Komplikácie pre Trumpa. Súd v Colorade ho vyradil z primárok a rozhodol, že nie je spôsobilý byť prezidentom

Bývalý prezident Donald Trump nie je spôsobilý znovu vykonávať svoj niekdajší úrad, rozhodol v noci na stredu najvyšší súd štátu Colorado a exšéfa Bieleho domu diskvalifikoval z hlasovania v prezidentských primárkach v tomto štáte.

20.12.2023 01:45
Voľby 2024, Donald Trump Foto: ,
Bývalý prezident Donald Trump na nedeľnom zhromaždení 17. decembra 2023 v Rene v štáte Nevada.
debata (27)

Informovali o tom agentúry AP a Reuters, podľa ktorých súd rozhodol s odvolaním sa na 14. dodatok americkej ústavy kvôli Trumpovmu podielu na násilnostiach v sídle Kongresu 6. januára 2021. Exprezi­dentovi právnici uviedli, že sa proti diskvalifikácii odvolajú na najvyšší súd USA, ktorý má v ústavných záležitostiach posledné slovo.

Rozhodnutie najvyššieho súdu v Colorade robí z Trumpa prvého prezidentského kandidáta v histórii Spojených štátov, ktorý je považovaný za nespôsobilého uchádzať sa o Biely dom podľa málokedy používaného ustanovenia americkej ústavy, ktoré zakazuje zastávať úrad činiteľom, ktorí sa zapojili do „povstania alebo vzbury“, napísal Reuters.

Rozhodnutie sa podľa nej vzťahuje len na nachádzajúce republikánske primárky v štáte, ale verdikt by mohol ovplyvniť aj Trumpov status pre prezidentské voľby v novembri 2024.

Trump Čítajte viac Fašista? Diktátor na bielom koni? Je nevídané, že voliči o Trumpovi hovoria, že ho poslal Boh, tvrdí expert

Verdikt sa opiera o 14. dodatok americkej ústavy, ktorý zakazuje zastávanie „akejkoľvek funkcie, civilnej alebo vojenskej“ komukoľvek, kto predtým odprisahal vernosť ústave a následne sa dopustil „povstania alebo vzbury proti tomu istému, alebo poskytol pomoc a útechu nepriateľom“ ústavy. Uplatňovanie tejto normy je pomerne neprebádanou otázkou a do veci sa podľa médií zrejme vloží najvyšší súd USA.

Podľa autorov žalôb možno za podporovanie vzbury považovať Trumpovo konanie v dňoch a týždňoch pred 6. januárom 2021, keď dav jeho priaznivcov narušil schvaľovanie výsledkov prezidentských volieb v Kongrese. Trump predtým odmietol uznať svoju porážku a namiesto toho stúpencov burcoval výmyslami o rozsiahlych podvodoch pri hlasovaní. Pokračoval v tom aj na mítingu pri Bielom dome bezprostredne pred útokom na Kapitol.

„Najvyšší súd Colorada dnes večer vydal úplne chybné rozhodnutie a my rýchlo podáme odvolanie na Najvyšší súd Spojených štátov a súbežnú žiadosť o pozastavenie tohto hlboko nedemokratického rozhodnutia,“ uviedol hovorca Trumpovho štábu Steven Cheung.

Primárky Republikánskej strany určia jej kandidáta pre prezidentské voľby v novembri 2024. Trump, ktorý viedol USA medzi rokmi 2017 a 2021, chce budúci rok na jeseň usilovať o znovuzvolenie a je aktuálne jasným favoritom na zisk nominácie republikánov.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Donald Trump