Ak nenájdete, koho hľadáte, zabite jeho brata! Kadyrov nariadil obnoviť zvyky krvnej pomsty

Čečenský vodca prikázal republikovým bezpečnostným zložkám zabíjať príbuzných hľadaných páchateľov.

04.01.2024 20:30
kadyrov Foto:
Čečenský autokrat Ramzan Kadyrov volá po obnovení kaukazskej tradície krvnej pomsty.
debata (79)

Zločiny, spáchané osobami, ktoré sa nedarí dolapiť, nesmú zostať nepotrestané. Zaplatiť za ne budú musieť príbuzní páchateľov. Na stretnutí s vedením republikového ministerstva vnútra a Národnej gardy to vyhlásil čečenský vodca Ramzan Kadyrov. Video s jeho prejavom zverejnil telegramovomý kanál 1ADAT.

Čečenský diktátor Ramzan Kadyrov sa hrá na vojakov
Video
Pozrite si absurdné propagandistické video čečenského diktátora dosadeného Moskvou.

Kadyrov vysvetlil tento prístup miestnymi tradíciami, ktoré zahŕňajú krvnú pomstu. „Ktokoľvek poruší verejný poriadok alebo sa dotkne rukou policajta či hosťa republiky, aj keď ho nenájdeme, nebudeme ho ďalej hľadať. Nájdeme jeho blízkych. Od nepamäti to bolo u nás takto: ak sa nenašiel vinník, bola ohlásená pomsta jeho bratovi, otcovi,“ poznamenal.

Kadyrov označil za neprijateľné, aby sa príbuzní jednoducho zriekli osoby, ktorá spáchala vraždu, a neniesli zodpovednosť. „Žiadne zrieknutie sa príbuzného neplatí, kým nezabijeme niekoho z jeho rodiny a nenaplníme právo krvnej pomsty,“ povedal Kadyrov.

Kadyrovovi Čečenci oslavujú víťazstvo v Lysyčansku
Video
Bojovníci čečenského vodcu Ramzana Kadyrova zverejnili video, ako oslavujú víťazstvo v troskách Lysyčanska.

Čečenský vodca vo svojom telegramovom kanáli potvrdil, že túto otázku nastolil na stretnutí s predstaviteľmi silových zložiek, pričom poznamenal, že „akýkoľvek pokus siahnuť na život človeka sa odrazí aj na príbuzných vinníka“.

Rusko Čečensko novinárka investigatívna zbitá Čítajte viac Ruskú novinárku brutálne zmrzačili Čečenci. Rozhnevala Kadyrova, Moskva odsudzuje útok

Kadyrov súčasne bezpečnostným silám nariadil, „držať pod osobitným dohľadom otázky boja proti extrémistickej a teroristickej propagande“.

,,Zničil som veľa satanov a zničím aj teba," hovorí Kadyrov na adresu svojho protivníka, ktorý si vraj má spísať závet potom, čo ho v príspevku na internete urazil.

Za extrémistov a teroristov čečenský autokrat považuje všetkých kritikov nielen svojho režimu, ale aj ruského prezidenta Vladimira Putina. Jeho pomsta sa pritom ani doteraz neobmedzovala hranicami Čečenska či Ruska. Viacerí Kadyrovovi odporcovia sa už stali obeťami atentátov na Ukrajine, v Spojených arabských emirátoch, Turecku, či dokonca aj v západnej Európe.

Rusko Ukrajina invázia Čečensko Čítajte viac Kyjev zlikvidoval čečenské komando, ktoré chystalo atentát na Zelenského

Hoci ruské zákony mimosúdne popravy nepripúšťajú, Kadyrovovi, ktorého bojovníci sa aktívne zúčastňujú na ruskej invázii na Ukrajine, dáva šéf Kremľa voľnú ruku. Moskva nenamieta ani proti výzvam čečenského vodcu, aby si jeho krajania, veriaci moslimovia, v súlade s Koránom brali hoci až štyri manželky. Polygamia je pritom v Rusku oficiálne zakázaná.

Selfíčko" s ruským prezidentom... Foto: Profimedia
Kadyrov, Putin Selfíčko" s ruským prezidentom Vladimirom Putinom nemá každý. Čečenský diktátor Ramzan Kadyrov si ho očividne mohol dovoliť urobiť.

„Ak si niekto myslí, že keď je v zahraničí, má právo robiť z mladých ľudí zombíkov, hlboko sa mýli. Ak sa takéto prípady vyskytnú, budeme ich v zárodku veľmi tvrdo potláčať, takže ostatní si tisíckrát rozmyslia, kým by ich mali použiť. Blízki príbuzní musia vedieť, čo robí člen ich rodiny, a niesť zaň zodpovednosť. O tom nás celé stáročia učia čečenské adáty (horalské zvykové právo – pozn. red.),“ zdôraznil Kadyrov.

Rusko, Čečenci, Kadyrov Čítajte viac V ruskej armáde nastal konflikt. Kadyrovovci a Dagestanci po sebe spustili streľbu, zomreli desiatky z nich

Čečenský vodca už predtým vyhlasoval, že krvná pomsta nie je stredovekým prežitkom, ale „jediný a maximálne účinný nástroj na odvrátenie agresie a bezohľadnosti, ktorý ruší aj teoretickú možnosť úmyselnej vraždy“.

Putin Kadyrov Čítajte viac Bojí sa Putin Kadyrova? Mláteniu ruského väzňa juniorom sa vyhli. Politológ v tom vidí problém

„Krvná pomsta je v rozpore s ruskou ústavou, podľa ktorej má každý človek právo na život a nikto nemôže byť potrestaný bez rozhodnutia súdu,“ pripomenul v súvislosti s vyhláseniami Kadyrova portál Moscow Times. „Vražda motivovaná krvnou pomstou sa považuje za trestný čin v súlade s paragrafom 105 trestného zákona,“ doplnil.

V októbri 2023, po antisemitských pogromoch na letisku v Machačkale, metropole susedného Dagestanu, čečenský autokrat vyzval na likvidáciu účastníkov masových nepokojov. „Vypáľte tri varovné výstrely do vzduchu a potom, ak osoba nedodrží zákon, vypáľte jej štvrtý výstrel do čela. Viac von nevyjdú,“ inštruoval Kadyrov na jeseň príslušníkov čečenských bezpečnostných zložiek. „To je môj príkaz,“ dodal podľa agentúry RIA – Novosti.

Kadyrov, Putin Čítajte viac Mohol by Kadyrov nahradiť Putina a viedlo by to k rozpadu Ruska?
79 debata chyba
Viac na túto tému: #pomsta #Čečensko #Ramzan Kadyrov