Turecké úrady zadržali 33 ľudí, sú podozriví zo špionáže pre izraelský Mosad

V Turecku v utorok zadržali 33 ľudí, ktorí sú podozriví zo špionáže pre izraelskú tajnú službu Mosad. Bezpečnostné zložky naďalej pátrajú po ďalších 13 osobách, informovali turecké médiá.

02.01.2024 12:23
Turecko / Instanbul / Foto: ,
Ľudia v Istanbule počas demonštrácie na podporu Palestínčanov v Gaze 1. januára 2024
debata (4)

Turecká agentúra Anadolu spresnila, že polícia počas rozsiahlej operácie, ktorú nariadila miestna prokuratúra, vykonala razie na 57 miestach v ôsmich provinciách v okolí Istanbulu.

Médiá bez uvedenia zdrojov uviedli, že podozrivé osoby sa pravdepodobne snažili identifikovať, sledovať a unášať cudzincov žijúcich v Turecku v rámci „medzinárodných špionážnych“ operácií Izraela.

Denník The Wall Street Journal pred vyše mesiacom informoval, že izraelské tajné služby chcú po vojne v Pásme Gazy zabiť lídrov palestínskeho militantného hnutia Hamas. To by podľa denníka mohlo zahŕňať príslušníkov Hamasu nachádzajúcich sa v Turecku.

Vzťahy medzi Tureckom a Izraelom sa značne zhoršili po vypuknutí vojny medzi Izraelom a Hamasom. Z tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa stal jeden z najtvrdších kritikov izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ktorého minulý týždeň prirovnal k Adolfovi Hitlerovi.

Erdogan už predtým odvolal tureckého veľvyslanca z Tel Avivu a žiadal, aby sa izraelskí velitelia a politici postavili pred Medzinárodný trestný súd so sídlom v Haagu.

Recep Tayyip Erdogan Čítajte viac Erdogan označil Izrael za teroristický štát. Je podľa neho evidentné, že vlastí jadrové zbrane
4 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Turecko #Mosad