V Česku žije rekordný počet cudzincov, najviac ich je z Ukrajiny, SR a Vietnamu

V ČR žije podľa Českého štatistického úradu (ČSÚ) rekordný počet cudzincov. Koncom roka 2022 ich počet stúpol na 1,1 milióna, čo je viac než desať percent celkovej populácie Česka. Najviac pribudlo Ukrajincov, nasledujú Slováci a Vietnamci. Vyplýva to z publikácie Život cudzincov v ČR, ktorú ČSÚ zverejnil v stredu, informuje spravodajkyňa TASR.

13.12.2023 16:07
debata (2)
Zasnežený vianočný Václavák v Prahe. Trhy odštartovali, porovnajte si ceny punču a jedla s Bratislavou
Video

„Medziročný prírastok cudzineckej populácie predstavoval v roku 2022 celkovo 455-tisíc osôb a výraznou mierou sa na ňom podieľali cudzinci s niektorým z typov prechodného pobytu. Išlo pritom prevažne o vojnových utečencov z Ukrajiny,“ uviedol predseda ČSÚ Marek Rojíček.

Asi pätinu cudzincov tvorili občania krajín EÚ. Okrem Ukrajincov, ktorých v porovnaní s rokom 2021 pribudlo takmer 440-tisíc, boli najpočetnejšími skupinami Slováci a Vietnamci. Počet Slovákov medziročne vzrástol o viac než 2600 na 117-tisíc. Z údajov ČSÚ tiež vyplýva, že najviac cudzincov žije v Prahe a v Stredočeskom kra­ji.

ČSÚ pripomenul, že Ukrajinci začali do ČR prichádzať už počiatkom 90. rokov minulého storočia, a to najmä za prácou. Pôvodne nízke počty sa postupne zvýšili až na 636-tisíc registrovaných osôb na konci roka 2022.

Ukrajinci tvoria významnú skupinu na českom trhu práce. Úrady práce vlani evidovali asi 270-tisíc z nich, ktorí boli v postavení zamestnancov. Ďalších viac než 30-tisíc malo živnostenské oprávnenie. Najviac ukrajinských občanov v ČR pracuje na pozíciách pomocných a nekvalifikovaných pracovníkov.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko