Česká polícia potvrdila zhodu zbrane z Klánovíc so zbraňou strelca z Prahy

Balistická expertíza preukázala zhodu zbrane, ktorá bola použitá pri vražde muža a jeho syna v Klánovickom lese minulý týždeň, so zbraňou, ktorú polícia našla v dome, kde býval strelec z univerzity. Česká polícia to v piatok uviedla na sociálnej sieti X.

22.12.2023 16:45 , aktualizované: 23:16
debata (57)

Podozrenie, že by strelec, ktorý vo štvrtok útočil na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej, mohol mať na svedomí aj obete z Klánovického lesa, mala polícia už vo štvrtok.

Zásah českej polície na fakulte v Prahe

Video

V piatok uviedla, že je to „veľmi pravdepodobné“. Nie je však známa žiadna väzba útočníka k obetiam ani lokalite, podľa policajného prezidenta to boli zrejme náhodne vybrané obete.

Praha / Policie / Čítajte viac Polícia bola na mieste streľby v Prahe do piatich minút. Zverejnila video zo zásahu v škole

Vraždy v Klánoviciach a v Prahe spája viac dôkazov

Vraždy v Klánovickom lese na východnom okraji Prahy a streľbu na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej spája viac dôkazov, nielen balistická skúška, informoval v piatok hovorca Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe Aleš Cimbala. TASR prevzala správu z portálu českého Deníka N.

„Už v priebehu včerajška (štvrtka) a dnešného dňa sa v rámci preverovania objavovali dôkazy, ktoré nasvedčovali prepojeniu trestného činu z Klánovického lesa a streľby na filozofickej fakulte. Túto verziu teraz potvrdila aj balistická skúška,“ napísal Cimbala v tlačovej správe.

„Nevychádza sa teda iba z odbornej balistickej skúšky, ktorá de facto potvrdzuje totožnosť zbrane, ale aj z ďalších dôkazov, ktoré vo vzájomnej súvislosti dokazujú, že šlo aj o jednu osobu,“ dodal.

Obeťami vraždy z minulého týždňa sú podľa médií 32-ročný muž a jeho dvojmesačné dieťa. Po tejto tragickej udalosti rozbehla polícia v lese na východnom okraji Prahy rozsiahle dvojdňové pátranie, počas ktorého hľadala akékoľvek dôkazy. Až do štvrtka nemala o vrahovi žiadne informácie.

mimoriadne1, mim1, streľba, vražda, prepadnutie, zbraň, náboj, výstrel, nábojnica Čítajte viac Českom otriasol prípad dvojnásobnej vraždy. Medzi obeťami je aj nemluvňa

V piatok však šéf pražského 1. oddelenia všeobecnej kriminality Aleš Strach potvrdil, že útočník z FF UK bol medzi podozrivými. „Bol jedným z tých, ktorých by sme preverovali. Dôvody zohrával len čas. Podozrivých bolo dosť,“ vysvetlil dôvody, prečo mu v ďalej streľbe nedokázali zabrániť.

Doplnil, že okruh podozrivých bol asi 4-tisíc ľudí. Pripustil, že polícii chýbalo viac dní, aby tragédii predišla.

Okrem zavraždenej dvojice a 14 obetí z univerzity strelec zabil v obci Hostouň pri Prahe aj svojho otca, a to krátko predtým, než odišiel vraždiť do hlavného mesta.

praha Čítajte viac Strelec z Prahy má na svedomí 14 životov. Ako prvého zabil otca, na konci aj seba
57 debata chyba
Viac na túto tému: #masová streľba v Prahe