Hamas tvrdí, že počet mŕtvych vo vojne v Gaze presiahol 20-tisíc. Pri útokoch údajne zomrelo už 8-tisíc detí

Na viac ako 20-tisíc vystúpil počet obetí v Pásme Gazy, kde pokračuje izraelská vojenská operácia s cieľom zlikvidovať islamistické hnutie Hamas, oznámili dnes podľa stanice BBC a agentúry AFP úrady a médiá ovládané Hamasom.

20.12.2023 18:22
Palestínčania / Ranení / al-Shifa / Gaza / Foto: ,
Zranení Palestínčania ležia na dlážke v nemocnici Šifá v Gaze
debata (128)

Údaje nie je možné nezávisle overiť. Medzi mŕtvymi je údajne 8-tisíc detí a 6 200 žien. Zranenie utrpelo 52 600 Palestín­čanov.

Ako chce Izrael znížiť civilné obete v Gaze? Odpovedá veľvyslanec

Video

Vysoký počet civilných obetí v Pásme Gazy má podľa médií príčinu v hustom osídlení oblasti a rozložení síl Hamasu, ktorý podľa Izraela svoju vojenskú infraštruktúru ukrýva v civilných objektoch ako sú nemocnice alebo utečenecké tábory.

Agentúry podriadené OSN hovoria o humanitárnej katastrofe a 1,8 milióna vysídlených Palestínčanoch, ktorí sa tiesnia v prístreškoch pre utečencov a nemajú dostatočný prístup k zdravotnej starostlivosti, jedlu, vode a hygienickým potrebám. Mnoho krajín sveta, vrátane najväčšieho diplomatického partnera Izraela Spojených štátov, na izraelskú armádu apeluje, aby vyvinula viac úsilia na obmedzenie civilných obetí.

Situácia v nemocnici Šifá po útokoch Izraela

VAROVANIE: Zábery nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Fotogaléria
Zranení Palestínčania ošetrovaní v nemocnici...
Zranené palestínske dievča leží na podlahe v...
+21VAROVANIE (drastický obsah): Muž prekračuje...

Konflikt zúri už viac než dva mesiace. Vypukol 7. októbra, keď militanti z Hamasu masívne zaútočili na južný Izrael a zabili tam približne 1 200 ľudí, prevažne civilistov. Uniesli tiež okolo 240 ľudí ako rukojemníkov.

Izrael zareagoval odvetnou vojenskou operáciou v palestínskom Pásme Gazy, kde Hamas vládne. Izrael uvádza, že jeho cieľom je pri pozemnej operácii a bombardovaním zlikvidovať hnutie Hamas, aby sa podobný masaker ako ten zo 7. októbra už nezopakoval.

Izraelské tanky v uliciach mesta Gaza 14.... Foto: SITA/AP, Israel Defense Forces
Gaza City / Gaza / Palestína / Izraelské tanky v uliciach mesta Gaza 14. novembra 2023

Izraelská armáda v stredu oznámila, že za uplynulý deň v Pásme Gazy zasiahla ďalších 300 cieľov. Zapojené do akcie boli ako pozemné jednotky, tak letectvo a námorníctvo, informoval spravodajský web The Times of Israel (ToI).

Hamas medzitým uviedol, že jeho líder Ismáíl Haníja prišiel do Káhiry, kde bude o vývoji vojny rokovať s egyptskými predstaviteľmi. Podľa Bieleho domu sú rokovania o možnej prestávke v bojoch, ktorá by umožnila prepustenie ďalších rukojemníkov držaných Hamasom, „veľmi seriózne“.

128 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #Pásmo Gazy