Húsíovia útočia na tankery v Červenom mori. Austin proti povstalcom ohlásil vznik koalície

Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok odsúdil bezprecedentné útoky jemenských povstalcov húsíov na medzinárodnú lodnú dopravu v Červenom mori, ktoré podľa neho ohrozujú svetový obchod.

19.12.2023 13:55
Lloyd Austin Foto: ,
Americký minister obrany Lloyd Austin
debata

„Minister Austin označuje útoky húsíov na medzinárodnú lodnú prepravu a svetový obchod za neslýchané a neprijateľné a pripomína, že tieto útoky ohrozujú tok obchodu,“ uviedol vo vyhlásení hovorca Pentagónu generálmajor Pat Ryder.

Austin v pondelok oznámil vytvorenie desaťčlennej koalície na ochranu obchodných lodí plaviacich sa cez Červené more pred útokmi jemenských húsíjských povstalcov, ktorí sú podporovaní Iránom.

Účasť na tejto koalícii okrem USA prisľúbili aj Spojené kráľovstvo, Bahrajn, Kanada, Francúzsko, Taliansko, Holandsko, Nórsko, Seychely a Španielsko.

Niektoré z krajín budú vykonávať spoločné hliadky, zatiaľ čo iné budú poskytovať spravodajskú podporu pre operácie v južnej časti Červeného mora a v Adenskom zálive.

Eskalácia napätia v oblasti súvisí s pokračujúcou vojnou medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas. Húsíovia nedávno deklarovali svoju podporu Hamasu a vyhlásili, že budú útočiť na lode, ktoré popri pobreží Jemenu smerujú do izraelských vôd a prístavov.

USA Jemen torpédoborec tanker útok reakcia Čítajte viac Jemenskí povstalci zaútočili dronmi na Izrael, britská loď jeden útok zmarila, americká ich zostrelila 14
debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Červené more #svetový obchod #húsíovia