Podľa agentúry AP bol Saab prepustený z väzby, v ktorej sa nachádzal od roku 2021, keď bol na žiadosť USA vydaný z afrického ostrovného štátu Kapverdy. Tam ho úrady v júni 2020 zadržali pri medzipristátí na ceste do Iránu. V Spojených štátoch bol obžalovaný za pranie špinavých peňazí. Americký súd navyše odmietol uznať Saabovi imunitu, ktorú mu udelila venezuelská vláda, pretože USA neuznávajú Madura za prezidenta Venezuely.
Venezuelská vláda sa veľmi usilovala o to, aby bol Saab prepustený z väzenia a mohol odcestovať z USA. Podľa Washingtonu sa Saab podieľal na obchádzaní sankcií, ktoré západné štáty uvalili na Venezuelu, a pomáhal osobám z okruhu ľudí blízkych Madurovi vyvádzať zo zeme stovky miliónov dolárov, ktoré získali nelegálne.

Podľa viacerých agentúr za jeho prepustenie na slobodu získa Washington späť niekoľko amerických občanov. Podľa vysoko postaveného venezuelského zdroja bude prepustených 36 ľudí, z nich 12 má americké občianstvo. AP podobne uvádza, že bude prepustených najmenej 10 Američanov.
Dohoda je súčasťou snahy amerického prezidenta Joea Bidena o návrat Američanov neprávom väznených v zahraničí. Spojené štáty tiež zmiernili sankcie na venezuelský ropný sektor po dosiahnutí dohody medzi vládou a opozíciou na niektorých pravidlách prezidentskej voľby, ktorá by sa mala uskutočniť vo Venezuele v budúcom roku.
Saab pochádza z Kolumbie a má občianstvo Venezuely a štátu Antigua a Barbuda. Peniaze zarobil v minulosti najmä obchodovaním s venezuelskou vládou, od ktorej získaval štátne zákazky, okrem iného na dovoz potravín pre prídelový systém.
V roku 2017 ho venezuelská prokurátorka Luisa Ortegaová, odvolaná z úradu Madurovým režimom, označila za Madurovho „bieleho koňa“. Ortegaová emigrovala, rovnako ako to urobilo kvôli represiám a ekonomickej kríze niekoľko miliónov Venezuelčanov.