Mal by si si zájsť na kávu, navrhol Scholz Orbánovi. 'Finta' kancelára otvorila prístupové rokovania Ukrajine

Európska únia bude môcť otvoriť prístupové rokovania o členstve s Ukrajinou vďaka "finte" nemeckého kancelára Olafa Scholza, napísal dnes server Politico. Maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý pred vrcholnou schôdzkou hrozil vetom tohto rozhodnutia, totiž presvedčil, aby z rokovacej sály v kľúčový moment odišiel. Vraj mu navrhol, aby si skočil von pre kávu, uvádza rešpektovaný bruselský server.

15.12.2023 11:00
debata (67)
Fico nevytvoril tandem proti Ukrajine s Orbánom
Video
Na summite (14.-15. december) lídrov Európskej únie v Bruseli sa mnohí novinári pýtali, či sa slovenský premiér Robert Fico pridá k maďarskému predsedovi vlády. Je však jasné, že momentálne žiadny tandem Fico-Orbán v otázke Ukrajiny neexistuje. Slovensko hlasovalo za otvorenie prístupových rokovaní a podporuje i zmenu rozpočtu. / Zdroj: TV Pravda/TA3

Scholz Orbánovi pred ďalšími šéfmi štátov a vlád krajín EÚ naznačil, že ak nie je ochotný súhlasiť s otvorením prístupových rozhovorov s Kyjevom, mal by zvážiť, či zo sály na chvíľu neodíde. Povedal mu, že tak by zástupcovia ostatných 26 krajín mohli urobiť rozhodnutie, ktoré podľa úniových pravidiel vyžadovalo jednomyseľnosť.

Orbán Čítajte aj Ukrajina dostala od únie zelenú. Putin sa nebude usmievať

Orbán vďaka Scholzovmu návrhu môže aj ďalej hovoriť, že nebol za to, aby únia prístupové rokovania s Ukrajinou začala. Po tom, ako nemecký kancelár s maďarským premiérom hovorili v ústraní, odišiel Orbán z miestnosti, čím otvoril cestu k historickému rozhodnutiu.

Politico píše, že Scholzova stratégia vzbudila údiv nielen v Bruseli. Jeho výkon na európskej scéne bol doteraz považovaný skôr za sklamanie a jeho kritici tvrdili, že mu v porovnaní s jeho predchodkyňou v kancelárskej funkcii Angelou Merkelovou chýbajú taktické vyjednávacie a komunikačné schopnosti. Myšlienka, aby zástupca niektorého z členských štátov odišiel z miestnosti kvôli dosiahnutiu jednomyseľnosti, je vysoko nezvyčajná. Únioví činitelia a diplomati podľa Politica nedokázali vo štvrtok povedať, či tento ťah bol už niekedy v minulosti využitý.

Putin na tlačovke spomenul Fica a Orbána
Video
Zdroj: ta3

„Použil starý trik z čias, keď býval u Mladých socialistov,“ povedal nemenovaný predstaviteľ na summite s odvolaním sa na mládežnícku organizáciu Scholzovej sociálnej demokracie (SPD). Kancelár býval v 80. rokoch podpredsedom jej Mladých socialistov (Jusos).

orbán Čítajte aj Zdvihol sa a odišiel. Orbán pri rozhodovaní o Ukrajine nebol: Zlé rozhodnutie

Iný predstaviteľ, ktorý s Politikom o štvrtkových rokovaniach hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, povedal, že Orbánova pozícia sa začala otriasať už pri spoločných raňajkách, keď debatoval so Scholzom, francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, šéfom Európskej rady Charlesom Michelom a predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Orbán vraj mal problémy prísť s pádnymi argumentmi pre svoje tvrdenia, že Ukrajina má nedostatky ohľadom dodržiavania princípov právneho štátu, kvôli ktorým nie je zrelá na prístupové rokovania s európskym blokom.

EÚ, summit, Kyriakos Mitsotakis, Emmanuel Macron, Viktor Orbán Čítajte aj EÚ sa nedohodla na rozpočte a peniazoch pre Ukrajinu. Orbán to vetoval

O niekoľko hodín neskôr už priamo na summite účastníci maďarského premiéra naďalej „grilovali“ kvôli jeho odmietavému postoju voči otvoreniu prístupových rokovaní s Kyjevom. „Po niekoľkých hodinách, keď ostatných 26 lídrov vyvrátilo všetky Orbánove argumenty, prišiel Scholz v ten pravý čas so svojím návrhom,“ opísal istý úniový diplomat. „Prišlo to vhod,“ poznamenal.

Keď EÚ oznámila, že schválila štart prístupových rozhovorov s Ukrajinou, Orbán vo videu na svojom facebookovom profile povedal, že „Maďarsko nechce byť súčasťou tohto zlého rozhodnutia“. Novinky z Bruselu naopak privítal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý na sociálnej sieti X poďakoval Scholzovi za jeho úsilie.

Politico píše, že proukrajinské účty na sieti X, ktoré sa v minulosti vysmievali Scholzovi kvôli jeho pôvodne váhavému postoju k vojenskej pomoci Ukrajine, mu tentoraz darovali slová chvály. „Olaf, prepáč nám tie doby, keď sme si z teba robili srandu,“ napísal jeden z nich. „Si naozajstný priateľ,“ odkázal nemeckému kancelárovi.

67 debata chyba
Viac na túto tému: #Viktor Orbán #summit EÚ #vojna na Ukrajine #Olaf Scholz #Politico