Pri útoku na Belgorod boli použité aj české raketomety Vampire, Moskva žiada Prahu o vysvetlenie

Ruský veľvyslanec v Bezpečnostnej rade OSN Vasilij Nebenzia vyhlásil, že české zbrane zabili civilistov v Belgorode. Kritizoval, že ČR sa na zasadnutí nezúčastnila. Rusko žiadalo, aby sa český zástupca pri OSN na zasadnutí zúčastnil. Česko by malo vysvetliť svoje dodávky zbraní na Ukrajinu, vyhlásil zástupca ruského veľvyslanca pri OSN Dmitrij Poljanskij. Stretnutie sa uskutočnilo o 22.00 h SEČ. Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský účasť českého predstaviteľa na zasadnutí Bezpečnostnej rady odmietol.

30.12.2023 18:27 , aktualizované: 22:55
debata (1144)
Ako teroristi. Rusi si šetrili rakety a útočili na civilistov
Video

Minister zahraničných vecí ČR Jan Lipavský českú účasť odmietol. „Odmietame sa nechať Ruskom kamkoľvek predvolávať. Česko nebude slúžiť klamstvami otrávenej propagande agresora. Keď bude chcieť Rusko na pôde Bezpečnostnej rady riešiť stiahnutie svojich okupačných vojsk, radi prídeme,“ napísal Lipavský na sieti X.

Minister vnútra ČR Vít Rakúšan na rovnakej sociálnej sieti napísal, že „drzosť“ ruského prezidenta Vladimira Putina je „bez hraníc“.

Moskva obvinila ukrajinské sily z ostreľovania Belgorodu pri ukrajinských hraniciach, ktoré si podľa nej vyžiadalo najmenej 18 obetí a 111 zranených. Ukrajina podľa Moskvy použila na útok okrem iného raketomety RM-70 Vampire českej výroby.

Na fotografii prevzatej z videa zverejneného na...
Na fotografii prevzatej z videa zverejneného na...
+1Na fotografii prevzatej z videa zverejneného na...

„Požiadali sme o zasadnutie RB kvôli Belgorodu o 23.00 hod moskovského času (21.00 h SEČ). Vyzvali sme tiež na účasť stáleho zástupcu Česka, aby vysvetlil dodávky munície zo svojej krajiny, kvôli ktorým zomierajú civilisti,“ napísal podľa TASS Poljanskij na platforme Telegram.

RM-70 Vampire Čítajte viac Raketomety RM-70: Pôvodne československé verzie sovietskych gradov na podvozku Tatra

Rusko vyhlasuje, že pri útoku na Belgorod boli použité raketomety českej výroby Vampire a že oblasť zasiahli tiež dve rakety z ukrajinského ťažkého raketometu Viľcha. Kyjev sa k udalostiam v Belgorode zatiaľ nevyjadril. Ukrajinské médiá však s odvolaním sa na svoje zdroje napísali, že ukrajinské sily útočili na armádne ciele v Belgorodskej oblasti a že výbuchy a požiare v Belgorode zapríčinila neprofesionalita ruskej protivzdušnej obrany.

Páľ! České Vampíry posiali nebo nad Ukrajinou raketami
Video
1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine