Rumunsko a Bulharsko dosiahli s Rakúskom čiastočnú dohodu o Schengene

Rumunsko a Bulharsko dosiahli dohodu s Rakúskom o pričlenení sa do európskeho schengenského priestoru vo vzduchu a na mori od marca 2024. Oznámila to v stredu rumunská vláda.

28.12.2023 08:19
debata (3)

„Po 13 rokoch sa Rumunsko konečne pripojí k Schengenu! Máme o tom politickú dohodu,“ napísal na sociálnej sieti Facebook rumunský premiér Marcel Ciolacu.

Hraničný prechod v Chorvátsku - ilustračné foto. Čítajte viac Bez kontrol na hranici a s eurami. Chorváti sú v eurozóne, čo to znamená pre Slovákov?

Rumunské ministerstvo vnútra v samostatnom vyhlásení uviedlo, že k „politickej dohode“ došlo medzi spomenutými troma krajinami po rozšírení tejto zóny o „vzdušné a námorné hranice“ Rumunska a Bulharska od marca 2024". Otázka otvorenia pozemných hraníc bola odložená do budúcoročných diskusií.

hranicny prechod Berg Čítajte viac Reportáž: Migračná vlna otriasa Schengenom. Susedné štáty spustili kontroly, ako vyzerá situácia na českých či poľských priechodoch?

Rakúsko vstup týchto dvoch krajín do Schengenu pred rokom vetovalo a začiatkom decembra presadilo myšlienku tzv. „vzdušného Schengenu“. Uviedlo, že je pripravené uvoľniť pravidlá leteckej dopravy pre Bulharsko a Rumunsko, ak Brusel posilní vonkajšie hranice EÚ.

Rumunsko a Bulharsko sú členmi EÚ od roku 2007. Koncom roka 2022 im bol odopretý vstup do Schengenu – rozsiahlej zóny, v ktorej môže viac ako 400 miliónov ľudí voľne cestovať bez kontrol na vnútorných hraniciach.

Ich žiadosti o vstup vetovala Viedeň, ktorá sa už roky sťažuje na neúmerné množstvo nelegálnych prisťahovalcov v dôsledku slabo chránených vonkajších schengenských hraníc.

Schengenský priestor bol vytvorený v roku 1985 a zahŕňa 23 z 27 členských štátov EÚ a ich pridružených susedov Švajčiarsko, Nórsko, Island a Lichtenštajnsko.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #schengen #schengenský priestor