ISW zároveň konštatuje, že Moskva bude vo veľkých vzdušných úderoch proti Ukrajine pokračovať v snahe rozložiť ukrajinskú morálku a schopnosť Ukrajincov udržať si svoje vojnové úsilie proti vojenskej agresii. Piatkové vzdušné údery sa zdajú byť vyvrcholením niekoľkomesačného ruského experimentovania s rôznymi kombináciami dronov a striel a ruských snáh o testovanie ukrajinskej protivzdušnej obrany, domnievajú sa analytici inštitútu.

Snahy Kremľa mobilizovať ruskú obrannú priemyselnú základňu na podporu svojich vojnových cieľov podľa neho môžu byť úspešnejšie, ako predtým odhadovali západní predstavitelia. Čiastočne to môže byť spôsobené schopnosťou Ruska získať vojenskú techniku od svojich partnerov a prerozdelením ruských zdrojov na účely vojenskej výroby.
Ruské invázne sily sa pravdepodobne rutinne pokúšali odviesť pozornosť limitovaných ukrajinských systémov protivzdušnej obrany ďalej od frontovej línie a piatkovým ruským úderom predchádzali náznaky, že ukrajinská protivzdušná obrana môže predstavovať významné problémy pre ruské letecké operácie pozdĺž frontu, píše ďalej ISW.
Inštitút dodáva, že Ukrajina nemá dostatok systémov protivzdušnej obrany, aby rovnomerne pokryla celé svoje územie a Rusi sa zrejme pomocou nedávnych sérií úderov – hoci mali menšiu intenzitu – snažili donútiť Ukrajincov, aby protivzdušnú obranu sústredili na ochranu husto obývaných miest, namiesto poskytovania krytia svojim vojenským operáciám.

ISW v tejto súvislosti ďalej píše, že ruské invázne sily údajne znížili leteckú aktivitu po tom, ako ukrajinská armáda pred niekoľkými dňami zostrelila tri ruské lietadlá Su-34 na juhu krajiny, po čom sa podľa inštitútu významne znížilo tempo ruských pozemných operácií na ľavom brehu rieky Dneper v Chersonskej oblasti.
Ukrajinská schopnosť potlačiť ruskú leteckú aktivitu aj v obmedzených častiach frontu by pravdepodobne predstavovala podstatné operačné obmedzenie pre ruské sily, píše inštitút, ktorý ďalej upozorňuje, že západná pomoc zostáva pre Ukrajinu zásadná a jej ukončenie by pravdepodobne vytvorilo podmienky pre rozšírenie ruských vzdušných úderov na túto krajinu.

Rusko v piatok vykonalo podľa Kyjeva najrozsiahlejší vzdušný útok na Ukrajinu od začiatku svojej invázie vo februári minulého roka, ktorý naprieč krajinami pripravil o život vyše 30 civilistov, viac ako 160 ich zranil a spôsobil rozsiahle škody okrem iného aj na infraštruktúre aj civilných budovách.
Zasiahnuté mestá Záporožie, Odesa a Dnipro podľa servera Ukrajinska pravda vyhlásili na sobotu deň smútku. V Záporoží počet obetí piatkového bombardovania vzrástol z ôsmich na deväť, v Dnipre úrady evidujú šesť zabitých civilistov a v Odese štyroch. V Kyjeve stúpol počet obetí z deviatich na 13 po tom, čo záchranári vyslobodili ďalšie telá z trosiek, napísal v sobotu dopoludnia ukrajinský spravodajský server. O obetiach v piatok informovali tiež Charkov alebo Ľvov.