Hanba! Kričali na ruskom súde. Dvoch Rusov odsúdili za čítanie básní

Na niekoľkoročné väzenie odsúdil vo štvrtok súd v Moskve básnikov Arťoma Kamardina a Jegora Štovbu za čítanie básní kritických voči invázii Moskvy na Ukrajinu.

28.12.2023 13:58
debata (30)
Rusko musíte milovať, inak vás označia z rusofóba
Video
O Rusku pre Pravdu hovorí Vladimír Šucha, šéf Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku. / Zdroj: TV Pravda

Kamardin bol odsúdený na sedem rokov a Štovba na päť a pol roka. Po vynesení verdiktu začali ich podporovatelia kričať „Hanba!“, uviedol novinár AFP zo súdnej siene. Dvojicu prišli podporiť okrem ich rodičov a manželiek aj desiatky priateľov.

Alexandra Skočilenková, Petrohrad, ruský súd, Moskva, Rusko Čítajte aj Ruska chcela len mier, dostala sedem rokov väzby. Pri vypočúvaní nechýbala tyrania

Oboch básnikov potrestali za „podnecovanie nenávisti“ a za „výzvy na páchanie činov namierených proti bezpečnosti štátu“.

Kamardina a Štovbu zatkli vlani v septembri, pretože sa zúčastnili na čítaní poézie na jednom z moskovských námestí, kde sa stretávali disidenti už v sovietskej ére. Kamardin recitoval svoju báseň „Zabi ma, milicionár!“, čo je narážka na proruských separatistov na východe Ukrajiny.

Jekaterina Duncovová Čítajte aj Ruský súd zatrhol kandidovať Duncovovej za prezidentku. Zakladá novú politickú stranu

Na druhý deň ho zatkli a prehľadali byt. Kamardin (33) povedal, že polícia ho zbila a znásilnila činkou. Na pojednávaní sa bránil, že nevedel, že svojím konaním porušuje zákon a požiadal o milosť.

Moskva vlani koncom februára vojensky zaútočila proti Ukrajine. Odvtedy zosilnila aj prenasledovanie domácich odporcov invázie a na umlčanie kritikov zaviedla prísnejšie zákony.

Policajné zatýkanie demonštrantov, ktorí v...
Policajné zatýkanie demonštrantov, ktorí v...
+10Policajné zatýkanie demonštrantov, ktorí v...
30 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #ruský súd #ruská propaganda