Situácia v oblastiach Nemecka postihnutých povodňami je naďalej napätá

Situácia v oblastiach Nemecka zasiahnutých záplavami je aj v sobotu kritická a na viacerých miestach sú v platnosti výstrahy.

30.12.2023 17:30
debata
Aké bude počasie na Silvestra. S čím musíte počítať?
Video

Väčšinu územia krajiny sužujú od Vianoc dažde, niektoré rieky sa vyliali zo svojich korýt a ďalšie sú blízko tohto bodu, píše spravodajská stanica Deutsche Welle (DW).

Zaplavená Budapešť

Budapešť, 27. 12. - 28. 12. 2023

Fotogaléria
Zaplavená maďarská metropola Budapešť, 28....
Zaplavená maďarská metropola Budapešť, 27....
+10Zaplavená maďarská metropola Budapešť, 28....

Úrad pre vodné hospodárstvo a ochranu prírody (NLWKN) v sobotu oznámil, že hladina rieky Weser v spolkovej krajine Dolné Sasko je na niektorých miestach vyššia než najvyššie hlásené hodnoty. Výstraha pred záplavami je v platnosti v hornej a strednej časti rieky Weser, i na riekach Aller a Leine. Nemecká meteorologická služba (DWD) uviedla, že v sobotu v oblastiach so záplavami neočakávajú ďalšie dažde.

Dolné Sasko v piatok požiadalo o pomoc nemeckú armádu (Bundewehr), ktorá podľa svojich vyjadrení uviedla do pohotovosti šesť vrtuľníkov, píše DW. Ministerka vnútra v tejto spolkovej krajine Daniela Behrensová situáciu označila za veľmi napätú.

Zaplavená maďarská metropola Budapešť Čítajte viac FOTO: Dunaj zalial maďarskú metropolu Budapešť, prišla desaťročná voda

Úrady v meste Meppen v Dolnom Sasku hlásia, že hladiny riek klesli len minimálne. Viacero osôb museli zachrániť z domov či áut a obyvateľov jedného domova pre seniorov evakuovali. Približne 500 osôb muselo svoje domovy opustiť aj v obci Lilienthal.

Situácia je podľa DPA napätá aj v južnej časti spolkovej krajiny Sasko-Anhaltsko, neďaleko hraníc s Durínskom. Hladiny riek tam z dôvodu dažďa opäť stúpajú.

Hladina rieky Labe v Sasku na východe Nemecka však klesá. V Drážďanoch dosahovala v sobotu ráno úroveň 5,3 metra, v piatok to bolo ešte 5,92 metra. Bežná hodnota je dva metre, píše DPA. V meste i v ďalších obciach Sasku platí výstraha druhého stupňa pred záplavami. Na ďalšie vodné toky sa však varovanie nevzťahuje.

debata chyba
Viac na túto tému: #povodne