NYT: Izraelská armáda nemala žiadny plán, bola dezorientovaná. Medzitým Hamas vraždil a unášal civilistov

Izraelská armáda bola úplne nepripravená na útok hnutia Hamas na izraelské pohraničie zo 7. októbra, spočiatku nemala jasné rozkazy od vedenia a mnohí vojaci sa spoliehali niekoľko hodín len na správy z mobilných aplikácií WhatsApp či Telegram, aby zistili, kam majú ísť napadnutým pomôcť. Vyplýva to z analýzy denníka The New York Times (NYT) založenej okrem iného na rozhovoroch s bývalými aj súčasnými dôstojníkmi izraelskej armády. Podľa NYT dôstojníci a záložníci, ktorí ten deň zamierili na juh pomôcť napadnutým kibucom, či už na základe rozkazu či z vlastnej iniciatívy, až na mieste zistili, aký tam vládne chaos.

30.12.2023 11:15
debata (20)
Útok teroristov z Hamasu na účastníkov hudobného festivalu v Izraeli 7. októbra.
Video
Zdroj: IDF

Až o 7:43 miestneho času, teda viac ako hodinu po tom, ako niekoľko tisíc ozbrojencov Hamasu preniklo na izraelské územie, vydalo podľa NYT ústredie izraelskej armády v Tel Avive prvé inštrukcie na nasadenie vojakov a nariadilo pohotovostným jednotkám zamieriť na juh. Ešte niekoľko hodín potom však na mnohých miestach zúfalí obyvatelia kibucov bojovali o život s palestínskymi ozbrojencami.

Izraelskí vojaci / Armáda / Tank / Čítajte viac Po mesiaci vojny Izrael prvý raz pripúšťa krátku pauzu

Podľa NYT bola izraelská armáda v ten deň dezorientovaná a zle organizovaná a niekoľko hodín ani jej vedenie nechápalo, aký veľký rozsah útok má. Podľa amerického denníka armáda reagovala pomaly a neefektívne a na miesta, kde ozbrojenci Hamasu vraždili civilistov, posielala len malé a zle vybavené tímy. Mnohí vojaci ten deň sami bojovali o holý život namiesto toho, aby išli chrániť civilistov v pohraničí.

Útok teroristov z Hamasu na účastníkov hudobného festivalu v Izraeli 7. októbra
Video
Zdroj: IDF

Pri tomto bezprecedentnom útoku palestínski ozbrojenci zavraždili 1 200 ľudí. Izraelská odvetná ofenzíva v Pásme Gazy stála životy viac ako 21 500 Palestín­čanov, uvádzajú úrady v Gaze ovládané Hamasom. Viaceré mimovládne i medzinárodné organizácie však považujú tieto údaje za dosť pravdepodobné.

Niekoľko dôstojníkov izraelskej armády denníku NYT povedalo, že armáda nemala žiadnu obrannú prípravu pre takýto útok a nemala žiadny obranný plán pre to, čo sa stalo 7. októbra. „Čo si pamätám, tak nebol žiadny takýto plán. Armáda sa nepripravuje na veci, ktoré považuje za nemožné,“ povedal Jaakov Amidror, bývalý bezpečnostný poradca premiéra Benjamina Netanjahua.

Medzi zbraňami Hamasu našli aj košickú EČV. Video izraelskej armády
Video

K rozsiahlemu útoku na Izrael prispel aj zlý odhad izraelských tajných služieb, ktoré sa domnievali, že Hamas takejto akcie nie je schopný, ani o ňu nemá záujem. Predstava, že by Hamas mohol vykonať taký veľký útok, bola považovaná za takú nepravdepodobnú, že izraelská rozviedka dokonca obmedzila odposluchy rádiovej komunikácie Hamasu. Dospela totiž k záveru, že je to strata času, píše NYT.

Deti v Gaze po útoku Izraela

VAROVANIE: Niektoré zábery nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Fotogaléria
Wounded Palestinian children receive medical...
Chlapec drží plagát vyzývajúci na ukončenie...
+35Palestínske deti čistia chodník pred domom v...

Izraelská tajná služba už podľa skorších správ považovala totiž za väčšiu hrozbu radikálov na okupovanom Západnom brehu ako hnutie Hamas, ktoré vládlo v Pásme Gazy. NYT teraz napísal, že napríklad dva dni pred útokom armáda poslala vyše sto vojakov na Západný breh.

Podľa NYT aj skorších správ niektorých izraelských médií civilné obranné jednotky kibucov v izraelskom pohraničí na juhu pri Pásme Gazy niekoľko rokov upozorňovali na to, že sú zle vybavené zbraňami a nedostatočne trénované.

Izrael / Hamas / Tunel / Čítajte viac Hamas odmietol správy izraelských médií o pokroku v rokovaniach o prímerí

NYT napísal, že ani izraelskí rezervisti neboli dostatočne pripravení na mobilizáciu a rýchle nasadenie. Niektorí opísali, že sa v deň útoku na juh vydali z vlastnej iniciatívy. Podľa informácií amerického denníka výcvik záložníkov vždy predpokladal, že izraelská rozviedka sa o hrozbe dozvie vopred, čo dá záložníkom čas pripraviť sa na nasadenie. Postupy boli nastavené tak, že jednotky budú pripravené na boj za 24 hodín, povedal NYT jeden zo záložníkov.

Toto využilo hnutie Hamas, ktorého ozbrojenci 7. októbra tiež zablokovali kľúčové diaľničné križovatky, takže vojaci uviazli v prestrelkách, keď sa pokúšali dostať do obliehaných obcí. Izraelskú reakciu ochromilo tiež obsadenie vojenskej základne Hamasom v južnom Izraeli.

Izraelský veľvyslanec: Zničenie Hamasu je krok k mieru
Video

Podľa NYT velitelia tiež zle vyhodnotili, čo sa vlastne deje a sprvu posielali vojakov len s nedostatočným zbrojným vybavením, pištoľami či útočnými puškami. Kým Hamas zaútočil vybavený ťažkými guľometmi, raketometmi, mínami a ďalšími zbraňami a bol pripravený bojovať niekoľko dní.

Vedenie armády tiež sprvu predpokladalo, že ozbrojenci z Pásma Gazy prenikli na izraelské územie len na niekoľkých miestach. Neskôr sa ukázalo, že ich bolo viac ako 30.

Izraelská vláda aj bezpečnostné zložky čelia od októbra širokej kritike, že nedokázali útoku Hamasu zabrániť. Niektorí ministri aj predstavitelia tajných služieb a armády už priznali podiel zodpovednosti za to, že nedokázali zabezpečiť bezpečnosť obyvateľov Izraela. Premiér Netanjahu nič také nepovedal, naopak sa podľa miestnych médií snažil hádzať vinu na ostatných.

Udalosti zo 7. októbra a to, čo im predchádzalo, sľúbila izraelská vláda dôkladne vyšetriť, ale až po skončení vojny.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #útok na Izrael