Jemenskí povstalci zaútočili dronmi na Izrael, britská loď jeden útok zmarila, americká ich zostrelila 14

Jemenskí povstalci Húsíovia, ktorých podporuje Irán, tvrdia, že vykonali útok za použitia bezpilotných lietadiel na izraelský prístav Ejlat v Červenom mori. Šiitskí povstalci v posledných dňoch niekoľkokrát zaútočili na lode, ktoré plávajú Červeným morom. Britský minister obrany Grant Shapps uviedol, že britská vojenská loď HMS Diamond zničila v noci na sobotu bojový dron, ktorý útočil na prepravnú loď. Americký torpédoborec ich zostrelil 14, uviedol Washington. V dôsledku zlej bezpečnostnej situácie prerušila plavby Červeným morom významná prepravná spoločnosť Mediterranean Shipping Co. (MSC), neskôr sa pridala aj francúzska skupina CMA CGM.

16.12.2023 22:31
debata (3)

Hovorca jemenských povstalcov k útoku neuviedol ďalšie podrobnosti, píše agentúra Reuters. Neskôr však oznámil, že sa hnutie zapojilo do rozhovorov s „medzinárodnými partnermi“ sprostredkovaných Ománom, ktorých cieľom by malo byť námorné operácie povstalcov ukončiť. Husíovia však trvajú na tom, že predpokladom pre ďalší postup v rokovaní je ukončenie agresie Izraela voči Gaze.

Kórea USA Juhočínske more torpédoborec Čítajte viac Americký torpédoborec reagoval na útok na tanker v Červenom mori

„Počas noci (vojenská loď) HMS Diamond zostrelila podozrivý bojový bezpilotný prostriedok, ktorý útočil na prepravnú loď v Červenom mori,“ vyhlásil britský minister obrany Shapps na sociálnej sieti X. Dodal, že „nedávna vlna nelegálnych útokov predstavuje priamu hrozbu pre medzinárodný obchod a námornú bezpečnosť“ v Červenom mori.

Americký torpédoborec USS Carney v sobotu skoro ráno podobných bezpilotných prostriedkov zostrelil 14, oznámilo na sieti X velenie centrálneho okruhu americkej armády. Podľa Washingtonu išlo o salvu dronov vyslaných z jemenskej oblasti pod kontrolou Húsíov. „Boli zostrelené bez toho, aby poškodili lode alebo spôsobili zranenia,“ uvádza americké velenie.

Významná prepravná námorná spoločnosť MSC oznámila, že prestáva využívať námornú trasu cez Suezský prieplav a Červené more. Húsíovia v piatok uviedli, že zaútočili na dve lode tejto spoločnosti. MSC vo vyhlásení potvrdila útok na plavilo Palatium III, ktoré podľa nej začalo horieť. Loď je kvôli tomu mimo prevádzky. „Posádka je v bezpečí a nie je zranená,“ uviedla spoločnosť, ktorá niektoré svoje prepravné spoje povedie cez mys Dobrej nádeje.

Americky torpedoborec USS Carney Čítajte viac Americký torpédoborec zostrelil jemenské drony útočiace na civilné lode

Obavy o bezpečnosť lodí a posádok prinútili k podobnému kroku aj francúzsku skupinu CMA CGM. Tá nariadila svojim lodiam v oblasti ihneď vyhľadať bezpečné kotvisko a počkať tam do vydania ďalších inštrukcií.

Pre zlú bezpečnostnú situáciu v Červenom mori, kde na prepravné lode útočia jemenskí povstalci, v piatok dve popredné námorné spoločnosti Maersk a Hapag-Lloyd oznámili, že prestávajú využívať túto trasu pre svoje prepravné spoje. Húsíovia podnikajú útoky predovšetkým pri strategicky významnej úžine Báb al-Mandab, ktorá ústi do Arabského mora.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Jemen #Červené more #húsíovia