Maďarsko a Slovensko odmietajú nový migračný pakt EÚ. Bratislava sa vracia k pružnej solidarite

Maďarsko rozhodne odmieta dohodu na nových migračných a azylových pravidlách EÚ, vyhlásil v stredu minister zahraničia Péter Szijjártó. Podobne sa k dohode stavia aj Slovensko, ktoré odmieta všetky druhy povinných utečeneckých kvót či príslušné finančné kompenzácie Európskej únie, vyhlásil v stredu v Budapešti minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár, ktorý sa v rámci oficiálnej návštevy Maďarska stretol so svojím rezortným partnerom Szijjártóom.

20.12.2023 12:55 , aktualizované: 13:57
Juraj Blanár / Péter Szijjártó / Foto: ,
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (vľavo) a maďarský šéf diplomacie Péter Szijjártó pózujú počas stretnutia v Budapešti 20. decembra 2023
debata (25)

Stanovisko oboch krajín prišlo potom, čo sa zástupcovia členských krajín a europoslanci zhodli na zásadnej úprave európskeho migračného a azylového systému.

Fico: Je to demonštrácia sily. Každý nelegálny migrant bude zadržaný

Video

„Dôrazne odmietame tento migračný pakt,“ povedal šéf maďarskej diplomacie. „Nepustíme (do Maďarska) nikoho proti našej vôli,“ dodal.

Blanár označil príslušné dohody za neprijateľné a zdôraznil, že Slovensko sa vracia k pružnej solidarite, ktorú doteraz presadzovalo, v rámci ktorej napríklad pomáhalo chrániť južnú hranicu Maďarska vyslaním policajtov.

„Radi by sme pomohli chrániť schengenské hranice, keďže systém teraz nefunguje a musíme s tým niečo urobiť. Ale určite to nie je dobré riešenie, ktoré Európska únia navrhuje,“ povedal.

Migrácia / Migranti / Čítajte viac EÚ sa po rokoch snáh zhodla na nových migračných pravidlách

K vojne na Ukrajine Blanár upozornil, že vojenské riešenie konfliktu neexistuje, a preto bude SR ešte hlasnejšie požadovať mier. Šéf slovenskej diplomacie upozornil, že nová slovenská vláda zastavila poslednú zásielku zbraní, poskytne iba humanitárnu podporu a pomôže napríklad pri odmínovaní.

„Mier a prímerie sú najlepšími riešeniami. Podporujeme akúkoľvek mierovú iniciatívu, na ktorej sa dokážeme dohodnúť,“ podčiarkol.

Slovensko podľa jeho vyjadrenia odmieta akékoľvek sankcie, ktoré majú závažnejší negatívny dopad na tých, ktorí ich zavádzajú, ako na tých, ktorým sú určené. „Nepodporíme žiadny balík sankcií, či už voči Rusku alebo komukoľvek inému, ak by to malo negatívny dopad na ekonomiku a životnej úrovne v našej krajine,“ dodal a poznamenal, že Slovensko odmieta akýkoľvek pokus zbaviť Maďarsko budúci rok predsedníctva v EÚ.

Vzťahy medzi Maďarskom a Slovenskom nikdy neboli také dobré ako dnes a ďalší rozvoj bilaterálnych vzťahov je v záujme oboch strán, vyhlásil Szijjártó, ktorý zdôraznil, že dnešné mimoriadne výzvy zvýrazňujú dôležitosť dobrých susedských vzťahov.

Podľa jeho slov v Budapešti aj v Bratislave sú v súčasnosti vlády, ktoré podobne vnímajú vážne výzvy sveta, ako aj odpovede na ne. Ako príklad uviedol, že Maďarsko aj Slovensko chcú mier na Ukrajine, pričom súhlasia s tým, že neexistuje riešenie na bojisku.

„Obe krajiny (SR a Maďarsko) majú záujem na tom, aby EÚ bola silná a konkurencieschopná, aby bola založená na silných členských štátoch, pri zachovaní národnej suverenity,“ povedal Szijjártó s poznámkou, že zhoda medzi Budapešťou a Bratislavou vládne aj v podpore rozšírenia EÚ smerom na západný Balkán.

Maďarsko i Slovensko trvajú na tom, aby mohli rozhodovať o tom, koho vpustia na svoje územie a s kým sú ochotní ich obyvatelia žiť, uviedol maďarský minister.

Szijjártó pripomenul, že od dohody z roku 2014 medzi maďarským premiérom Viktorom Orbánom a predsedom slovenskej vlády Robertom Ficom bolo vybudovaných veľa nových cezhraničných prepojení medzi Maďarskom a SR. Tento rok boli odovzdané dva ipeľské mosty, ďalší odovzdajú 12. januára.

Šéf maďarskej diplomacie podčiarkol, že je národným záujmom Maďarska, aby spolupráca so Slovenskom bola čo najlepšia a dodal, že s veľkým napätím a očakávaním pripravujú návštevu Roberta Fica v Maďarsku, ktorá by sa mala konať začiatkom budúceho roka.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #migrácia