Bez pomoci USA a NATO môže Ukrajina prehrať vojnu do budúceho leta

Západných predstaviteľov znepokojuje vyhliadka na nedostatočnú činnosť Kongresu USA pri financovaní vojenskej pomoci Ukrajine, pretože sa obávajú, že Kyjev by bez nej a bez podpory iných západných krajín mohol sám bojovať s Ruskom len niekoľko mesiacov. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na viacerých amerických a európskych predstaviteľov.

17.12.2023 11:41
UA Vojak / UA Armáda / Foto: ,
Člen proukrajinského ruského etnického sibírskeho práporu počas vojenského výcviku neďaleko Kyjeva, december 2023
debata (126)

Podľa CNN západné spravodajské služby teraz zvažujú, ako dlho môže Ukrajina vydržať bez pomoci USA a NATO. Jeden vysoký predstaviteľ americkej armády tvrdil, že to môžu byť „mesiace“, pričom najhorším scenárom je „výrazný neúspech alebo dokonca prehra“ do leta 2024.

Fico a Stoltenberg o spolupráci v NATO a o Ukrajine

Video

„U nás neexistuje žiadna záruka úspechu, ale oni (Ukrajinci) bez nás určite neuspejú,“ povedal pre CNN popredný predstaviteľ americkej armády.

Veľkým problémom na Západe je vplyv absencie pomoci na protiofenzívu Ukrajiny na východe a juhu, kde ukrajinské sily bojujú o dosiahnutie významného pokroku. „Ak sa pozrieme na zaberanie a držanie ďalšieho územia, je ťažké pochopiť, ako by to mohlo uspieť bez pokračujúcej podpory USA,“ domnieva sa európsky diplomat.

Čakanie na F-16? Ukrajinci musia brániť nebo proti Rusom s tým, čo majú

Video

Západní predstavitelia tvrdia, že pokiaľ nebude poskytnutá dodatočná pomoc USA, Ukrajine najskôr dôjdu rakety dlhého doletu, potom rakety protivzdušnej obrany a potom delostrelecká munícia a strely krátkeho doletu, ako sú protitankové strely Javelin a protilietadlové strely Stinger.

Neschopnosť Kongresu konať v oblasti vojenskej pomoci začína ovplyvňovať boje na Ukrajine. Zdroje CNN tvrdia, že ukrajinské sily už pristúpili k prídelu munície a Rusko má v tomto smere „päť až sedemnásobnú“ výhodu.

Tank / Ďalekohľad / Čítajte viac Kyjev zhromažďuje zdroje pre budúcoročnú ofenzívu, akú plánoval Zalužnyj už tento rok v lete
126 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #NATO #vojna na Ukrajine