Nová aliancia na čele s USA premení Červené more na vojnovú zónu, varuje vodca Húsiov

Vodca jemenských povstalcov podporovaných Iránom Abd al-Malik al-Húsí v stredu vyzval krajiny, aby sa nezapájali do novej mnohonárodnej operácie pod vedením USA, ktorá má zaistiť bezpečnosť v Červenom mori. Označil ju za krok, ktorý zmení oblasť na bojisko.

20.12.2023 17:39
Stredozemné more / Námorné cvičenie / Americké... Foto: ,
Ilustračné foto: Lode amerického námorníctva počas vojenského cvičenia v Stredozemnom mori, január 2023
debata (6)

Jemenskí povstalci húsíovia budú pokračovať v útokoch na lode vlastnené Izraelčanmi alebo na tie, ktoré smerujú do izraelských prístavov, povedal povstalecký vodca v televíznom prejave. Dodal, že všetky ostatné lode sa budú v tejto oblasti pohybovať bezpečne.

NATO ukázalo silu v Čiernom mori

Video

Húsíovia zo solidarity s palestínskym hnutím Hamas útočia na lode v Červenom mori od minulého mesiaca a zaprisahali sa, že budú na lode spájané s Izraelčanmi útočiť aj ďalej, kým palestínske Pásmo Gazy nedostane potraviny a lieky, ktoré potrebuje. V polovici novembra povstalci uniesli plavidlo Galaxy Leader a odvtedy zadržiavajú jeho posádku.

Lode bez prepojenia na Izrael sa však tiež evidentne stávajú terčom útokov, čo donútilo najväčšie lodné spoločnosti na svete pozastaviť prepravu cez Červené more do Suezského prieplavu.

„Najväčšou hrozbou pre medzinárodnú plavbu v tejto oblasti je krok Spojených štátov, ktorý má militarizovať Červené more, Adenský záliv a úžinu Báb al-Mandab,“ vyhlásil al-Húsí. „USA sa snažia premeniť oblasť na bojisko,“ tvrdil.

Po Rusku dozerajú americké lietadlá na Tichomorie

Video

Takisto pohrozil, že povstalci budú cieliť útoky na záujmy a lode USA, ak Washington začne vojnu s Jemenom. „Ak USA pošlú vojakov do Jemenu, mali by vedieť, že budú čeliť niečomu tvrdšiemu, než čomu čelili v Afganistane a čo ich postihlo vo Vietname,“ varoval vodca húsíov.

Vyzval krajiny, ktorých hranice tvorí Červené more, ako aj európske krajiny, aby sa nezapájali do novooznámenej operácie.

Spojené štáty informovali, že novú bezpečnostnú iniciatívu nazvanú Operácia Ochranca prosperity (Operation Prosperity Guardian), podporí niekoľko krajín vrátane Británie, Francúzska, Talianska, Nórska, Kanady, Španielska, Holandska a Bahrajnu.

Lloyd Austin Čítajte viac Húsíovia útočia na tankery v Červenom mori. Austin proti povstalcom ohlásil vznik koalície
6 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Jemen #Červené more #húsíovia