne sme v kontakte s partnermi,“ zdôraznil Umerov.

K facebookovému príspevku pripojilo ministerstvo obrany aj fotografie zachytávajúce spoločne Umerova, Zalužného a Syrského, ktorých zámerom by podľa DPA mohlo byť demonštrovanie jednoty. Nedávno sa totiž objavili špekulácie o narastajúcich sporoch medzi ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a Zalužným. Zelenskyj podľa nich chcel nahradiť medzi verejnosťou obľúbeného Zalužného práve Syrským.

21:05 Fínska vláda ešte tento týždeň opäť otvorí dva z ôsmich priechodov na hraniciach s Ruskom. Kabinet premiéra Petteriho Orpa pred dvoma týždňami dočasne uzavrel celú 1 340 kilometrov dlhú hranicu pre obavy, že Moskva využíva migrantov na destabilizáciu Fínska v rámci údajnej „hybridnej vojny“.

Kremeľ poprel, že by Rusko podporovalo vstup migrantov do Fínska, a uviedol, že ho mrzí uzavretie fínskych hraníc. Fínsko sa v apríli stalo 31. členom Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) a mnohí občania krajiny si konanie Moskvy vysvetľujú ako pomstu za rozhodnutie Helsínk vstúpiť do transatlantickej vojenskej aliancie po desaťročiach neutrality a pragmatických priateľských vzťahov s Ruskom.

Orpo a ministerka vnútra Mari Rantanenová v utorok na tlačovej konferencii uviedli, že dva juhovýchodné hraničné priechody, Niirala a Vaalimaa, budú opäť otvorené od štvrtka minimálne do 14. januára. Celkovo je na fínsko-ruskej pozemnej hranici osem priechodov pre osobnú dopravu a jeden železničný priechod pre nákladné vlaky.

Orpo zdôraznil, že rozhodnutie vlády ponechať zvyšných šesť hraničných priechodov zatiaľ uzavretých bolo jednomyseľné. Povedal, že dvojtýždňovým úplným uzavretím hraníc sa podarilo zastaviť prílev migrantov a že jeho kabinet „rozhodne“ informoval Moskvu, že Helsinki „neakceptujú“ údajné konanie Ruska.

Fíni už cvičia s NATO. Aj na Rusov
Video

Fínske úrady tvrdia, že od augusta do konca novembra prišlo na hranice takmer tisíc migrantov bez riadnych víz alebo platných dokladov, pričom len v novembri ich bolo viac ako 900. Tieto čísla sú pozoruhodne vyššie ako zvyčajne. Fínsko v uplynulom období obviňovalo Rusko z úmyselného privádzania migrantov do pohraničnej zóny, ktorú na ruskej strane zvyčajne prísne kontroluje ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB).

20:22 Predstavitelia amerických tajných služieb odhadujú, že od začiatku invázie na Ukrajinu prišlo o život alebo utrpelo zranenia 315-tisíc ruských vojakov. Ako referuje web Sky News, podľa Američanov to predstavuje takmer 90 % vojenského personálu, ktorý malo Rusko k dispozícii v čase začiatku vojny.

Americkí predstavitelia tiež uviedli, že plány Ruska na modernizáciu sa vrátili o 18 rokov dozadu. Televízia Sky News tvrdí, že uvedené vyhlásenie nemôže nezávisle overiť, no zároveň dodáva, že pravdepodobne nie je náhoda, že bolo zverejnené práve v čase, keď sa rozhoduje o ďalšej americkej pomoci Ukrajine.

Hlasuje niekto v americkom Kongrese za víťazstvo Putina?
Video

19:38 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj americkým senátorom uviedol, že s pomocou Spojených štátov by ukrajinskí vojaci mohli odraziť ruskú inváziu, informuje TASR podľa agentúr AFP a AP.

Zelenskyj sa s predstaviteľmi amerického Senátu vrátane lídra tamojšej demokratickej väčšiny Chucka Schumera a lídra tamojšej republikánskej menšiny Mitcha McConnella stretol počas druhého dňa svojej návštevy vo Washingtone, ktorej cieľom je získať pre Ukrajinu ďalší balík nevyhnutnej pomoci zo strany USA.

Stretnutie so senátormi prebiehalo za zatvorenými dverami.

Schumer schôdzku označil za „veľmi silnú“ a varoval, že Ukrajina potrebuje pomoc rýchlo, aby zabránila víťazstvu Ruska. „Dal nám (Zelenskyj) jasne najavo…, že ak prehráme, vyhrá Putin,“ povedal.

Ukrajinský prezident sa po svojom prejave údajne dočkal potlesku, najmä však zo strany demokratických senátorov, ktorí s ďalším balíkom pomoci pre Ukrajinu súhlasia.

Republikáni sú v tomto smere čoraz rezervovanejší, pričom odsúhlasenie nového balíka vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 60 miliárd dolárov podmieňujú tým, aby zahŕňal aj opatrenia týkajúce sa sprísnenia imigračnej a hraničnej politike USA, čo zase odmietajú mnohí demokrati. Biely dom v tomto smere varuje, že finančná pomoc pre Ukrajinu zo strany Washingtonu vydrží len do konca roka.

Podľa AP odchádzali republikánski senátori z utorňajšieho stretnutia so Zelenským v zásade s nezmenenou pozíciou.

18:51 Európska komisia (EK) navrhla prvé opatrenia smerujúce k využitiu príjmov zo zmrazených ruských štátnych aktív na podporu Ukrajiny. Aktíva Európska únia (EÚ) zmrazila minulý rok v rámci zavádzania sankcií proti Rusku pre jeho útok na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

V Únii sú zakázané akékoľvek transakcie súvisiace so správou aktív ruskej centrálnej banky. Podľa Komisie sú v súčasnosti v spoločenstve európskych krajín zmrazené ruské aktíva v hodnote viac ako 200 miliárd eur. Veľká väčšina z nich je v Belgicku v správe klíringovej spoločnosti Euroclear. Tieto aktíva sú síce zmrazené, ale vytvárajú príjmy.

„Postupom času tieto aktíva generujú čoraz väčšiu likviditu. Niektoré dlhopisy priniesli príjmy v podobe dividend, niektoré cenné papiere sa stali splatnými, a tak sa istina zmenila na hotovosť,“ uviedol nemenovaný predstaviteľ EÚ. Komisia podľa neho navrhla, aby Euroclear tieto výnosy spravoval a registroval v osobitnom účtovnom systéme, pričom ich rozdeľovanie v prospech akcionárov alebo iných tretích strán by bolo zakázané.

Členské štáty EÚ teraz majú návrh preskúmať a v prípade jeho schválenia Komisia navrhne ďalšie kroky, ako využiť zisky zo zmrazených ruských štátnych aktív na podporu Ukrajiny.

16:30 Šéf britskej rozviedky Richard Moore poďakoval ruskej štátnej televízii za „pomoc“ s nabádaním Rusov k špionáži pre Spojené kráľovstvo po tom, čo televízia preložila a odvysielala časť jeho pražského prejavu z tohtoročného júla, v ktorom vyzval ruských občanov na spoluprácu. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Moderátorka Marija Butinová – sama bývalá ruská špionka, predtým väznená v Spojených štátoch – v septembri zaradila krátky videozáznam z Moorovho prejavu na začiatok svojej televíznej relácie o šéfovi britskej tajnej spravodajskej služby MI6.

Richard Moore Čítajte aj Moore: Putin útočí na spriaznený slovanský národ, mnohí Rusi to odsudzujú. Vyzval ich na špionáž

Moore vo svojom júlovom vystúpení na britskom veľvyslanectve v Prahe otvorene vyzval Rusov, ktorí „sú svedkami úplatnosti, vnútorných rozbrojov a neschopnosti svojich lídrov“, aby sa dali do britských služieb.

V pondelok Moore na sieti X uviedol, že britská rozviedka „si lámala hlavu nad tým, ako moje posolstvo odovzdať nášmu cieľovému obecenstvu v Rusku – nikdy by nás nenapadlo, že by nám s tým mohla prísť na pomoc ruská štátna televízia“.

„Vďaka, priatelia,“ dodal.

16:25 Rusko odmietlo údajné zasahovanie Spojených štátov do prípadu väzneného opozičného aktivistu a politika Alexeja Navaľného. Uviedla to agentúra TASS s odvolaním sa na kremeľského hovorcu Dmitrija Peskova. Ten tiež tvrdí, že Kremľa nie je známe nič o Navaľnom momentálnom mieste pobytu. Priaznivci opozičného lídra v pondelok oznámili, že sa s ním už takmer týždeň neúspešne snažia spojiť a nevedia, kde sa nachádza. Washington nad týmito správami vyjadril znepokojenie.

„Ide o jedného z väzňov, ktorý bol uznaný vinným podľa zákona a odpykáva si riadny trest. A tu akékoľvek zasahovanie kohokoľvek, vrátane Spojených štátov amerických, považujeme za neprípustné a nemožné,“ povedal Peskov. Podľa neho v Kremli nevedia, kde sa Navaľnyj momentálne nachádza, a ani to nemajú možnosť zistiť.

Na správy o Navaľnom v pondelok reagoval hovorca amerického ministerstva zahraničia Matthew Miller vyhlásením, že je „veľmi znepokojený“ nedostatkom informácií o mieste jeho pobytu, a opätovne vyzval na jeho okamžité prepustenie.

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell uviedol, že zmiznutie ruského opozičného lídra a kritika Kremľa Alexeja Navaľného je „veľmi znepokojujúce“. Ako referuje web news.sky.com, Borrell to uviedol prostredníctvom platformy X.

Podľa Borrella je ruské politické vedenie zodpovedné za bezpečnosť a zdravie Navaľného vo väzení a bude sa za to „zodpovedať“.

16:20 V dôsledku ruského bombardovania úrady Charkovskej oblasti uvažujú o rozšírení zoznamu frontových obcí, v ktorých bude povinná evakuácia. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda, ktorý cituje gubernátora Charkovskej oblasti Oleha Synjehubova.

„V súčasnosti uvažujeme o možnej povinnej evakuácií z niekoľkých ďalších obcí. Všetko bude závisieť od vojenskej situácie, ktorú budeme mať,“ konštatoval Synjehubov. Podľa gubernátora v súčasnosti sú v Charkovskej oblasti najnebezpečnejšie dva fronty, a Borivske-Lyman a Kupiansk, ktoré sa nachádzajú v okrese Izium.

V Kupiansku v súčasnosti býva asi 2 500 až 3 000 ľudí vrátane 256 detí.

Vojaci ukrajinskej Národnej gardy ostreľujú z...
Pes prechádza okolo zničených ruských tankov v...
+13Vojaci ukrajinskej Národnej gardy opravili...

16:01 Vyšetrovanie hackerského útoku, ktorému bol vystavený najväčší ukrajinský mobilný operátor – spoločnosť Kyivstar -, prevzala ukrajinská bezpečnostná služba (SBU). K útoku došlo v utorok ráno a viedol k vážnym problémom s infraštruktúrou v celej krajine.

SBU informovala, že jednou z verzií, ktoré sa v súčasnosti preverujú, je účasť ruských tajných služieb na tomto hackerskom útoku. Stíhanie sa vedie okrem iného aj pre podozrenie z ohrozenia územnej celistvosti, vlastizrady a sabotáže, doplnila britská stanica BBC.

15:55 Ruský súd uložil Borisovi Kagarlickému pokutu vo výške 609 000 rubľov (približne 6200 eur) za verejné výzvy na terorizmus, do väzenia však známeho sociológa neposlal. Verdikt oznámili dnes ruské médiá. Obžaloba požadovala päť a pol roka odňatia slobody pre Kagarlického za to, akým spôsobom sa vlani vyjadril k výbuchu na Krymskom moste, pripisovanom Ukrajincom. Od júla bol držaný vo vyšetrovacej väzbe. Sociológov obhajca, ktorý obvinenia svojho klienta pokladal za absurdné, bol po súdnom rozhodnutí spokojný.

„Súd vypočul naše argumenty. Otázku, či sa odvoláme, rozhodneme neskôr,“ povedal obhajca Sergej Jerochov podľa ruskej redakcie BBC. „Keď Boris vyšiel zo súdnej siene, povedal, že je to predsa len víťazstvo,“ povedal BBC vodca akademických odborov Pavol Kuďukin, ktorý bol v súdnej sieni.

Podľa jeho názoru ide o bezprecedentný prípad, keď v kauze s podobne vážnym obvinením súd stanovil trest, ktorý nie je spätý s odňatím slobody. „Samozrejme, toto rozhodnutie súdu nie je spravodlivé, ale aspoň je humánne,“ dodal.

Dôvodom terajšieho trestného stíhania sa stala sociologova poznámka na sociálnej sieti o poškodení Krymského mosta výbuchom z vlaňajšieho októbra.** Kagarlickij vtedy napísal, že z vojenského hľadiska poškodenie mosta spájajúceho Rusko s anektovaným Krymom dáva viac-menej zmysel**, pretože vyvoláva ťažkosti so zásobovaním ruských vojsk bojujúcich proti Ukrajine. Sociológ tiež zvažoval ekonomické a politické následky celej udalosti pre Rusko.

Krymský most horí
Video

15:15 Fínsko v noci na štvrtok znovu otvorí dva hraničné priechody do Ruska. V utorok to podľa agentúry AFP uviedol fínsky premiér Petteri Orpo.

Toto rozhodnutie sa týka priechodov Vaalimaa a Niirala na juhovýchode Fínska na hranici s ruskou Leningradskou oblasťou.

Orpo po zasadnutí vlády objasnil, že obmedzenia na hraniciach boli zmiernené, aby bolo možné posúdiť, či „nastala zmena k lepšiemu“.

Do Fínska, ktoré má s Ruskom spoločnú hranicu dlhú 1340 kilometrov, odtiaľ prišlo od augusta takmer 1000 migrantov bez víz.

Fínsko / Hranica / Čítajte aj Fínsko potvrdilo zákaz vstupu z Ruska na bicykloch

15:05 Európania sú otvorení vstupu Ukrajiny do EÚ aj napriek určitým ekonomickým a bezpečnostným rizikám a značnú podporu má aj vstup Moldavska a Čiernej Hory do Únie. Ukázal to prieskum Európskej rady pre zahraničné vzťahy (ECFR).

Celoerópsky think-tank v tzv. bleskovom prieskume rovnako zistil, že Európania odmietajú vstup Turecka do EÚ a skôr chladne ako pozitívne vnímajú kandidatúry Albánska, Bosny a Hercegoviny, Gruzínska, Kosova, Severného Macedónska a Srbska.

Kyjev, EÚ, Ukrajina, Volodymyr Zelenskyj, Ursula von der Leyenová Čítajte aj Prístupové rokovania s Ukrajinou sa môžu začať. Gruzínsko má mať status kandidáta do EÚ

Prieskum verejnej mienky vykonali inštitúty YouGov a Datapraxis v šiestich členských štátoch EÚ: Dánsku, Francúzsku, Nemecku, Poľsku, Rakúsku a Rumunsku. Uskutočnil sa pri príležitosti nadchádzajúceho summitu EÚ (14. – 15. 12.), na ktorom by lídri mali rozhodnúť o spustení prístupového procesu s Ukrajinou a Moldavskom.

Prieskum ukázal, že medzi starými a novými členmi EÚ existuje jasná priepasť, pokiaľ ide o načasovanie rozšírenia eurobloku. V Rakúsku, Dánsku, Nemecku a Francúzsku prevláda názor, že EÚ by sa nemala v súčasnosti rozširovať, kým v Rumunsku a Poľsku je podpora rozšírenia silná.

Kandidatúra Turecka je naprieč Európou mimoriadne slabo podporovaná. Viac ako polovica opýtaných (51 percent) uviedla, že táto krajina by nemala vstúpiť do EÚ.

Pri ostatných kandidátskych krajinách respondenti šiestich členských štátov dali najavo, že najmenej podporujú eurointegračné ambície Kosova (20 percent za / 37 percent proti), Albánska (24/35), Srbska (25/35) a Gruzínska (25/31). O niečo lepšie dopadli Severné Macedónsko (26 percent za / 27 percent proti) a Bosna (28/29).

V prípade Moldavska a Čiernej Hory je citeľná väčšia podpora pre ich budúce prijatie ako nesúhlas s ich vstupom do EÚ. Vstup Moldavska podporuje 30 percent opýtaných a 28 percent je proti, pri Čiernej Hore je to 30 percent za a 25 percent proti.

15:00 Vyše sto nemeckých občanov požiadalo tento v Rusku o dočasnú ochranu, oznámili v utorok úrady v Moskve.

Hovorkyňa ruského ministerstva vnútra Irina Volková uviedla, že za prvých deväť mesiacov tohto roka bolo podaných 111 nemeckých žiadostí. To je niekoľkonásobok počtu v roku 2022.

Prišlo aj 84 žiadostí o dočasnú ochranu z pobaltských štátov (Estónsko, Lotyšsko, Litva), povedala Volková pre tlačovú agentúru Interfax.

Informácie nie je možné nezávisle overiť, hoci v médiách sa príležitostne objavujú správy o Nemcoch sťahujúcich sa do Ruska, dodala DPA.

Ruské ministerstvo vnútra uviedlo ako dôvod žiadostí o azyl strach z údajného politického prenasledovania v Nemecku alebo v pobaltských štátoch.

Vladimir Putin Čítajte aj Rusko nechce mobilizáciu pred prezidentskými voľbami, verbuje preto cudzincov a migrujúcich pracovníkov

14:49 Americkí a ukrajinskí vojenskí predstavitelia hľadajú novú stratégiu na budúci rok, aby oživili úspech Kyjeva a tiež slabnúcu podporu pre jeho boj s ruskými inváznymi silami. S odvolaním sa na činiteľov oboch krajín to napísal americký denník The New York Times (NYT), podľa ktorého ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prišiel na návštevu do Washingtonu v kritickom momente, a to ako na bojovom poli, tak v americkom Kongrese.

vojna na Ukrajine, NATO, Lloyd Austin, Volodymyr Zelenskyj Čítajte viac USA a Ukrajina hľadajú po neúspešnej protiofenzíve novú stratégiu. Washington vyslal do Kyjeva generálporučíka

14:45 Väčšina Ukrajincov je presvedčená, že aj v prípade drastickej redukcie pomoci zo Západu, by krajina mala pokračovať v boji za oslobodenie oblastí okupovaných ruskou armádou. Tento názor má 58 percent Ukrajincov, hoci konštatujú, že sú si vedomí rizík pre územia, ktoré má Kyjev pod svojou kontrolou. Vyplýva zo z prieskumu, ktorý od 29. novembra do 9. decembra uskutočnil Kyjivský medzinárodný inštitút sociológie (KIIS). Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Takmer tretina oslovených (32 %) sa však domnieva, že je lepšie súhlasiť so zastavením nepriateľských akcií za podmienok skutočných bezpečnostných záruk zo strany Západu. Zvyšných desať percent respondentov nemalo na otázku v prieskume KISS jednoznačnú odpoveď.

Neúspešná ofenzíva? Zvíťazíme, veria stále Ukrajinci
Video
Protiofenzíva nebola úspešná. Ukrajinci však stále veria, že budú úspešní v boji proti ruským agresorom. Budú však potrebovať pomoc západných partnerov. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

14:30 Ruská armáda podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) dosiahla malý postup na fronte Kupiansk-Svatove-Kreminna na severovýchode Ukrajiny a pri meste Avdijivka na východe krajiny. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Na línii Kupiansk-Svatove-Kreminna ruské sily mierne postúpili juhovýchodne od obce Dibrova. V oblasti mesta Avdijivka Rusi postúpili východne od dediny Stepove, ktorá leží tri kilometre severozápadne od Avdijivky. Podľa ruských vojenských blogerov ruské jednotky pri tejto dedine podnikli takticko-ofenzívnu operáciu pri železnici.

Ukrajinská armáda však podľa ISW pokračuje v pozemných operáciách pri obci Krynky nachádzajúcej sa na východnom brehu rieky Dneper v Chersonskej oblasti. Ruskí vojenskí blogeri uviedli, že ukrajinskí vojaci posilnili svoje pozície južne od obce Krynky.

Mŕtvi vojaci, horiace tanky. Ukrajinci čelia Rusom pri Avdijivke
Video
Jedna z najkrvavejších bitiek ruskej vojny proti Ukrajine pokračuje pri meste Avdijivka. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Zahraničným pracovníkom v Rusku, ktorí budú odsúdení za zločiny, bude podľa novely zákona pridelená povinná práca. V najnovšej aktualizácii to uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Ruská Štátna duma schválila nový dodatok, ktorý umožňuje súdom udeľovať pokuty až do výšky 437 libier alebo 50 až 200 hodín povinnej práce zahraničným pracovníkom odsúdeným za trestný čin namiesto deportácie. Tento krok umožní ruským sudcom určiť, či je vyhostenie „nadmerným“ alebo „neprimeraným“ trestom na základe registra trestov odsúdeného cudzinca.

„Pravdepodobne má za cieľ znížiť počet deportácií, aby Rusko mohlo naďalej ťažiť z migrujúcej pracovnej sily pri nedostatku vlastnej a pokračovať v širšom úsilí prinútiť migrantov, s ruským občianstvom aj bez neho, vstúpiť do ruskej vojenskej služby,“ dodal ISW.

Analytici z inštitútu tvrdia, že Kremeľ „pokračuje v úsilí o zosúladenie nekoherentných a konkurenčných cieľov vykorisťovania pracovnej sily migrantov na zmiernenie nedostatku ruskej pracovnej sily“.

Rusko Ukrajina ranení vojaci Bachmut Čítajte aj Útok s barlami. Rusi posielajú do boja ranených, vznikajú pluky 'invalidov'

13:55 Spojené štáty americké darovali ukrajinskému železničnému nákladnému kontrolnému stanovišťu na ukrajinsko-poľských hraniciach výkonný generátor, ktorý umožní jeho bezproblémovú prevádzku v prípade výpadkov elektriny. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda, ktorý cituje veľvyslankyňu USA na Ukrajine Bridget Brinkovú.

Generátor s výkonom 50 kW bol dodaný minulý týždeň a inštalovali ho v ukrajinskej Volynskej oblasti na kontrolnom stanovišti železničnej spoločnosti Ukrzaliznycia. „Tento generátor zaistí, že jeden z najväčších ukrajinských hraničných priechodov pre nákladnú dopravu bude fungovať aj počas výpadkov elektriny, takže vývoz obilia môže pokračovať bez prerušenia,“ konštatovala Brinková.

13:43 Rusko-americká novinárka Alsu Kurmaševová, ktorá pracuje pre stanicu Rádio Slobodná Európa (RFE / RL) a žije v Česku, čelí v Rusku ďalšiemu obvineniu. Napísali to portály Baza a Tatar-Inform, podľa ktorých úrady reportérku vinia z šírenia takzvane falošných správ o ruskej armáde, ako Moskva označuje informácie, ktoré nezodpovedajú oficiálnemu popisu ruskej invázie na Ukrajinu. Podľa RFE / RL v prípade tohto obvinenia hrozí desať rokov vo väzení. Žurnalistka je v ruskej väzbe, úrady ju predtým obvinili z toho, že sa nezaregistrovala ako zahraničná agentka, ako ukladá ruský zákon.

Kurmaševová je stíhaná za knihu odsudzujúcu konflikt na Ukrajine, píše na platforme Telegram kanál Baza, ktorý má blízko k ruským silovým štruktúram. Obvinenie sa podľa neho týka knihy nazvanej „Nie vojne. Štyridsať príbehov Rusov, ktorí sa postavili proti invázii na Ukrajinu“, ktorá vyšla vlani a Kurmaševová sa na nej podieľala. Publikácia podľa RFE / RL rozpráva príbehy obyvateľov ruského Povolží od marca do augusta minulého roka.

„Dôrazne odsudzujeme zjavné rozhodnutie ruských úradov vzniesť proti Alsu ďalšie obvinenia,“ uviedol úradujúci šéf RFE / RL Jeffrey Gedmin. „Žurnalistika nie je zločin. Je načase, aby sa toto kruté prenasledovanie skončilo. Alsu už strávila 56 dní nespravodlivým zadržiavaním a odlúčením od svojej rodiny,“ dodal.

13:30 Rusko a Irán urýchlia proces vypracovania „novej dôležitej medzištátnej dohody“, oznámilo v utorok ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Ministri zahraničných vecí oboch krajín sa na urýchlení dohody zhodli počas pondelkového telefonátu. Uviedol to rezort s tým, že dohoda je na „najvyššom stupni pripravenosti“.

Iránsky dron Čítajte aj Rusko pomocou Iránu zhotovuje zbrane, ktoré výrazne ovplyvnia vojnu, varujú americké tajné služby

Rezort nešpecifikoval rozsah dohody, ktorú sa Moskva a Teherán chystajú podpísať v čase posilňovania vzájomných politických, obchodných a vojenských vzťahov. Toto posilňovanie vzťahov medzi Ruskom a Iránom znepokojuje Spojené štáty.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň v Kremli hostil na rokovaniach niekoľko hodín iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího.

Podobne ako Severná Kórea, ktorej líder Kim Čong-un sa stretol s Putin v septembri, sa ani Irán netají nepriateľstvom voči Spojeným štátom a Rusku môže poskytnúť vojenské vybavenie pre jeho vojnu na Ukrajine. Rusko už na Ukrajine využíva drony iránskej výroby.

Irán, drony, Ukrajina, Rusko Čítajte aj Expertka: Iránci s Rusmi spolupracujú, ale nemajú ich radi. A akú rolu hrá Čína?

13:25 Najväčší ukrajinský mobilný operátor Kyivstar oznámil, že sa dnes ráno stal obeťou rozsiahleho hackerského útoku, ktorý spôsobil prechodné výpadky mobilného a internetového spojenia.

Spoločnosť, ktorú vlastní telekomunikačný operátor Veon so sídlom v Amsterdame, uviedla, že pracuje na odstránení výpadku a spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní. Terčom hackerského útoku sa podľa agentúry DPA stala pravdepodobne aj ukrajinská internetová banka Monobank. Technické problémy hlásil tiež druhý najväčší poskytovateľ mobilného spojenia Vodafone.

Spravodajcovia agentúry Reuters v Kyjeve uviedli, že výpadok spojenia na sieti Kyivstar trvá celý dnešný deň a že okolo 13:15 miestneho času (12:15 SEČ) bol signál stále nedostupný.

„Najdôležitejšie je, že neboli ohrozené osobné údaje užívateľov,“ uviedla na sociálnej sieti X spoločnosť Kyivstar a sľúbila zákazníkom kompenzáciu za stratu prístupu k službám.

13:00 Ruské sily majú s veľkou pravdepodobnosťou stále problémy bojovať v noci. Vo svojom spravodajskom hlásení o vojne na Ukrajine to uvádza britské ministerstvo obrany. Podľa neho tento trend zdôrazňujú početné správy od bojovníkov. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Rezort ako príklad uviedol používateľa sociálnej siete, ktorý o sebe tvrdil, že je ruský vojak slúžiaci v Chersonskej oblasti a poukázal na nedostatok okuliarov na nočné videnie a kamier pre pozorovanie neosvetlených bezpilotných lietadiel.

„Ruský problém má pravdepodobne aj kultúrny prvok: ruský vojenský výcvik len zriedka zdôrazňoval nočné cvičenia, namiesto toho sa zvyčajne staval smerom k predpríprave za denného svetla, aby zapôsobil na hosťujúcich vyšších dôstojníkov,“ skonštatovalo tiež ministerstvo obrany v Londýne.

12:50 Od začiatku vojny na Ukrajine vlani vo februári dodalo Česko Kyjevu vojenské vybavenie v hodnote 6,2 miliardy korún (viac než 250 miliónov eur). Hodnota vydaných licencií na komerčné dodávky vojenského materiálu dosiahla zhruba 117 miliárd korún (takmer 4,8 miliardy eur). V utorok to uviedla česká ministerka obrany Jana Černochová, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Česko dodalo ukrajinskej armáde napríklad bojové vrtuľníky, tanky, bojové vozidlá pechoty, samohybné húfnice či raketomety vrátane munície. Ďalší vojenský materiál však Kyjevu posielať nebude. „Pomoc Ukrajine bude v nejakej miere pokračovať, hoci to nebude formou vojenského materiálu, lebo vojenský materiál vhodný na poslanie Ukrajine už nemáme,“ povedala česká ministerka.

Pokračovať bude napríklad pomoc v podobe výcviku ukrajinských vojakov alebo v rámci koalícií vytvorených s inými štátmi, napríklad takzvanej odmínovacej koalícii, v ktorej je aj Slovensko. Rovnako bude pokračovať humanitárna pomoc. „Budeme robiť to, čo robíme, ale bez posielania vojenskej pomoci. Už máme len zvyšok, ktorý tam chceme poslať, a nič ďalšie nemáme možnosť posielať,“ priblížila.

Česi cvičia Ukrajincov do boja s Rusmi
Video
Vo výcvikovom priestore Libavá v Česku ukrajinskí vojaci absolvujú intenzívny štvortýždňový výcvikový kurz mechanizovanej pechoty pod dohľadom inštruktorov 72. mechanizovaného práporu českej armády. Česko sa pripojilo k ďalším spojencom v NATO, ktorí cvičia vojakov z Ukrajinských ozbrojených síl, ktorí bránia svoju krajinu pred ruskou inváziou. / Zdroj: NATO

Ministerka však zdôraznila, že pomocou sú aj vydané licencie na komerčné dodávky vojenského materiálu, ktoré rezort obrany koordinuje. Z projektov v hodnote 117 miliárd korún sa podľa jej slov už realizovala necelá polovica za viac ako 51 miliárd.

12:35 Poľská vláda sa bude angažovať za to, aby udržala odhodlanie Západu pomáhať Ukrajine. Vyhlásil to v utorok Donald Tusk, ktorého poľský parlament v pondelok poveril zostavením vlády. TASR o tom informuje podľa správ agentúry AP a poľského denníka Rzeczpospolita.

Tusk uviedol, že ho bolí, keď počuje, že ukrajinský prezident musí presviedčať svetových lídrov o potrebe pomoci pre Ukrajinu v jej boji proti ruskej invázii. „Úlohou Poľska, úlohou novej vlády, úlohou nás všetkých je nahlas a dôrazne požadovať od celého spoločenstva Západu plné odhodlanie pri pomoci Ukrajine vo vojne. Budeme to robiť od prvého dňa,“ vyhlásil Tusk v poľskom parlamente, kde predstavil program svojej vlády.

Zároveň uviedol, že Poľsko sa za jeho vlády bude snažiť opäť získať vedúce postavenie v Európskej únii a silnú pozíciu v Severoatlantickej aliancii. „Vybudujeme si pozíciu, ktorú si zaslúžime prostredníctvom spolupráce a rešpektovania komunity,“ povedal Tusk.

tusk Čítajte aj Tuskova vláda získala dôveru Sejmu, nový poľský premiér už zbiera gratulácie z EÚ

12:30 Zelenskyj versus Kličko a Zalužnyj: Ako vnútropolitické konflikty ovplyvňujú vojenskú stratégiu Ukrajiny?

Ukrajina, vojak, les Čítajte viac Rusi v mlynčeku na mäso, Zelenskyj pod kritikou Klička a generálov. Ako ukrajinské spory ovplyvňujú dianie na bojisku?

12:30 Ruský vodca Vladimir Putin v pondelok navštívil lodenice, aby sa zúčastnil na uvedení nových jadrových ponoriek do prevádzky. Putin cestoval do lodeníc Sevmaš v Severodvinsku v Archangeľskej oblasti na severozápade Ruska. Udialo sa tak tri dni po tom, ako vyhlásil, že sa chce uchádzať o ďalšie šesťročné funkčné obdobie.

Ruskí námorníci, Putin, jadrová ponorka, Rusko, Moskva, námorníctvo, Nikolaj Jevmenov Čítajte viac (FOTO) Putin odhalil silu na mori. Rusko ukázalo svetu nové jadrové ponorky

11:45 Miesto pobytu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného v ruskom väzenskom systéme nie je stále známe. Oznámila to v utorok jeho hovorkyňa Kira Jarmyšová s tým, že Navaľnyj sa opäť nezúčastnil prostredníctvom videospojenia na pojednávaní súdu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Navaľného spolupracovníci v pondelok uviedli, že nemajú správy o väznenom lídrovi ruskej opozície už šesť dní. V dohľadom čase sa pritom očakával jeho prevoz do tzv. špeciálnej trestaneckej kolónie s najvyšší stupňom stráženia.

Proces presunu väzňov železničnou dopravou cez rozsiahle územie Ruska môže trvať celé týždne. Právnici ani rodina väzňa nemajú v tomto čase, až kým nedorazí do svojho cieľa, prístup k informáciám, kde sa väzeň nachádza a ako sa má. Nie je však jasné, či Navaľného v súčasnosti prevážajú.

Navaľnyj Čítajte aj Navaľného presunuli z väzenia, nie je známe kam. USA sú znepokojené

Jarmyšová v pondelok podvečer na sociálnych sieťach napísala, že vo väznici IK-6 v obci Melechovo vo Vladimírskej oblasti už Navaľného ako svojho väzňa „nevedú“. Doplnila, že vedenie väzenského tábora s osobitným režimom IK-7, kam odsúdeného politika podľa domnienok mohli previezť, tvrdí, že Navaľnyj nie je ani tam.

Navaľnyj sa mal v pondelok zúčastniť prostredníctvom videospojenia na súdnom pojednávaní. Správa väznice ako dôvod jeho nepripojenia sa uviedla problémy s elektrinou.

„Dnes (v utorok) Alexej opäť nepredstúpil cez videospojenie pred súd, no dnes už nikto nehovorí nezmysly o nehode s elektrinou,“ uviedla Jarmyšová na sociálnej sieti X.

„Nemáme v úmysle a ani možnosť sledovať osudy väzňov a proces ich pobytu v príslušných zariadeniach,“ uviedol pre ruské médiá v reakcii na otázku o mieste pobytu Navaľného hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj na zábere... Foto: SITA/AP
Navaľnyj Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj na zábere zo 7. júna 2022 na videu, ktoré poskytla ruská federálna väzenská služba, v súdnej sieni v ruskom Vladimirove.

11:38 Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na utorok zostrelila deväť z pätnástich dronov Šáhid, ktorými zaútočila ruská armáda. Uviedli to na komunikačnej platforme Telegram ukrajinské vzdušné sily. Moskva dronmi zaútočila z lokality Balaklava pri Sevastopoli na okupovanom polostrove Krym. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

Protilietadlové jednotky ukrajinského velenia Východ okrem toho v pondelok večer zničili dve riadené strely Ch-59 v Záporožskej a Dnepropetrovskej oblasti.

11:33 Žiadna ďalšia americká vojenská pomoc Ukrajine nemôže zmeniť situáciu na bojisku a je vopred odsúdená na neúspech. V komentári k očakávanej schôdzke ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s jeho americkým náprotivkom Joom Bidenom v Bielom dome to dnes podľa agentúry TASS uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Zelenskyj sa bude v USA snažiť zachrániť Bidenov návrh na novú pomoc Ukrajine, ktorý minulý týždeň zablokovali republikáni s požiadavkou sprísnenia americkej imigračnej politiky. Na pomoc Kyjevu balík navrhnutý v Senáte vyčleňuje približne 61 miliárd dolárov.

„Desiatky miliárd dolárov napumpovaných do Ukrajiny jej nepomohli získať žiadny úspech na bojisku. Ďalšie desiatky miliárd dolárov, ktoré chce Ukrajina napumpovať do svojej ekonomiky, budú odsúdené na rovnaký fiasko,“ uviedol Peskov s tým, že americká pomoc nemôže akokoľvek zmeniť situáciu na bojisku. Dodal, že stretnutie Zelenského s Bidenom, plánované na 15.00 h SEČ, Moskva „pozorne sleduje“.

Hlasuje niekto v americkom Kongrese za víťazstvo Putina?
Video
Republikáni v americkom Kongrese blokujú finančnú podporu pre Ukrajinu. Čo na to hovorí poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan? / Zdroj: C-SPAN

11:11 Ukrajina od začiatku vojny stratila 18 percent svojich vedcov. Odborníkov pritom stratila prakticky vo všetkých oblastiach. Vyplýva to zo štúdie švajčiarskeho Federálneho technologického inštitútu v Lausanne (EPFL). Informuje o tom web Kyiv Independent.

V rámci vedcov, ktorí stále žijú na Ukrajine, 23,5 percenta stratilo prístup ku kritickým vstupom pre svoj výskum a 20,8 percenta nemá fyzický prístup do svojej inštitúcie. Výskumníci EPFL tiež zistili, že výskumná kapacita a čas priamo venovaný výskumnej činnosti sa na Ukrajine znížili o 20 percent. Prieskum uskutočnili na vzorke 2 500 ukrajinských vedcov.

10:35 Ruské sily bojujúce na juhu Ukrajiny „značne postúpili“ v okolí dediny Novopokrovka v Záporožskej oblasti, informovali v utorok okupačné úrady Kremľa.

Ofenzíva Moskvy na Ukrajine, ktorá sa začala vo februári 2022, sa ťahá už druhú zimu, ale front sa na východe a juhu Ukrajiny túto zimu sotva pohol.

„Naše jednotky značne postúpili severovýchodne od Novopokrovky,“ napísal na sociálnej sieti Telegram Jevgenij Balickij, Moskvou dosadený šéf tej časti Záporožskej oblasti, ktorú okupuje Rusko. Dodal, že ruské sily „nielen udržujú pozície, ale postupne sa posúvajú dopredu“.

Novopokrovka sa nachádza približne 20 kilometrov východne od obce Robotyne, ktorú Kyjev podľa svojich vyhlásení v lete znovu dobyl, ale odvtedy sa ju s problémami snaží udržať.

APC / Avdijivka / Čítajte aj Krvavá bitka o Avdijivku. Mesto, ktoré chcú Rusi stoj čo stoj, bráni aj slávny režisér

Ukrajinská armáda v utorok hlásila ruské útoky po celej frontovej línii vrátane juhu. „Naše ozbrojené sily v Záporožskej oblasti odrazili tri nepriateľské útoky na územiach severne od dediny Pryjutne a západne od dediny Novopokrovka,“ oznámila ukrajinská armáda v každodennej správe.

10:15 Európska komisia (EK) dnes predstaví návrh, ako využiť zisky zo zmrazených ruských aktív v EÚ na podporu obnovy Ukrajiny. Informoval o tom denník Financial Times. EK zverejnenie návrhu niekoľkokrát odložila pre obavy niektorých členských štátov EÚ, ale aj Európskej centrálnej banky. Tie podľa informácií ČTK vznášali námietky, že akékoľvek použitie týchto aktív musí byť v súlade s právom a nesmie výrazne ovplyvniť finančné trhy.

„Je dôležité pozrieť sa na to, ako môžeme využiť zmrazený ruský majetok a výnosy z neho na podporu Ukrajiny,“ povedal denníku Financial Times podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis.

Ruské aktíva riešili nedávno aj zástupcovia štátov G7 a súhlasili s ich zmrazením, kým Moskva nezaplatí Ukrajine za spáchané škody. Práve v nadväznosti na to Dombrovskis uviedol, že je načase hľadať spôsoby, ako čo najlepšie využiť výnosy z týchto aktív, ktoré v medzičase vzniknú.

Putin Čítajte aj 211 miliárd eur pre Ukrajinu. Rusko sa vyhráža EÚ: Na naše zmrazené aktíva nesiahajte

Ako podľa FT vyplýva z návrhu Európskej komisie, výnosy z ruských aktív by sa mali najskôr previesť na samostatné účty. Použiť by sa mohli podľa všetkého len výnosy z aktív Ruskej centrálnej banky. Komisia odhaduje, že by to vygenerovalo tri miliardy eur ročne, teda 15 miliárd eur medzi rokmi 2023 až 2027. Úradníci však v tejto súvislosti varujú, že suma bude závisieť od úrokových sadzieb v danom období.

9:41 Do Severnej Kórey (KĽDR) pricestovala v pondelok ruská delegácia. Ide o najnovší prejav upevňovania vzťahov oboch krajín. TASR správu prevzala z agentúry Jonhap.

Delegáciu vedenú gubernátorom Prímorského kraja Olegom Kožemjakom na medzinárodnom letisku v Pchjongjangu v pondelok privítal námestník ministra pre zahraničné ekonomické vzťahy Či Kjong-su. Ďalšie informácie o účele návštevy však severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA neposkytla. Prímorský kraj na východe Ruska hraničí so Severnou Kóreou.

Kožemjako minulý mesiac avizoval plány navštíviť KĽDR, aby tam prerokoval spoluprácu v oblastiach turistického ruchu, obchodu a poľnohospodárstva. Podľa niektorých názorov skutočným účelom môžu byť rokovania o nasadení severokórejských robotníkov v Rusku, čo zakazujú sankcie Organizácie Spojených národov (OSN) uvalené na KĽDR.

KĽDR, Kim, Šojgu Čítajte aj Trpké spojenectvo. Hackeri z KĽDR špehovali ruské tajné zbrane. Rusi sa omylom sami priznali

KĽDR a Rusko sa po septembrovom summite ruského prezidenta Vladimíra Putina a severokórejského vodcu Kim Čong-una snažia posilniť vzájomnú spoluprácu. V novembri sa v Pchjongjangu uskutočnili bilaterálne rokovania o rozšírení spolupráce v ekonomickej, vedeckej a technologickej oblasti, čo obe krajiny potvrdili aj podpisom memoranda.

9:24 Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva padlo 800 ruských vojakov. Počet obetí v radoch ruských ozbrojených síl sa tak od začiatku vojny zvýšil na 340 650, uviedol v utorok na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o deväť tankov, devätnásť obrnených bojových vozidiel pechoty a tri delostrelecké systémy.

Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 5 664 tankov, 10 579 obrnených bojových vozidiel pechoty a 8 073 delostre­leckých systémov.

8:15 Ukrajinskí piloti sa už cvičia na stíhačky F-16. Kyjev tiež rokuje o možnom dodaní švédskych lietadiel JAS 39 Gripen. Tak trochu v úzadí ostáva tretí možný adept na posilnenie ukrajinského letectva – F/A-18 Hornet (v preklade Sršeň).

australska stihacka F/A-18 Hornet Čítajte viac V hre sú okrem F-16 aj stíhačky F/A-18. Priletia na Ukrajinu austrálske sršne?

6:46 Mierový plán pre Ukrajinu prezidenta Volodymyra Zelenského bude témou nadchádzajúceho stretnutia Svetového ekonomického fóra (WEF), ktoré sa uskutoční v polovici januára vo švajčiarskom meste Davos. V pondelok to potvrdilo švajčiarske ministerstvo zahraničných vecí, informovala agentúra DPA.

Stretnutie ja naplánované na 14. januára, deň pred začiatkom fóra v tomto horskom rezorte (Davos). Švajčiarsko iniciatívu podporuje rovnako ako všetky projekty, ktoré by mohli byť základom rokovaní o trvalom mieri, uvádza ministerstvo.

Zelenskyj stretnutie v minulosti spomenul v príspevkoch na sociálnej platforme X, píše DPA. Zatiaľ však nie je známe, či do Davosu pocestuje osobne.

Ukrajinská vláda plánuje túto diskusiu využiť na zisk podpory pre svoj mierový plán, ktorý predpokladá stiahnutie všetkých ruských jednotiek z okupovaného územia Ukrajiny vrátane Krymského polostrova a očakáva bezpečnostné záruky pre Ukrajinu. V neposlednom rade má byť vyvodená zodpovednosť voči vedeniu Ruska za úlohu, ktorú zohralo počas vojenského útoku na Ukrajinu.

Ukrajinský vojak pri streľbe z raketometu Grad...
Ukrajinskí vojaci pripravujú rakety s letákmi,...
+4Ukrajinskí vojaci vkladajú letáky, ktoré...

Švajčiarske ministerstvo zahraničných vecí očakáva, že na stretnutí v Davose sa zúčastnia vládni poradcovia pre oblasť bezpečnosti z rôznych krajín sveta. Na poslednom takomto stretnutí v októbri tohto roka na Malte sa zúčastnilo viac než 60 krajín, pripomína DPA. Rusko navrhovaný mierový plán odmieta a nie je na tieto stretnutia pozvané.

6:30 Výkonná rada Medzinárodného menového fondu (MMF) v pondelok schválila vyplatenie 900 miliónov dolárov Ukrajine zo záchranného úverového programu, uviedla agentúra Reuters. O niekoľko hodín neskôr sa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas svojej cesty vo Washingtone stretol so šéfkou MMF Kristalinou Georgievovou a poďakoval jej za podporu. Georgievová Ukrajinu pochválila za dosiahnuté ekonomické pokroky napriek pokračujúcej vojne.

Poskytnuté prostriedky sú súčasťou úverového programu, takzvaného Extended Fund Facility (EFF), ktorý MMF schválil tento rok v marci. Štvorročný program od MMF je súčasťou celosvetového súboru pomoci v objeme 115 miliárd USD na podporu ukrajinskej ekonomiky zdevastovanej vojnou, ktorú proti Ukrajine rozpútalo Rusko.

„Hovorili sme o pozoruhodnej odolnosti ukrajinského ľudu napriek obrovským vojnovým stratám. Ekonomika je výkonná a predpokladá sa, že rast HDP v tomto roku dosiahne najmenej 4,5 percenta. Inflácia naďalej klesá a v novembri dosiahla ročnú mieru 5,1 percenta,“ povedala Georgievová.

Zelenskyj uviedol, že je MMF vďačný za podporu Ukrajiny a ukrajinského ľudu, pretože „v čase vojny je zabezpečenie finančného systému úplne zásadné“. Poznamenal, že Kyjev pracuje na vykonávaní odporúčaných reforiem. S Georgievovou sa bavili tiež o možnostiach využitia zmrazených ruských aktív, uviedla kancelária ukrajinského prezidenta.

900 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine