U viacerých politikov USA zasahovala polícia. Bola aj u Bellowsovej, ktorá diskvalifikovala Trumpa

Posledný týždeň uplynulého roku priniesol v Spojených štátoch sériu incidentov, pri ktorých neznámi podvodníci nahlasovali polícii vymyslené zločiny s cieľom privolať ju k domovom politikov.

02.01.2024 13:02
SWAT Foto: ,
debata (4)

Terčom pokusov o vyvolanie policajného zásahu boli okolo Vianoc najmenej traja republikánski členovia Kongresu, zatiaľ čo boli doma so svojimi rodinami. Ďalším cieľom bola podľa úradov najvyššia volebná predstaviteľka štátu Maine po tom, ako oznámila diskvalifikáciu exprezidenta Donalda Trumpa z nadchádzajúcich volieb.

Podobné „žarty“ sa v USA objavujú už niekoľko rokov a sú známe ako „swatting“. Výraz odkazuje na skratku SWAT, ktorá označuje policajné útvary rýchleho nasadenia. Predovšetkým tieto jednotky sa autori fiktívnych hlásení snažia cez tiesňové linky privolať na adresy obetí.

Nová vlna týchto prípadov sa podľa médií dotkla politikov naprieč USA a z oboch hlavných politických strán. Polícia vyrazila k domovom kongresmanov Brandona Williamsa a Marjorie Taylorovej Greeneovej a k bydlisku senátora Ricka Scotta, ďalej tiež v poslednej dobe zasahovala u starostky Bostonu Michelle Wuovej či u niekoľkých štátnych zákonodarcov.

Podľa agentúry AP vo viacerých podvodných telefonátoch figuroval mužský hlas, ktorý tvrdil, že na adrese toho či onoho činiteľa zastrelil svoju manželku a teraz drží jej milenca a požaduje výkupné.

„Na Vianoce niekto ‚swattoval‘ môj dom. Dúfal, že polícia nedopatrením zabije mňa alebo moju rodinu,“ uviedol Williams, ktorého polícia navštívila 25. decembra. Podvodný telefonát narušil rodinné stretnutie, strážcovia zákona si však rýchlo uvedomili, že na mieste žiadne nebezpečenstvo nehrozí a nakoniec dostali na cestu pečivo, povedal kongresman.

V rovnaký deň niečo podobné zažila Greeneová, ktorá tvrdí, že „swattingu“ čelila po niekoľkýkrát. Tentoraz niekto na tiesňovej linke uviedol, že na danej adrese zabil svoju priateľku a teraz chce spáchať samovraždu.

Polícia čoskoro kontaktovala ochranku Greeneovej a keď sa ukázalo, že je v poriadku, odvolala tím mieriaci k jej domu v štáte Georgia. O dva dni neskôr polícia na Floride prišla k bydlisku senátora Scotta, ktorý uviedol, že v tejto dobe večeral so svojou ženou.

trump Čítajte viac Trump má nový problém s primárkami. Diskvalifikovala ho aj najvyššia volebná úradníčka štátu Maine

Poslednou obeťou, o ktorej informovali americké médiá, je Shenna Bellowsová, teda predstaviteľka dohliadajúca na organizáciu volieb v Maine, ku ktorej podvodník privolal políciu v piatok. Bolo to deň potom, čo oznámila, že chce vyradiť exprezidenta Trumpa z miestnych prezidentských primárok s ohľadom na ústavný dodatok o účasti na povstaní. Aplikáciou tejto normy sa aktuálne zaoberajú americké súdy v spojitosti s podielom Trumpa na nepokojoch v sídle Kongresu zo 6. januára 2021.

Štátna polícia v Maine uviedla, že neznámy muž v piatok po telefóne tvrdil, že sa vlámal do domu Bellowsovej. Tá v tom čase na mieste nebola a polícia nenašla nič podozrivé, keď jej domov prehľadala.

Úrady ihneď po tomto incidente ani po správach o prípadoch s republikánskymi kongresmanmi neoznámili zadržanie akýchkoľvek podozrivých.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #zločin