674. deň: Najväčší úder Ruska od začiatku vojny. Ukrajinu ničil rozsiahly arzenál zbraní

Rusko dnes ráno podniklo ďalší rozsiahly vzdušný útok na Ukrajinu. Úrady informujú o niekoľkých mŕtvych a viacerých zranených v rôznych mestách. Explózie sa ozývali z Kyjeva, Charkova, Dnipra, Ľvova i z Odeskej oblasti. Na mnohých miestach pracovala protivzdušná obrana. Rusko na Ukrajinu zaútočilo všetkými prostriedkami: dronmi, strelami balistickými, s plochou drahou letu aj hypersonickými. Agentúra AP vzdušný úder vyhodnotila ako zrejme najväčší počas celej invázie. Moskva sa zatiaľ nevyjadrila.

29.12.2023 05:50 , aktualizované: 22:15
Rusko, vojna na Ukrajine, bombardovanie, civilisti Foto: ,
Ukrajinskí záchranári a vojaci nesú telo obyvateľa zabitého pri masívnom ruskom leteckom útoku v Záporoží, 29. decembra 2023.
debata (2165)

Najdôležitejšie udalosti

Ako teroristi. Rusi si šetrili rakety a útočili na civilistov
Video
„Letelo všetko,“ opísal najnovšie masívne dronové a raketové útoky ruských okupantov hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnat. V meste Dnipro bola poškodená aj pôrodnica. / Zdroj: Telegram V. Zelenského
Ľudia odstraňujú trosky na mieste ruského...
Zranený obyvateľ po ruskom raketovom útoku v...
+12Pohotovostný personál na mieste ruského...
Rusko, Ukrajina, vojna, Mig-29, stíhačka, armáda, pilot Čítajte viac 673. deň: Stíhačky F-16 nám likvidujú techniku, tvrdia ruské zdroje. Bránia Ukrajinu prvé americké stíhačky?

22:11 Systémy protivzdušnej obrany zničili nad Belgorodským regiónom 13 rakiet, tvrdí ruské ministerstvo obrany. Útok na Belgorod sa odohral po masívnom ruskom útoku na ciele po celej Ukrajine. Gubernátor regiónu Viačeslav Gladkov podľa agentúry TASS potvrdil úmrtie jedného človeka.

„Náš systém protivzdušnej obrany fungoval nad Belgorodom a oblasťou Belgorod – pri približovaní sa k mestu bolo zostrelených niekoľko vzdušných cieľov. Operačné služby objasňujú informácie o následkoch na zemi. Podľa predbežných údajov je jeden mŕtvy a jeden zranený,“ napísal Gladkov na kanáli Telegram.

19:25 Podľa amerického prezidenta Joea Bidena čelili Ukrajinci najväčšiemu vzdušnému útoku od vlaňajšej ruskej invázie. „Je to drsná pripomienka pre svet, že po takmer dvoch rokoch tejto ničivej vojny zostáva Putinov cieľ rovnaký. Snaží sa vymazať Ukrajinu a podrobiť si jej ľud. Musí byť zastavený,“ vyhlásil prezident vo vyhlásení. Zopakoval v ňom výzvu, aby americký Kongres rýchlo uvoľnil dodatočné prostriedky na podporu Kyjeva vrátane dodávok systémov protivzdušnej obrany.

„Tieto rozsiahle útoky na ukrajinské mestá ukazujú, že (ruský prezident Vladimir) Putin sa nezastaví pred ničím, aby dosiahol svoj cieľ zničiť slobodu a demokraciu. Nenecháme ho vyhrať,“ reagoval na vývoj britský premiér Rishi Sunak. Vyzval tiež na podporu Kyjeva tak dlho, ako to bude potrebné.

18:48 Británia pošle na Ukrajinu dve stovky protilietadlových striel, ktoré majú pomôcť tamojšej armáde pri obrane pred ruskými vzdušnými útokmi. Informovalo o tom britské ministerstvo obrany. Jeho šéf Grant Shapps na sociálnej sieti X napísal, že krok súvisí s piatkovým masívnym ruským úderom na Ukrajinu a že Západ musí aj kvôli nemu znásobiť svoju podporu Kyjeva.

„Posielame stovky v Británii vyrobených protileteckých striel, aby sme zabezpečili, že Ukrajina má to, čo potrebuje pre svoju obranu pred Putinovým barbarským bombardovaním,“ napísal Shapps. Podľa neho chce Británia doplniť zásoby munície pre protiletecké systémy, ktoré už Londýn Ukrajine daroval skôr.

Podľa agentúry Reuters zásielka obsahuje strely z britskej zbrojovky MBDA, ktoré sa dajú odpaľovať aj zo vzduchu.

„(Ruský prezident Vladimir) Putin testuje ukrajinskú obranu a odhodlanie Západu a dúfa, že ešte dokáže vyrvať víťazstvo z pazúrov porážky. V tom sa ale mýli,“ napísal ďalej britský minister obrany. „Teraz nastal čas, aby sa slobodný svet spojil a znásobil svoju snahu, aby Ukrajina dostala to, čo pre víťazstvo potrebuje,“ dodal.

Británia sa zaviazala, že na Ukrajinu v priebehu dvoch rokov pošle vojenskú pomoc v hodnote 4,6 miliardy libier.

18:26 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil vojakov vo východoukrajinskom meste Avdijivka, kde sa odohrávajú jedny z najťažších bojov s ruskými silami od ich vpádu na Ukrajinu pred takmer dvoma rokmi. Prezident brániacej sa krajiny o svojej návšteve informoval na sociálnych sieťach.

„Avdijivka. Navštívil som pozície 110. samostatnej mechanizovanej brigády na jednom z najťažších úsekov frontu, aby som vojakom osobne poďakoval,“ napísal Zelenskyj. Na sociálnej sieti Telegram súčasne zverejnil video, zachytávajúce ho pred tabuľou s označením mesta Avdijivka, ozdobenom ukrajinskou vlajkou, a tiež pri vyznamenávaní vojakov. „Ďakujem všetkým, ktorí sú v prvej línii, za ich službu, za tento rok, ktorý krajina vydržala vďaka takým vojakom, ktorí našej krajine napriek všetkému bránia,“ zdôraznil Zelenskyj.

Ukrajinský prezident navštívil frontovú líniu opakovane, a to aj miesta najzúrivejších bitiek. Ukrajinské médiá podotýkajú, že ruský prezident Vladimir Putin, na ktorého rozkaz ruské vojská pred 674 dňami rozpútali najkrvavejší konflikt v Európe od druhej svetovej vojny, pri svojich vzácnych návštevách ruských veliteľstiev zostal vzdialený desiatky kilometrov od frontovej línie.

16:20 Ruské vzdušné útoky na Ukrajinu, označené dnes za najväčšie od začiatku vojny, pokračujú. Úrady oznámili ďalších šesť ranených z mesta Smila v Čerkaskej oblasti, ktoré zrejme zasiahli strely odpálené z ruských bombardérov. Počet obetí dnešných náletov stúpa tiež s odkrývaním ruín a vyslobodzovaním mŕtvych tiel z trosiek po celej krajine. Útoky si vyžiadali najmenej 26 zabitých a viac ako 120 ranených, spresnil popoludní Oleksij Kuleba z prezidentskej kancelárie na sociálnej sieti Telegram po útoku na Smilu. Predchádzajúca bilancia bola 19 obetí na životoch a okolo stovky ranených.

„Raketa zasiahla obytnú štvrť. Máme teraz šesť ranených,“ uviedol šéf oblastnej správy Ihor Taburec podľa serveru RBK-Ukrajina o situácii v meste Smila, kde ruské strely poškodili 12 domov. Na mieste zasahujú všetky zložky záchranného systému. Zástupca šéfa prezidentskej kancelárie Kuleba podľa portálu spresnil, jeden zo zranených je vo vážnom stave. Ešte pred útokom ukrajinské ozbrojené sily podľa agentúry Unian varovali, že z ruských bombardérov Tu-22M3 boli odpálené strely s plochou dráhou letu, ktoré letia v smere na Čerkaskú oblasť.

15:35 Ruská Čiernomorská flotila má za sebou veľmi neúspešný rok. Nepodarilo sa jej splniť stanovené úlohy a navyše utrpela veľké straty. A to všetko v boji s protivníkom, ktorý žiadne námorníctvo nemá.

Čiernomorská flotila / Loď / Čítajte viac Čierny rok ruskej Čiernomorskej flotily – strata lodí, veliteľstva i prestíže

15:25 Ukrajina sa dnes pokúsila zaútočiť pomocou rakiet americkej výroby na ruské územie, vyhlásilo ruské ministerstvo obrany. Uviedlo, že nad ruskou Belgorodskou oblasťou, ktorá hraničí s Ukrajinou, zostrelilo tri rakety HARM. S tvrdením o ukrajinskom útoku prišla ruská strana po tom, ako ruské sily v noci na dnes podnikli rozsiahle nálety na ukrajinské mestá, ktoré si podľa ukrajinských úradov vyžiadali najmenej 19 obetí na živote a okolo stovky zranených.

15:19 Masívny ruský útok raketami a dronmi, ktorý Moskva proti Ukrajine podnikla v noci na piatok, viedol k výpadkom dodávok elektriny v štyroch ukrajinských oblastiach. Postihnuté sú Kyjivská, Dnipropetrovská, Odeská a Charkivská oblasť. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda, ktorý cituje správu ukrajinského ministerstva energetiky.

V Kyjevskej oblasti podľa rezortu energetiky útoky poškodili 10-kilovoltové vedenie, čo spôsobilo výpadok prúdu pre 843 odberateľov. V Dnipropetrovskej oblasti útok poškodil 150-kilovoltové vedenie, ale rozsah výpadku dodávok prúdu ešte len zisťujú. V Odeskej oblasti bolo poškodené 0,6-kilovoltové vedenie, ale rozsah výpadku tiež ešte skúmajú. V Charkovskej oblasti pre útoky zostalo bez elektriny 16 600 spotre­biteľov.

14:35 Vzdušné sily NATO v Európe počas tohto roka zasiahli viac než 300-krát voči ruským vojenským lietadlám, ktoré sa priblížili k vzdušnému priestoru Severoatlantickej aliancie.

„Ruská vojna proti Ukrajine vytvorila najhoršiu bezpečnostnú situáciu v Európe za celé desaťročia,“ uviedol hovorca NATO Dylan White. „Stíhačky NATO sú v službe nepretržite, pripravené zasiahnuť v prípade podozrivých či neoznámených letov v blízkosti vzdušného priestoru našich spojencov,“ dodal a pripomenul, že dozor nad vzdušným priestorom je dôležitý spôsob, akým Aliancia poskytuje bezpečnosť svojim členom.

Ruské bojové lietadlá v oblasti východného krídla NATO tradične nevysielajú komunikačný kód, neuvádzajú svoju polohu, nadmorskú výšku, nevypĺňajú letový plán alebo nekomunikujú s kontrolórmi leteckej prevádzky, píše NATO. Väčšina stretnutí medzi ruskými lietadlami a lietadlami NATO však bola veľmi bezpečná a profesionálna. Narušenia vzdušného priestoru NATO ruskými strojmi boli aj naďalej zriedkavé a krátke.

Eurofighter Čítajte aj Závažný incident vo vzdušnom priestore NATO: Nemecké Eurofightery zasiahli proti ruským dronom

14:00 Šéf úniovej diplomacie Josep Borrell uviedol, že Rusko „v noci na dnes začalo jeden z najväčších útokov proti mestám a obyvateľstvu“ od začiatku invázie na Ukrajinu. Úder odsúdil ako zbabelý a nevyberavý. „EÚ stojí na strane Ukrajiny, kým to bude trvať,“ dodal na sociálnej sieti X.

Francúzsko čo najdôraznejšie odsúdilo „stratégiu teroru zameranú na zničenie ukrajinskej civilnej infraštruktúry“ v nadväznosti na poslednú vlnu masívnych ruských úderov na Ukrajinu. Paríž „bude aj naďalej podporovať Ukrajinu a poskytovať jej nevyhnutnú pomoc, aby mohla v úzkej koordinácii so svojimi partnermi vykonávať svoju legitímnu obranu“, dodalo v tlačovej správe francúzske ministerstvo zahraničia.

13:55 Ukrajina podľa americkej veľvyslankyne v krajine Bridget Brinkovej potrebuje finančnú pomoc v boji proti ruskej invázii práve teraz. Vyjadrila sa takto v súvislosti s rozsiahlym raketovým útokom, ktorý Moskva v noci na piatok podnikla proti viacerým ukrajinským mestám.

„Milióny mužov, žien a detí sú v protileteckých krytoch, keďže Rusko páli rakety na celú krajinu," napísala veľvyslankyňa na mikroblogovacej sieti X. „Ukrajina potrebuje financie teraz, aby mohla v budúcom roku pokračovať v boji za oslobodenie od tejto hrôzy,“ konštatovala Brinková.

„Vyjadrujem úprimnú sústrasť tým, ktorí prišli o svojich blízkych. Zraneným želám skoré uzdravenie,“ napísal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociálnej sieti X.

„Na teroristické útoky budeme určite reagovať. A budeme naďalej bojovať za bezpečnosť celej našej krajiny, každého mesta a každého občana. Ruský terorizmus musí prehrať a aj prehrá,“ skonštatoval Zelenskyj.

13:35 Prezident ČR Petr Pavel počas svojho doterajšieho pôsobenia vo funkcii povolil 20 Čechom bojovať v ukrajinskej armáde. Ďalších 56 žiadostí zamietol.

Pavel do úradu oficiálne nastúpil 9. marca. Od začiatku toho mesiaca požiadalo o povolenie bojovať v ukrajinskej armáde 76 Čechov. Prezident vyhovel 20 žiadostiam. Predchádzajúci prezident Miloš Zeman riešil 477 takýchto žiadostí a potrebné povolenie udelil 132 ľuďom.

Pre server iRozhlas.cz to s odvolaním sa na Vojenskú kanceláriu prezidenta ČR potvrdil hovorca tlačového odboru Pražského hradu Petr Fučík. Záujem zapojiť sa do obrany Ukrajiny v druhom roku trvania vojny rýchlo upadol, komentuje server.

Ruskí vojaci / Armáda / Čítajte aj Manželky mobilizovaných Rusov ostro kritizujú Putina. Spustili petíciu za ich návrat

13:00 Rusku sa na Ukrajine v posledných dňoch podarilo zasiahnuť všetky určené objekty, vyhlásilo po dnešných masívnych útokoch na Ukrajinu ruské ministerstvo obrany. Nálety, ktoré Rusko podniklo v noci na dnes na mestá po celej Ukrajine, si podľa ukrajinských úradov vyžiadali najmenej 19 mŕtvych a 100 zranených.

„V období od 23. do 29. decembra podnikli ozbrojené sily Ruskej federácie 50 skupinových úderov a jeden masívny úder vysoko presnými zbraňami a bezpilotnými lietadlami,“ uviedlo na platforme Telegram ruské ministerstvo. Dodalo, že „všetky určené objekty boli zasiahnuté“.

12:59 Poľské ozbrojené sily v piatok oznámili, že z Ukrajiny prenikol do vzdušného priestoru Poľska neidentifikovaný predmet. Podľa armády môže mať spojitosť s piatkovými rozsiahlymi vzdušnými útokmi na ukrajinské mestá.

Patriot, Ukrajina, Poľsko Čítajte viac Poľský vzdušný priestor narušila ruská raketa, hlási generálny štáb

12:45 Kremeľ analyzuje možné odvetné kroky v reakcii na návrh Spojených štátov zabaviť vo vyspelých krajinách G7 mrazené ruské aktíva. Podľa agentúry TASS to dnes povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Návrh Washingtonu, o ktorom vo štvrtok informoval britský list Financial Times (FT), pritom Peskov označil za pseudolegálny a za krádež ruských aktív.

„Samozrejme, že dopredu analyzujeme prípadné odvetné kroky,“ uviedol Peskov. „Rusko má zoznam aktív, ktoré môže v reakcii na kroky G7 zabaviť,“ dodal hovorca ruského prezidenta. Skupina G7 zahŕňa popri USA aj Kanadu, Japonsko, Britániu, Taliansko, Francúzsko a Nemecko, radí sa k nim ale tiež Európska únia ako celok.

Putin Čítajte aj 211 miliárd eur pre Ukrajinu. Rusko sa vyhráža EÚ: Na naše zmrazené aktíva nesiahajte

12:20 Ruské údery, ktoré si dnes na Ukrajine vyžiadali najmenej 12 mŕtvych a 100 zranených, sú ukážkou „strašnej reality“, ktorej táto krajina čelí, uviedla koordinátorka OSN pre humanitárnu pomoc Ukrajine Denise Brownová. Podľa britského premiéra Rishiho Sunaka posledná vlna masívnych útokov ukazuje, že ruský prezident Vladimir Putin sa „nezastaví pred ničím“, informovala agentúra AFP.

„Pre ukrajinský ľud je to ďalší neprijateľný príklad strašnej reality, ktorej čelí,“ uviedla na sociálnej sieti X Brownová a dôrazne odsúdila „vlnu nenávistných útokov na obývané oblasti Ukrajiny“.

„Tieto rozsiahle útoky na ukrajinské mestá ukazujú, že Putin sa nezastaví pred ničím, aby dosiahol svoj cieľ vykynožiť slobodu a demokraciu. Nenecháme ho vyhrať,“ uviedol Sunak. Vyzval tiež na podporu Kyjeva „tak dlho, ako to bude potrebné“.

Česko musí vytrvať v podpore brániacej sa Ukrajiny, uviedol na sociálnej sieti X po dnešných ruských útokoch minister zahraničia Jan Lipavský. Rusko podľa neho nesmie uspieť so svojou zvrátenou imperialistickou inváziou.

11:55 Do poľského vzdušného priestoru vletel dnes ráno zo strany od hranice s Ukrajinou neidentifikovaný objekt. Zaregistrovali ho radary protivzdušnej obrany, jeho signál následne zmizol. Na platforme X to oznámilo operačné veliteľstvo poľských ozbrojených síl. Poľské servery Onet a TVN 24 v tejto súvislosti pripomínajú dnešný masívny ruský vzdušný úder na Ukrajinu, ktorý zasiahol tiež Ľvovskú oblasť pri hraniciach s Poľskom, okrem iného členom NATO. Poľsko však zatiaľ nehlási žiadny dopad strely na svoje územie.

„Operačný veliteľ ozbrojených síl v súlade s platnými postupmi mobilizoval dostupné sily a prostriedky, ktoré mal k dispozícii,“ uviedlo poľské operačné veliteľstvo. Ďalšie informácie neposkytlo. Poľská stanica TV Republika však uviedla, že pátranie po objekte sa odohráva okolo mesta Hrubieszów pri hraniciach s Ukrajinou, rádio RMF FM informuje o pátraní v okolí obce Zamosť.

11:11 Súd v sibírskom Tomsku dnes vyniesol rozsudok deviatich rokov odňatia slobody nad spolupracovníčkou opozičného vodcu Alexeja Navaľného Xenijou Fadejevovou. Informoval o tom portál Mediazona. Fadejevová v minulosti viedla takzvaného Navalného štáb v Tomsku a pôsobila v meste tiež ako zástupkyňa.

Podľa súdu sa Fadejevová previnila okrem iného vedením činnosti extrémistickej organizácie. Za extrémistické v roku 2021 ruské úrady označili všetky štruktúry spojené s Navaľným a následne začali stíhať za extrémizmus ľudí, ktorí sa podieľali na ich chode.

Súdy predtým poslali do väzenia tiež bývalú koordinátorku Navalného štábu v Ufe Liliju Čanyševovú a šéfa podobného štábu v sibírskom Barnaulu Vadima Ostanina. Za extrémizmus bol tento rok v lete na 19 rokov odsúdený aj sám Navaľnyj, ktorý bol v tom čase už vo väzení kvôli iným skôr uloženým trestom.

Trestanecká kolónia / IK-3 / Charp / Čítajte aj Tri týždňe sa nevedelo, kde je. Navaľného presunuli do trestaneckej kolónie v Arktíde

11:09 Podľa serveru Meduza činitelia informovali o 12 zabitých a takmer stovke zranených pri rozsiahlom vzdušnom útoku Ruska. Agentúra AP vzdušný úder vyhodnotila ako zrejme najväčší počas celej invázie. Moskva sa nevyjadrila.

Koordinátorka humanitárnej pomoci OSN pre Ukrajinu Denise Brownová odsúdila piatkové ruské útoky na viaceré ukrajinské mestá, pri ktorých zomierali civilisti.

Brownová najnovšiu vlnu útokov označila za „ďalší neprijateľný príklad hroznej reality, ktorú Ukrajinci zažívajú a v dôsledku ktorej bol rok 2023 ďalším rokom obrovského utrpenia“.

Brutálny raketový útok v dedine Hroza pri Charkove

VAROVANIE: Niektoré fotografie nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Fotogaléria
Ukrajinskí policajti vo štvrtok 5. októbra 2023...
Obete smrteľného ruského raketového útoku,...
+11Na tejto fotografii, ktorú poskytla tlačová...

10:40 Veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj na telegrame oznámil, že Rusi vyslali na Ukrajinu celkovo 158 zbraní útočiacich zo vzduchu – okrem rôznych typov striel tiež útočné drony. Protivzdušná obrana podľa neho zlikvidovala 27 bezpilotných lietadiel a 87 riadených striel. „Napadnuté boli objekty kritickej infraštruktúry, priemyselné a vojenské objekty. Bohužiaľ, sú mŕtvi a zranení,“ dodal Zalužnyj.

Šéf Ľvovskej oblasti Maksym Kozyckyj informoval o zásahu obytného domu v Ľvove a neskôr informoval o jednom mŕtvom a troch ranených. Požiar podľa neho vypukol v miestnom lýceu, zrejme kvôli pádu trosiek rakety zostrelenej protivzdušnou obranou.

V Kyjeve zahynul jeden človek, ďalšie zhruba dve desiatky sú zranené, píše Ukrajinska pravda s odvolaním sa na miestne úrady. Starosta metropoly Vitalij Kličko informoval o poškodení budovy stanice metra, ktorú ľudia využívajú tiež ako protiletecký kryt. V metropole podľa médií vzbĺkla viacpodlažná obytná budova a sklad, tamojšie úrady informovali o páde trosiek zostrelených rakiet. Niektorí ľudia podľa nich zostávajú v troskách skladu.

10:30 Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva padlo 850 ruských vojakov. Počet obetí v radoch ruských ozbrojených síl sa tak od začiatku vojny zvýšil na 357 520, uviedol v piatok na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o 13 tankov, 18 obrnených bojových vozidiel pechoty, 26 delostreleckých systémov a tri raketomety.

Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 5 953 tankov, 11 033 obrnených bojových vozidiel pechoty, 8 417 delostre­leckých systémov a 938 raketometov.

10:25 Ukrajinská armáda počas uplynulého týždňa postúpila pri meste Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny a pokračovala v pozičných bojoch s ruskými jednotkami. Geolokačné zábery naznačujú, že ukrajinskí vojaci mierne postúpili juhovýchodne od dediny Kliščijivka, ktorá leží juhozápadne od Bachmutu. Uviedol to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) vo svojej najnovšej správe o vývoji vojny na Ukrajine. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

Ruská armáda však v Doneckej oblasti mierne postúpila severozápadne od mesta Avdijivka. Okrem toho ruskí vojaci dobyli obec Dorožnianka v Zaporižžskej oblasti na juhu Ukrajiny.

10:20 „Letelo všetko,“ opísal najnovšie masívne dronové a raketové útoky ruských okupantov hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnat.

Kyjev Čítajte viac VIDEO: Ako teroristi. Rusi si šetrili rakety a útočili na civilistov

9:50 Rusko dnes vypálilo na Ukrajinu približne 110 striel, uviedol na platforme Telegram ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Protivzdušná obrana ich podľa neho väčšinu zlikvidovala. Napriek tomu sú hlásené obete a škody v Kyjeve, Dnipre, Charkove, Ľvove, Odese alebo Záporoží.

Podľa agentúry Reuters úrady informujú o desiatich zabitých a šiestich desiatkach zranených v rôznych mestách. Svetové agentúry dnešný ruský vzdušný úder vyhodnotili ako jeden z najväčších za posledné mesiace.

9:40 Rusko dnes ráno podniklo ďalší rozsiahly vzdušný útok na Ukrajinu. Úrady informujú o niekoľkých mŕtvych a viacerých zranených v rôznych mestách. Explózie sa ozývali z Kyjeva, Charkova, Dnipra, Ľvova i z Odeskej oblasti. Na mnohých miestach pracovala protivzdušná obrana. Rusko na Ukrajinu zaútočilo všetkými prostriedkami: dronmi, strelami balistickými, s plochou drahou letu aj hypersonickými, povedal podľa servera Ukrajinska pravda hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnat. Moskva sa zatiaľ nevyjadrila.

„Nepriateľ vykonal masívny úder rôznymi prostriedkami vzdušného napadnutia. V skutočnosti letelo všetko… akurát Kalibry neboli,“ uviedol Ihnat v televíznom vysielaní s odvolaním sa na ruské strely. Inak Rusi podľa neho použili počas dnešného útoku hypersonické strely Kinžal, strely balistické aj tie s plochou drahou letu, protilietadlové strely S-300 upravené na útoky na pozemné ciele aj útočné bezpilotné drony Šáhed. Invázna armáda podľa Ihnata vypustila na Ukrajinu najprv drony a potom strely rôznych druhov.

Ukrajinské úrady informujú o obetiach, zranených aj škodách, hoci zatiaľ nie je úplne jasné, koľko útočiacich dronov a striel sa protivzdušnej obrane podarilo zachytiť. Niekde sú hlásené škody kvôli pádom trosiek zostrelených rakiet alebo dronov, úrady informujú ale aj o zásahoch. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal podľa agentúry Reuters uviedol, že invázna armáda sa zamerala na sociálnu a kriticky dôležitú infraštruktúru.

V Dnepropetrovskej oblasti zomreli štyria ľudia, oznámil šéf tamojšej oblastnej správy Serhij Lysak podľa stanice BBC. „Tragické ráno pre oblasť. Nepriateľ zaútočil raketami. Predbežne – zranených je asi jeden a pol tucta ľudí. Štyria zahynuli,“ uviedol Lysak na Telegrame. V oblastnej metropole Dnipro bola podľa úradov pri ruskom údere poškodená okrem iného pôrodnica a nákupné centrum, kde vypukol požiar.

V Charkove, druhom najväčšom ukrajinskom meste, pri ruskom vzdušnom údere zahynul jeden človek a ďalších osem ich je zranených, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne úrady. Podľa starostu Ihora Terechova bola pri ruských úderoch poškodená nemocnica, obytné budovy a priemyselné zariadenia.

Šéf Ľvovskej oblasti Maksym Kozyckyj informoval o zásahu obytného domu v Ľvove a neskôr informoval o jednom mŕtvom a troch ranených. Požiar podľa neho vypukol v miestnom lýceu, zrejme v dôsledku pádu trosiek rakety zostrelenej protivzdušnou obranou.

Z Odeskej oblasti na juhu Ukrajiny sú hlásení dvaja mŕtvi a 15 zranených.

Sedem ľudí podľa Reuters utrpelo zranenia v Kyjeve. Starosta metropoly Vitalij Kličko informuje o poškodení budovy stanice metra, ktorú ľudia využívajú ako protiletecký kryt. V metropole podľa médií začala horieť viacpodlažná obytná budova a sklad, tamojšie úrady informovali o páde trosiek zostrelených rakiet.

9:10 V Dnepropetrovskej oblasti zomreli pri ruskom vzdušnom údere štyria ľudia, oznámil šéf tamojšej správy Lysak. V Dnipre je poškodená pôrodnica.

8:50 Ukrajinské úrady informujú o ďalších obetiach dnešného ruského úderu, dvoch mŕtvych hlási Odeská oblasť, jedného Ľvov. Jednu obeť hlásil predtým Charkov.

8:45 Rusko na Ukrajinu zaútočilo všetkými prostriedkami: dronmi, strelami balistickými, s plochou dráhou letu aj hypersonickými, povedal hovorca ukrajinského letectva.

8:20 Ukrajina čelí ďalšiemu rozsiahlemu vzdušnému útoku, miestne úrady hlásia podľa stanice BBC požiare v hlavnom meste Kyjeve alebo v Dnipre na východe krajiny. V metropole podľa médií začala horieť viacpodlažná obytná budova a sklad, tamojšie úrady informovali o páde trosiek zostrelených rakiet. V Dnipre horí jedno z nákupných centier, napísala agentúra Unian. Podľa BBC Ukrajina čelí už druhej vlne ruských vzdušných úderov. Explózie sa ozývali aj na iných miestach krajiny, napríklad zo západoukrajinského Ľvova alebo východoukrajinského Charkova. Úrady informujú o jednej obeti a najmenej 15 ranených.

V Charkove, druhom najväčšom ukrajinskom meste, pri ruskom vzdušnom údere zahynul jeden človek a ďalších osem ich je zranených, napísala agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne úrady. Podľa starostu Ihora Terechova bola pri ruských úderoch poškodená nemocnica, obytné budovy a priemyselné zariadenia.

Sedem ľudí podľa Reuters utrpelo zranenia v Kyjeve. Starosta metropoly Vitalij Kličko informuje o poškodení budovy stanice metra, ktorú ľudia využívajú ako protiletecký kryt.

Šéf Ľvovskej oblasti Maksym Kozyckyj informoval o zásahu obytného domu v Ľvove a bližšie nespresnenom počte zranených. Požiar podľa neho vypukol v miestnom lýceu, zrejme v dôsledku pádu trosiek rakety zostrelenej protivzdušnou obranou.

Podľa ukrajinského monitorovacieho kanála Monitor letela veľká časť ruských riadených striel rôznymi trasami na západ Ukrajiny, píše BBC na svojom ruskojazyčnom webe a dodáva, že ďalšie zdroje hovoria o odpálení hypersonických striel Kinžal z ruských lietadiel.

Ukrajinské úrady už skôr informovali o nálete ruských dronov na viaceré ukrajinské oblasti. Ľvovský starosta Andrij Sadovyj informoval o požiari bližšie nespresneného zariadenia kritickej infraštruktúry. O útoku informoval tiež charkovský starosta Terechov.

8:00 Dnešný ruský vzdušný úder na ukrajinské mestá si vyžiadal najmenej jedného mŕtveho a 15 zranených v Charkove a Kyjeve, informujú médiá.

7:55 Ukrajina čelí ďalšiemu rozsiahlemu vzdušnému útoku, miestne úrady hlásia podľa stanice BBC požiare v hlavnom meste Kyjeve alebo Dnipre na východe krajiny. V metropole podľa médií horí viacpodlažná obytná budova a sklad, tamojšie úrady informovali o páde trosiek zostrelených rakiet. V Dnipre horí jedno z nákupných centier, napísala agentúra Unian. Podľa BBC Ukrajina čelí druhej vlne ruských vzdušných útokov. Explózie sa ozývali už skôr, aj na iných miestach krajiny.

5:55 Rusko zaberá časť území, ktoré Ukrajina ťažko získala počas svojej protiofenzívy – s týmto titulkom píše americký denník The New York Times o situácii, keď meškajú balíky pomoci z USA aj Európskej únie pre Ukrajinu. V tejto súvislosti spomína ako príklad dedinu Robotyne, ktorú Západom vycvičené a vybavené ukrajinské brigády znovu dobyli v auguste po týždňoch bojov.

Inštitút pre štúdium vojny (ISW) v stredu uviedol, že ruské sily znovu zaujali pozície získané Ukrajinou počas protiofenzívy, „pravdepodobne po tom, ako sa ukrajinské sily na zimu stiahli na lepšie brániteľné pozície v blízkosti Robotyne“, napísal New York Times.

Strata Robotyne by bol podľa New York Times pre Ukrajinu výrazný morálny úder. Získanie Robotyne bolo jedným z mála úspechov ukrajinskej protiofenzívy. Jej obsadenie po týždňoch vyčerpávajúcich bojov – oveľa dlhších ako niekoľko dní, o ktorých si ukrajinské vojenské vedenie pôvodne myslelo, že to bude trvať – zdôraznilo obrovské výzvy, ktorým Kyjev čelil pri prebíjaní sa hlbokou a hustou ruskou obranou.

Keďže ukrajinské jednotky sú vyčerpané mesiacmi bojov, Moskva vyvíja tlak na celú frontovú líniu, aby znížila schopnosť Kyjeva stiahnuť svoje jednotky a doplniť ich pre budúce ofenzívy, povedal Jack Watling, výskumník a špecialista na pozemné vojny v Royal United Services Institute v Británii.

„Rusi budú mať v najbližších mesiacoch výhodu,“ povedal Watling v telefonickom rozhovore. Dodal však, že „nebudú schopní rozhodnúť o konflikte v najbližších mesiacoch“ kvôli nákladnému spôsobu boja Moskvy, ktorý znamená akceptovanie obrovských ľudských a materiálnych strát pre obmedzené územné zisky. Watling povedal, že ak by spojenci Ukrajiny pokračovali v posielaní ďalších zbraní, dynamika na bojisku by sa mohla zmeniť.

„Strácame niektoré územia, ale ak sa pomoc USA omešká, začneme strácať mestá,“ citoval americký denník podpredsedu výboru ukrajinského parlamentu pre národnú bezpečnosť, obranu a spravodajstvo Jegora Černeva.

„Geolokalizované zábery zverejnené 14. a 27. decembra naznačujú, že ruské sily nedávno postúpili západne od Verbove, ktoré sa nachádza asi deväť kilometrov východne do Robotyne,“ uviedol aj Inštitút pre štúdium vojny (ISW), ktorý sa domnieva, že ruské získanie týchto pozícií nie je v súčasnosti obzvlášť významné.

ISW postup Rusov v Záporožskej oblasti označuje ako vývoj, ktorý podporuje ich hodnotenie situácie na bojisku, že súčasná pozičná vojna na Ukrajine nie je stabilnou patovou situáciou. „Súčasná rovnováha môže byť vychýrená oboma smermi na základe rozhodnutí prijatých na Západe alebo v Rusku a obmedzené ruské zisky by sa mohli stať významnými, najmä ak Západ preruší vojenskú pomoc Ukrajine,“ píše inštitút.

5:53 Ruské útoky zasiahli v piatok ráno severovýchodné ukrajinské mesto Charkov, ako aj Ľvov na západe krajiny. Informovali o tom starostovia oboch miest.

„V meste bolo počuť najmenej šesť výbuchov,“ uviedol starosta Charkova Ihor Terechov v príspevku na platforme Telegram. Útok označil ako „masívny raketový útok“.

Zároveň starosta Ľvova Andrij Sadovyj hlásil, že má „informácie o dvoch úderoch v meste“. Podľa príspevku gubernátora Ľvovskej oblasti Maxyma Kozyckého na Telegrame útočili ruské drony a protivzdušná obrana mesta bola aktívna. Zatiaľ neboli hlásené v týchto mestách žiadne obete.

Vo štvrtok ruské sily ostreľovali mesto Vovčansk v Charkovskej oblasti a zabili 66-ročnú ženu a zranili ďalšiu.

Tri ženy vo veku 58 až 76 rokov utrpeli zranenia pri vzdušnom ruskom útoku aj v dedine Hluškivka, tiež v Charkovskej oblasti, oznámila polícia.

Najnovšie útoky nasledujú deň po tom, čo sa prezident Volodymyr Zelenskyj poďakoval Spojeným štátom za uvoľnenie posledného balíka zbraní, dostupného pre Ukrajinu na základe existujúceho povolenia v USA.

5:50 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vymenoval nových gubernátorov Doneckej a Rivnenskej oblasti. Na základe prezidentských vyhlášok zverejnených vo štvrtok sa nimi stali Vadym Filaškin a Olexandr Koval, informuje agentúra DPA.

Filaškin, ktorý od februára 2019 pôsobil vo funkcii námestníka doneckej oblastnej štátnej správy, bol vymenovaný za gubernátora Ruskom čiastočne okupovanej Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Na poste vymenil Pavla Kyrylenka, ktorý sa v septembri stal šéfom protimonopolného úradu v Kyjeve.

Zelenskyj tiež vymenoval Olexandra Kovala za nového gubernátora západoukrajinskej Rivnenskej oblasti. Koval predtým viedol okresnú štátnu správu v jeho rodnom meste Kostopiľ.

Donecká oblasť je jednou zo štyroch ukrajinských oblastí, ktoré Rusko nezákonne anektovalo vlani v septembri. Hoci si Moskva robí nárok na celú oblasť, iba polovicu tohto regiónu na hranici s Ruskom okupujú ruské sily.

Ukrajina sa ruskej invázii bráni s podporou západných štátov už vyše 22 mesiacov. Ukrajinské sily spustili tento rok v lete protiofenzívu s cieľom oslobodiť okupované územia, ale ich postup sa zastavil. Kyjev sa však zaviazal, že znovu získa všetky územia obsadené Ruskom, vrátane Krymského polostrova, ktorý Kremeľ anektoval v roku 2014.

2k+ debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine