Tri týždňe sa nevedelo, kde je. Navaľného presunuli do trestaneckej kolónie v Arktíde

Uväzneného lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného, ktorý bol takmer tri týždne nezvestný, presunuli do trestaneckej kolónie v Arktíde. V pondelok to oznámila jeho hovorkyňa.

25.12.2023 16:22
Trestanecká kolónia / IK-3 / Charp / Foto:
Trestanecká kolónia IK-3 v meste Charp v Jamalskoneneckom autonómnom okruhu, kde väznia lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného
debata (115)

„Našli sme Alexeja Navaľného. V súčasnosti sa nachádza v trestaneckej kolónii IK-3 v meste Charp v Jamalskoneneckom autonómnom okruhu. Dnes ho navštívil jeho právnik, Alexejovi sa darí dobre,“ vyhlásila jeho hovorkyňa Kira Jarmyšová.

Kolónia sa nachádza približne 1900 kilometrov severovýchodne od Moskvy a podľa právnika Ivana Ždanova ide o jednu z najsevernejších a najvzdialenejších kolónií. „Podmienky sú tam drsné, s osobitným režimom vo večne zamrznutej oblasti“ a veľmi obmedzeným kontaktom s vonkajším svetom, poznamenal Ždanov.

Ždanov tiež poďakoval podporovateľom, aktivistom, novinárom aj médiám za podporu. Uviedol, že Navaľného podporovatelia poslali 618 žiadostí o oznámenie miesta jeho pobytu. Pôvodne sa nachádzal v trestaneckej kolónii 250 kilometrov východne od Moskvy.

Navaľného spojenci sa pripravovali na jeho presun do trestaneckej kolónie so špeciálnym režimom, čo je v ruskom väzenskom systéme najtvrdší typ väzenia. Od 6. decembra však nebolo známe, kde sa nachádza, čo vzbudilo obavy aj zo strany západných štátov a ľudskoprávnych organizácií.

Presuny väzňov do iných väzníc v Rusku zvyčajne trvajú dlho, niekedy aj týždne, počas ktorých o väzňoch nie sú poskytované príbuzným a advokátom žiadne správy a informácie o mieste ich pobytu sú obmedzené alebo nedostupné.

Navaľnyj (47), ktorý je tŕňom v oku ruského prezidenta Vladimira Putina, je od roku 2021 uväznený na 19 rokov pre obvinenia z extrémizmu. Za mreže sa dostal po tom, čo prežil pokus o vraždu otravou.

115 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Alexej Navaľnyj