Zákop v plameňoch, nemali ani sekundu. Rusi nasadili zakázanú chemickú zbraň

Ukrajinskí vojaci na fronte čelia novej hrozbe - plynu, ktorý proti nim v poslednom čase niekoľkokrát nasadila ruská armáda, tvrdí stanica CNN. Odvoláva sa na vyjadrenie nemenovaného predstaviteľa ukrajinskej rozviedky, armádneho zdravotníka a dvoch vojakov, ktorí útok plynom prežili.

20.12.2023 10:32
debata (157)

Podľa týchto zdrojov plyn ruské sily používajú pri Orichive na juhu Ukrajiny, pričom podľa zdroja z rozviedky ide o formu CS plynu, ktorý obsahuje slzné látky, je žieravý a horľavý.

Americký Humvee dostal zásah, Ukrajinci prežili
Video
,,Šialené zábery z ukrajinského HMMWV počas boja. Ďakujeme Američanom! Vaše vozidlá Humvee zachraňujú životy našich vojakov." S týmito slovami zverejnilo ukrajinské ministerstvo obrany dramatické video z boja s ruskými okupantmi. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

„Najskôr som uvidel dym. Vybehli sme zo zákopu a plyn zrazu začal horieť. Zákop bol v plameňoch. Ten plyn horí, oslabuje vás, nemôžete dýchať, okamžite vám vystrelí do krku,“ opísal jeden z vojakov. „Nemali sme ani sekundu,“ dodal.

chemická Čítajte aj Rusko by mohlo na Ukrajine použiť „strašné“ chemické zbrane, varuje expert

„Vdýchnete to dvakrát a už nemôžete dýchať,“ spresnil ďalší. Obaja pre CNN ukázali zdravotné záznamy, v ktorých sa uvádza, že mali príznaky otravy. Obaja muži zároveň uviedli, že mali popáleniny a poranenia v oblasti tváre, úst a hrdla.

V posledných týždňoch bolo zaznamenaných deväť útokov plynom, z ktorých jeden viedol k úmrtiu, oznámil CNN zdravotník. Plyn pritom na ukrajinské pozície vypustili drony. Po útoku nasledovalo ruské ostreľovanie a ďalšie dronové nálety, opísali portálu ukrajinskí vojaci.

Brutálny raketový útok v dedine Hroza pri Charkove

VAROVANIE: Niektoré fotografie nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Fotogaléria
Ukrajinskí policajti vo štvrtok 5. októbra 2023...
Obete smrteľného ruského raketového útoku,...
+11Na tejto fotografii, ktorú poskytla tlačová...

CS plyn spôsobuje dočasné oslepnutie, dýchavičnosť a pálenie pokožky. Podľa CNN sa používa na potláčanie nepokojov. Jeho nasadenie v boji zakazuje Dohovor o chemických zbraniach, ktorý Rusko ratifikovalo. Správy o nasadení plynu ruskou armádou na rôznych miestach Ukrajiny podľa CNN v nedávnych mesiacoch prichádzali opakovane, jeho použitie pri Orichive sa ale javí ako systematické.

157 debata chyba
Viac na túto tému: #chemické zbrane #ruská armáda #CNN #vojna na Ukrajine