Poľský vzdušný priestor narušila ruská raketa, hlási generálny štáb

Ruská raketa v piatok ráno prenikla na istý čas do poľského vzdušného priestoru a následne ho opustila, vyhlásil náčelník poľského generálneho štábu Wieslaw Kukula po mimoriadnom zasadnutí Úradu národnej bezpečnosti.

29.12.2023 12:56 , aktualizované: 16:43
debata (97)

„Všetko nasvedčuje tomu, že do poľského vzdušného priestoru letela ruská raketa. Sledovali sme ju, opustila priestor. Máme to potvrdené na národnej a spojeneckej úrovni,“ povedal náčelník štábu Kukula podľa serveru Onet po rokovaní v úrade pre národnú bezpečnosť, ktoré k situácii zvolal prezident Andrzej Duda.

Ako teroristi. Rusi si šetrili rakety a útočili na civilistov
Video
„Letelo všetko,“ opísal najnovšie masívne dronové a raketové útoky ruských okupantov hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnat. V meste Dnipro bola poškodená aj pôrodnica. / Zdroj: Telegram V. Zelenského

Podľa operačného veliteľa poľských ozbrojených síl Macieja Klisza, ktorého citoval poľský verejnoprávny rozhlas, raketa vstúpila do vzdušného priestoru Poľska okolo 7.00 h a zdržala sa v ňom necelé tri minúty.

Ľudia odstraňujú trosky na mieste ruského...
Zranený obyvateľ po ruskom raketovom útoku v...
+12Pohotovostný personál na mieste ruského...

„Vyslali sme naše sily, stíhačky, s úlohou zachytiť ju a prípadne zostreliť. Avšak čas, ktorý strávila v poľskom vzdušnom priestore, ani spôsob, akým manévrovala, neumožnili vykonať (zostrel), a preto sa jej podarilo opustiť Poľsko,“ povedal Klisz podľa agentúry PAP. Dodal, že raketa vnikla asi 40 kilometrov do poľského vzdušného priestoru a potom sa vrátila na Ukrajinu.

Ako pokračoval, nemôže potvrdiť, že išlo o dôsledok činnosti ukrajinskej protivzdušnej obrany. „O tom nemám žiadnu vedomosť,“ povedal.

Raketa bola v Poľsku asi tri minúty a prenikla okolo 40 kilometrov do hĺbky poľského územia, dodal generál podľa webu denníka Gazeta Wyborcza.

Poľskí vojaci sa na zemi snažia overiť dráhu letu strely, ako ju zachytili radarmi. „Pátrame, aby sme to ešte overili,“ povedal náčelník generálneho štábu.

O situácii hovoril v piatok telefonicky poľský prezident Andzej Duda aj s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom, oznámil vedúci prezidentskej kancelárie Marcin Mastalerek.

Podľa poľského prezidena Dudu sa nikomu nič nestalo. „Nie sú správy o výbuchu,“ uviedla pred novinármi šéfka prezidentskej kancelárie Gražyna Ignaczaková-bandychová. Ocenila spoluprácu medzi hlavou štátu a vládou ako dobrú, napísala Gazeta Wyborcza.

Poľské ozbrojené sily v piatok oznámili, že z Ukrajiny prenikol do vzdušného priestoru Poľska neidentifikovaný predmet. Podľa armády môže mať spojitosť s piatkovými rozsiahlymi vzdušnými útokmi na ukrajinské mestá.

„Dostali sme informácie, že neidentifikovaný predmet sa objavil na radare neďaleko mesta Hrubieszów a následne zmizol,“ povedal pre PAP vojvoda Lubelského vojvodstva Krzysztof Komorski a dodal, že pád tohto predmetu na územie Poľska nebol potvrdený.

Obyvatelia vojvodstva pre poľské médiá uviedli, že pozorovali rýchlo letiaci predmet pohybujúci sa smerom na západ, píše agentúra DPA. Polícia a vojaci podľa nej pátrali po troskách v okolí mesta Zamosc v Lubelskom vojvodstve, ktoré má spoločné hranice s Ukrajinou.

Stíhačky F-35 a MiG-29 spolupracujú. Poľské nebo je v bezpečí
Video
Americké stíhačky F-35 patria medzi najmodernejšie bojové stroje. Lietadlá MiG-29 zo sovietskych časov už pomaly dosluhujú. Pozrite si však, ako spolupracujú pri ochrane poľského vzdušného priestoru. / Zdroj: NATO

Zariadenia rádiolokácie poľskej protivzdušnej obrany tento predmet sledovali, odkedy prekročil hranice, až kým sa signál nestratil. Velenie v súlade s postupom nasadilo sily a zdroje, ktoré boli k dispozícii.

„Predmet prišiel od ukrajinských hraníc,“ uviedol pre televíznu stanicu TVN24 hovorca velenia poľských ozbrojených síl (DG RSZ) Jacek Goryszewski. Dodal, že tento incident môže mať spojitosť s rozsiahlymi útokmi na ukrajinskom území z noci na piatok.

Poľský prezident Andrzej Duda v reakcii zvolal mimoriadne zasadnutie Úradu pre národnú bezpečnosť (BBN), píše PAP s odvolaním sa na prezidentskú kanceláriu.

Rusko v piatok skoro ráno zaútočilo raketami a dronmi na viaceré ukrajinské mestá vrátane Ľvova, ktorý sa nachádza približne 70 kilometrov od hraníc s Poľskom. Ukrajinské vzdušné sily hlásili, že Rusko nasadilo až 158 rakiet a bojových dronov.

97 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Rusko #NATO #vzdušný priestor #vojna na Ukrajine