Tanker v Červenom mori sa stal terčom streľby z člnov a rakiet odpálených z Jemenu

Obchodný tanker plávajúci na frekventovanej námornej trase pri brehoch Jemenu dnes čelil streľbe z motorových člnov a raketám odpáleným z jemenského územia, ktoré majú pod kontrolou húsíjski povstalci. Americká vojnová loď pri incidente zostrelila pravdepodobne húsíjský dron, ktorý letel jej smerom.

13.12.2023 16:51
debata
Ukrajinský námorný dron zaútočil na ruský tanker
Video

Počas útokov nebol nikto zranený ani nevznikli škody na majetku. Informovali o tom agentúry AP a Reuters s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa Spojených štátov, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, a ďalšie zdroje.

Motorový čln sa v rovnakej oblasti priblížil tiež k inej lodi, ale nezaútočil na ňu, oznámila agentúre Reuters britská firma Ambrey zaoberajúca sa námornou bezpečnosťou aj ďalšie zdroje.

Útok na tanker naložený palivom predstavuje ďalšiu eskaláciu vojenskej kampane Húsíov, ktorí údajne v solidarite s Palestínčanmi v Pásme Gazy napádajú lode v blízkosti kľúčového prielivu Báb al-Mandab v južnom ústí Červeného mora a vysielajú rakety a drony na juh Izraela. Rozširuje sa tak medzinárodný dopad vojny medzi Izraelom a radikálnym palestínskym hnutím Hamas v Gaze, poznamenala AP. Šiitskí povstalci podporovaní Iránom, ktorí ovládajú severozápad Jemenu, už v sobotu uviedli, že budú útočiť na všetky lode krajín a spoločností, ktoré spolupracujú s Izraelom.

V Rusku sa zrazili tankery. Kapitán bol opitý, kormidloval pomocník
Video

Terčom dnešného útoku sa stal ropný a chemický tanker Ardmore Encounter s nákladom leteckého paliva plávajúceho pod vlajkou Marshallových ostrovov, ktorý mieril Červeným morom na sever k Suezskému prieplavu, ukázali satelitné údaje analyzované agentúrou AP. Loď vyplávala z Indie s ozbrojenou bezpečnostnou skupinou na palube.

Taktiež spoločnosť Ambrey uviedla, že tanker plávajúci pod vlajkou Marshallových ostrovov ohlásil „prestrelku“ s motorovým člnom zhruba 100 kilometrov od jemenského prístavu Hudajdá, ktorý kontrolujú Húsíovia, s tým, že čln pri priblížení začal paľbu. Potom bol tanker podľa Ambrey zameraný tromi raketami. Bezpečnostný zdroj, ktorý si neželal byť menovaný, agentúre Reuters povedal, že odpálené boli len dve strely, z ktorých jednu zneškodnila protivzdušná obrana a druhá dopadla do mora.

Ambrey dodala, že s tankerom sa predtým spojila organizácia vydávajúca sa za jemenské námorníctvo, ktorá požadovala, aby zmenil kurz. Vojnová loď, ktorá bola nablízku, však tankeru odporučila, aby pokračoval vo vytýčenom kurze.

Spoločnosť Ardmore Shipping, ktorá tanker vlastní a prevádzkuje, dnešný útok agentúre AP potvrdila. „Na palubu nikto nevstúpil a všetci členovia posádky sú v bezpečí a v poriadku,“ uviedla vo vyhlásení. „Plavidlo zostáva plne prevádzkyschopné, nedošlo k strate nákladu ani škodám na palube. “

Yemen Israel Palestinians Čítajte viac Nórsky tanker pri pobreží Jemenu zasiahla protilodná strela povstalcov

Husíovia sa k útoku neprihlásili. Agentúra AP podotkla, že bezprostredne nezistila žiadnu súvislosť medzi tankerom Ardmore Encounter a Izraelom.

Britská vojenská služba Maritime Trade Operations (UKMTO), ktorá poskytuje výstrahy námorníkom na Blízkom východe, ešte predtým ohlásila iný incident, ktorý sa stal pri pobreží Ománu. UKMTO uviedla, že bližšie neurčené plavidlo bolo asi 90 minút prenasledované piatimi alebo šiestimi menšími člnmi s automatickými zbraňami a mužmi v šedých uniformách, ktoré neskôr odplávali.

V pondelok riadená strela vypálená z Jemenu zasiahla v Červenom mori nórsky tanker Strinda. Plavidlo začalo horieť, ale nikto z posádky, ktorú tvorilo 22 Indov, nebol zranený. V utorok sa k útoku prihlásili jemenskí povstalci, ktorí tvrdili, že posádka nereagovala na ich varovanie.

Americky torpedoborec USS Carney Čítajte viac Americký torpédoborec zostrelil jemenské drony útočiace na civilné lode

„Húsíovia naďalej útočia na medzinárodnú lodnú dopravu a zameriavajú sa na lode, ktoré sú podľa ich názoru spojené s izraelskými záujmami alebo s izraelskými štátnymi príslušníkmi. Bezpečnostné dopady na medzinárodnú lodnú dopravu sú značné a veľmi znepokojivé, "povedal agentúre Reuters Jakob Larsen, šéf bezpečnosti a ochrany v lodnej asociácii BIMCO. "Len so šťastím zatiaľ žiadny námorník nezahynul,“ dodal.

Izraelský minister zahraničia Eli Kohen dnes vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby prijalo „efektívne a agresívne“ kroky na ochranu globálnych námorných trás.

debata chyba
Viac na túto tému: #Jemen #tanker #prepadnutie #húsíovia