Pavel privítal začatie prístupových rokovaní s Ukrajinou. Summit EÚ z minulého týždňa, ktorý o tom rozhodol, podľa neho ukázal, že by sa mala otvoriť otázka jednomyseľného hlasovania v únii. Súčasne kritizoval maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý svojimi postojmi podľa Pavla škodí záujmom Maďarov.
„Popravde len Ukrajina a Rusko môžu hovoriť o únave,“ odvetil Pavel na otázku, či vidia medzi európskymi krajinami vyčerpanie z vojny. „Naše mestá nie sú bombardované, naši občania nie sú zabíjaní. Našou jedinou námahou je prijatie utečencov a isté zníženie nášho komfortu, aby sme pomohli Ukrajine. Netrpíme,“ cituje francúzsky list Pavla. Český prezident označil za nezodpovedných tých politikov, ktorí „využívajú infláciu či zvýšenie cien energií, aby poštvali voličov proti Ukrajine“.
Čítajte aj Pavel: Od revolúcie sme urobili veľký skok dopredu, je čo oslavovaťPavel privítal rozhodnutie summitu EÚ začať prístupové rozhovory s Ukrajinou. Pri príslušnom hlasovaní maďarský premiér opustil sálu, aby umožnil jednomyseľné rozhodnutie všetkých prítomných o začatí rozhovorov, s ktorým nesúhlasil. Neskôr Orbán zablokoval revíziu rozpočtu EÚ, ktorá mala priniesť ďalšiu finančnú podporu Kyjevu.
Toto dianie podľa Pavla ukázalo, že sa „nesmie dovoliť jednej krajine, aby všetko zablokovala ohľadom tak dôležitého rozhodnutia“. Podľa neho je čas otvoriť otázku o tom, v akých záležitostiach ďalej používať jednomyseľné rozhodovanie a kedy zvoliť hlasovanie väčšinou. „Hlavne po malej členskej krajine je to veľmi citlivá debata, ku ktorej je však potrebné pristúpiť pragmaticky,“ uviedol Pavel.
Proti úplnému zrušeniu princípu jednomyseľnosti sa vyjadril v priebehu tohto roka český premiér Petr Fiala. Za rozhodovanie väčšinou v otázkach zahraničnej politiky sa tento rok vyslovili najväčšie úniové štáty, napríklad Nemecko, Francúzsko, Taliansko či Španielsko.
Pavel tiež kritizoval postoje, ktoré zastáva Orbán v úniových otázkach, keď podľa českého prezidenta tvrdí, že obhajuje maďarskú národnú hrdosť pred diktátom z Bruselu. „Tento postoj môže nejaký čas fungovať, ale dlhodobo ide proti záujmom Maďarov,“ uviedol Pavel.
Český prezident tiež zopakoval, že ukrajinská ofenzíva nepriniesla očakávané výsledky. Jedným z dôvodov je podľa neho skutočnosť, že Ukrajina nedostala všetko vojenské vybavenie a zbrane, ktoré potrebovala. Pavel by ani nepreceňoval možné spory medzi ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a šéfom ukrajinského generálneho štábu Valerijom Zalužným, pretože obaja muži majú spoločné ciele. „Vojenským veliteľom sa niekedy stáva, že prerušia svoje mlčanie. Generál Zalužnyj čelí vysokým ľudským stratám, a mohol cítiť nutnosť vyjadriť svoje odporúčania verejne, ak nie sú dodržiavané interne,“ povedal Pavel, ktorý je bývalým vojakom.
Sme bratia v zbrani
Francúzsko aj Česko sú si vedomé zásadného významu pokračujúcej podpory Ukrajine a vnímajú riziká spojené s prípadným úspechom Ruska. Pred rokovaním s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Paríži to v stredu vyhlásil český prezident Petr Pavel.
„Cením si zhodu na jednoznačnej podpore Ukrajiny. Francúzsko aj ČR sú si vedomé zásadného významu pokračujúcej podpory Ukrajine. Predovšetkým vnímame podstatné riziká spojené s prípadným ruským úspechom,“ vyhlásil český prezident krátko po tom, ako ho Macron prijal v Elyzejskom paláci.
„Naďalej potvrdzujeme svoju ochotu poskytovať akúkoľvek pomoc Ukrajine – ako po vojenskej, humanitárnej aj inej stránke,“ vyhlásil k téme francúzsky prezident. Pavel podľa svojich slov verí, že sa v EÚ podarí schváliť predvídateľný finančný rámec na podporu Kyjeva.
Čítajte aj Petr Pavel: Situácia na Ukrajine hrá v prospech Ruska. Predpokladám mierové rozhovoryĎalšou z tém, o ktorých budú prezidenti rokovať, je aj rozširovanie EÚ. V dôsledku ruskej agresie voči Ukrajine a ohrozenia európskej bezpečnosti majú podľa Pavla krajiny aj v tejto otázke veľmi blízky názor. Pripomenul, že na decembrovom zasadnutí Európskej rady podporili rozhodnutie o začatí prístupových rozhovorov s Ukrajinou a Moldavskom.
Macron ocenil Pavla za to, že sa podieľal na záchrane 50 francúzskych vojakov, ktorí sa počas vojny v Juhoslávii ocitli v pasci. Je podľa vlastných slov rád, že sa Pavel stal prezidentom. „Sme bratia v zbrani, sme súčasťou európskeho spoločenstva a spoločne sa budeme snažiť, aby toto spoločenstvo prosperovalo,“ dodal.
Čítajte aj Chápe už Macron východ Európy? Ukrajinu vyslal na cestu do NATOPartnerstvo Francúzska s Českom je podľa Macrona zásadné najmä v obrane, energetickej nezávislosti či rozvoji jadrovej energie. „Vidíme ju ako spoľahlivý nástroj prechodu k bezemisným zdrojom energií a príspevok k ich diverzifikácii,“ doplnil Pavel.
Český prezident je od stredy na prvej oficiálnej návšteve Francúzska vo funkcii hlavy štátu. Vo štvrtok má v pláne stretnutie s premiérkou Élisabeth Borneovou a predsedníčkou Národného zhromaždenia Yaël Braunovou-Pivetovou.