ISW: Kremeľ obmedzujú nízke zásoby munície, Kyjev nedostatok systémov protivzdušnej obrany

Súčasné zásoby ruských striel, dronov a výrobná rýchlosť pravdepodobne neumožnia ruským inváznym silám vykonávať pravidelné rozsiahle vzdušné útoky na Ukrajinu, Rusi však zrejme sú schopní konzistentnejších útokov pomocou bezpilotných lietadiel. Píše to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) vo svojej poslednej analýze vývoja bojov, kde rozoberá piatkovú sériu ruských vzdušných úderov na Ukrajinu, ktorá bola doteraz najrozsiahlejšou od začiatku ruskej invázie vlani vo februári.

30.12.2023 12:55
debata (68)
Ako teroristi. Rusi si šetrili rakety a útočili na civilistov
Video
„Letelo všetko,“ opísal najnovšie masívne dronové a raketové útoky ruských okupantov hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnat. V meste Dnipro bola poškodená aj pôrodnica. Zdroj: Telegram V. Zelenského

ISW zároveň konštatuje, že Moskva bude vo veľkých vzdušných úderoch proti Ukrajine pokračovať v snahe rozložiť ukrajinskú morálku a schopnosť Ukrajincov udržať si svoje vojnové úsilie proti vojenskej agresii. Piatkové vzdušné údery sa zdajú byť vyvrcholením niekoľkomesačného ruského experimentovania s rôznymi kombináciami dronov a striel a ruských snáh o testovanie ukrajinskej protivzdušnej obrany, domnievajú sa analytici inštitútu.

Rusko, vojna na Ukrajine, bombardovanie, civilisti Čítajte viac 674. deň: Najväčší úder Ruska od začiatku vojny. Ukrajinu ničil rozsiahly arzenál zbraní

Snahy Kremľa mobilizovať ruskú obrannú priemyselnú základňu na podporu svojich vojnových cieľov podľa neho môžu byť úspešnejšie, ako predtým odhadovali západní predstavitelia. Čiastočne to môže byť spôsobené schopnosťou Ruska získať vojenskú techniku od svojich partnerov a prerozdelením ruských zdrojov na účely vojenskej výroby.

Ľudia odstraňujú trosky na mieste ruského...
Zranený obyvateľ po ruskom raketovom útoku v...
+12Pohotovostný personál na mieste ruského...

Ruské invázne sily sa pravdepodobne rutinne pokúšali odviesť pozornosť limitovaných ukrajinských systémov protivzdušnej obrany ďalej od frontovej línie a piatkovým ruským úderom predchádzali náznaky, že ukrajinská protivzdušná obrana môže predstavovať významné problémy pre ruské letecké operácie pozdĺž frontu, píše ďalej ISW.

Inštitút dodáva, že Ukrajina nemá dostatok systémov protivzdušnej obrany, aby rovnomerne pokryla celé svoje územie a Rusi sa zrejme pomocou nedávnych sérií úderov – hoci mali menšiu intenzitu – snažili donútiť Ukrajincov, aby protivzdušnú obranu sústredili na ochranu husto obývaných miest, namiesto poskytovania krytia svojim vojenským operáciám.

Ukrajina, ostreľovač Čítajte viac Ruská agresia: Putin má za sebou pár skvelých mesiacov

ISW v tejto súvislosti ďalej píše, že ruské invázne sily údajne znížili leteckú aktivitu po tom, ako ukrajinská armáda pred niekoľkými dňami zostrelila tri ruské lietadlá Su-34 na juhu krajiny, po čom sa podľa inštitútu významne znížilo tempo ruských pozemných operácií na ľavom brehu rieky Dneper v Chersonskej oblasti.

Ukrajinská schopnosť potlačiť ruskú leteckú aktivitu aj v obmedzených častiach frontu by pravdepodobne predstavovala podstatné operačné obmedzenie pre ruské sily, píše inštitút, ktorý ďalej upozorňuje, že západná pomoc zostáva pre Ukrajinu zásadná a jej ukončenie by pravdepodobne vytvorilo podmienky pre rozšírenie ruských vzdušných úderov na túto krajinu.

Likvidácia ruskej vojnovej lode Novočerkassk, vojna na Ukrajine Čítajte viac Zlikvidovaná ruská loď bola preplnená muníciou. Proruské kanály hlásia desiatky mŕtvych

Rusko v piatok vykonalo podľa Kyjeva najrozsiahlejší vzdušný útok na Ukrajinu od začiatku svojej invázie vo februári minulého roka, ktorý naprieč krajinami pripravil o život vyše 30 civilistov, viac ako 160 ich zranil a spôsobil rozsiahle škody okrem iného aj na infraštruktúre aj civilných budovách.

Zasiahnuté mestá Záporožie, Odesa a Dnipro podľa servera Ukrajinska pravda vyhlásili na sobotu deň smútku. V Záporoží počet obetí piatkového bombardovania vzrástol z ôsmich na deväť, v Dnipre úrady evidujú šesť zabitých civilistov a v Odese štyroch. V Kyjeve stúpol počet obetí z deviatich na 13 po tom, čo záchranári vyslobodili ďalšie telá z trosiek, napísal v sobotu dopoludnia ukrajinský spravodajský server. O obetiach v piatok informovali tiež Charkov alebo Ľvov.

68 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine