Niektorí Židia sa spojili proti Sorosovi. Tvrdia, že ubližuje Izraelu

Georgeovi Sorosovi, ktorý je obdivovaný i nenávidený po celom svete, pribúdajú nepriatelia. Nepochádzajú však z protižidovských konšpiračných kruhov, ale zo židovského prostredia. Niektorí z nich sa dokonca spojili do skupiny s názvom Židia proti Sorosovi. Hovoria o ňom, že podkopáva postavenie Izraela a obviňujú ho tiež z nekalých vecí v americkej politike.

07.01.2024 14:00
George Soros Foto: ,
Americký miliardár a filantrop maďarského pôvodu George Soros
debata

Americký finančník a filantrop židovského pôvodu, ktorý sa narodil v Maďarsku, kde prežil holokaust, má silného kritika aj v izraelskej vláde. Tábor jeho nepriateľov tvrdí, že kritizovať Sorosa neznamená šírenie antisemitizmu, lebo podľa nich ubližuje izraelským bytostným záujmom.

Izraelský minister: Všetko iné, len nie antisemitizmus

Vlády v Izraeli sa už niekoľko rokov netaja tým, že im niektoré Sorosove aktivity prekážajú. Napríklad v roku 2017 hovorca ministerstva zahraničných vecí Emmanuel Nahshon o ňom povedal, že nepretržite podkopáva demokratické izraelské vlády. „Soros financuje organizácie, ktoré očierňujú židovský štát a snažia sa mu odoprieť právo brániť sa“, dodal.

V súčasnosti je v izraelskej vládnucej garnitúre asi najhlasnejším kritikom Sorosa minister pre židovskú diaspóru Amichai Chikli. „Nijaký jednotlivec nespôsobil toľko škody postaveniu Izraelu vo svete, zvlášť medzi takzvanými progresívcami, ako George Soros," napísal vlani na Twitteri. „Kritika Sorosa, ktorý financuje najnepriateľskejšie organizácie voči židovskému ľudu a štátu Izrael, je všetko iné, len nie antisemitizmus, práve naopak," doplnil.

Soros Čítajte viac Miliardár, ktorý nedá Slovákom spávať. Kto je George Soros?

Americká vláda sa po slovnom útoku Chikliho zastala Sorosa ako svojho občana. Jej osobitná splnomocnenkyňa pre boj proti antisemitizmu Deborah Lipstadtová reagovala na Twitteri s tým, že bez ohľadu na to, čo si človek myslí o jeho činnosti, mnohé ataky proti nemu vychádzajú z protižidovskej rétoriky. „V minulosti sa antisemiti odvolávali na rodinu Rotschildovcov, aby podporili svoje tvrdenia o sprisahaní Židov. Dnes na to využívajú Sorosa," zdôraznila.

Pravicový minister zopakoval svoju kritiku v rozhovore pre televíznu stanicu Fox News. Stotožňuje sa s tými, ktorí tvrdia, že Soros napríklad financuje aj organizáciu J Street, ktorá sa podľa Chikliho tvári ako proizraelská, ale údajne sympatizuje s iránskym režimom a s Palestínčanmi. „Jedna Sorosova nadácia poskytuje peniaze malej radikálnej organizácii Palestínčanov, ktorý opisujú Izrael ako koloniálny štát a morálny hriech," vyhlásil Chikli.

George Soros na snímke so synom Alexom (vpravo). Foto: Twitter Alex Soros
Alex Soros George George Soros na snímke so synom Alexom (vpravo).

V minulom roku americký boháč prenechal riadenie finančného impéria svojmu synovi Alexandrovi Sorosovi. „Vyzerá ako replika jeho otca. Neočakávame, že syn bude veľký sionista," poznamenal Chikli.

Fico považuje za súpera Sorosa. Platil aj Čaputovú, tvrdí
Video
Robert Fico (Smer) o "súboji" s americkým miliardárom Georgeom Sorosom a o právnych krokoch, ktoré chce urobiť voči nemu prezidentka Zuzana Čaputová okrem iného za slová, že ju riadi americká ambasáda a že je americkou agentkou. / Zdroj: TA3

„Treba ho zastaviť"

Na jar 2023 vznikla v USA neformálna skupina Židia proti Sorosovi. Pravicovo uvažujúcim americkým židovským konzervatívcom prekážajú nielen jeho aktivity vo vzťahu k židovskému štátu, ale aj podpora ľavičiarskej agendy na domácej politicko-spoločenskej scéne. „Útočenie na Sorosa pre jeho vplyv na americkú politiku, nehovoriac o jeho hanebnej agende v samotnom Izraeli, nie je antisemitské. Je jednoducho fakt, že Soros financuje veľkú časť radikálnej ľavice v tejto krajine. Treba ho zastaviť," zdôraznili signatári.

Medzi ich výčitky patrí napríklad to, že údajne podporuje kandidátov na prokurátorov, ktorí presadzujú miernejšie tresty pre obžalovaných.

Jedným zo zakladateľov tejto skupiny je americký židovský publicista Josh Hammer. „Soros je deštruktívna civilizačná sila v Amerike, Izraeli, rodnom Maďarsku a všeobecne na celom Západe," povedal pre server Daily Signal.

parlament, fico, šimečka Kaliňák Čítajte viac Fico na eurovýbore rečnil o vlastizrade opozície a Sorosovi, po kritike Šimečku odišiel. Premiér sa bojí, reagoval poslanec

Soros si v Spojených štátoch už pohneval aj vplyvné záujmové združenie, ktoré v Bielom dome a v Kongrese USA lobuje za izraelské záujmy. „George Soros má dlhú históriu podpory protiizraelských skupín," napísal na Twitteri Americko-izraelský výbor pre verejné záležitosti. Konkrétne to konštatoval v súvislosti so Sorosovou podporou už zmienenej organizácie J Street.

Šeliga sa ohradil voči Ficovi, Smer hovorí o dezinterpretácii
Video
Juraj Šeliga sa ohradil voči tvrdeniu, že sa usilovali o štátny prevrat s podporou amerického finančníka Georgea Sorosa. V tomto zmysle sa pre české médiá vyjadril predseda Smeru Robert Fico. / Zdroj: TV Pravda

Pridal sa aj obhajca obžalovaných z vraždy

K odporcom Sorosa sa zaradil tiež americký židovský právnik Alan Dershowitz, ktorý pôsobí ako emeritný profesor na Harvardovej univerzite. Odmieta porovnávať kritiku na jeho adresu s antisemitskými atakmi proti známej finančníckej rodine: „Rozdiel spočíva v tom, že Rotschildovci silno podporovali židovskú komunitu a sionizmus. Soros nielenže nie je podporovateľ, ale je oponent. ‚Židovský‘ je len po rodičoch," napísal v denníku Wall Street Journal Dershowitz, známy aj ako úspešný advokát bohatých klientov, ktorí boli obžalovaní z vraždy alebo z jej objednávky.

Alex Soros George Čítajte viac Politologička: Konšpirácie okolo Sorosa neutlmí ani syn, ktorý prevzal impérium

Na pomoc proti Sorosovi si Dershowitz zobral aj citáty niekdajšieho šéfa organizácie Human Rights Watch (HRW) Roberta Bernsteina. Dershowitz najprv pripomenul, že HRW dlhé roky kritizovala popieranie ľudských práv vo svete na základe závažnosti ich porušovania a nemožnosti občanov protestovať proti tomu a dosiahnuť zlepšenie.„Potom Sorosom financovaný radikálny protiizraelský fanatik Kenneth Roth prevzal organizáciu a zmenil ju na organizáciu, ktorá sa špecializovala na démonizovanie Izraela bez ohľadu na predtým načrtnuté kritériá. Búšenie do Izraela sa stalo jednostranným a extrémnym," tvrdí Dershowitz.

Následne Dershowitz doplnil slová Bernsteina: „Ako zakladateľ organizácie HRW, jej aktívny predseda 20 rokov, musím urobiť niečo, čo som nikdy nepredpokladal: musím sa verejne pripojiť ku kritikom skupiny. Prvotným poslaním HRW bolo otvárať uzavreté spoločnosti, obhajovať základné slobody a podporovať disidentov. Nedávno však vydala správy o izraelsko-arabskom konflikte, ktoré pomáhajú tým, ktorí chcú zmeniť Izrael na vyvrheľský štát."

odor Čítajte viac Ódor zareagoval na obvinenie, že si ho vybral Soros. Nový premiér sa poďakoval Ficovi

Ani suchú niť nenechal na Sorosovi tiež Farley Weiss, bývalý predseda americkej organizácie Národná rada mladého Izraela: „Sorosovi obhajcovia sa snažia potlačiť kritiku miliardára tým, že tvrdia, že je antisemitská, pretože sám Soros je Žid. Ale nikto nefinancoval ničivejšie útoky na Izrael a na americkú židovskú komunitu ako Soros. V najlepšom prípade je to seba nenávidiaci Žid a nemal by byť braný na milosť kvôli svojmu pôvodu."

Fico: Na Slovensku pôsobí Sorošova črieda prasiat
Video
Robert Fico: „V slovenskej politike, v slovenských mimovládnych organizáciách a niektorých médiách pôsobí Sorošova črieda prasiat. Po parlamentných voľbách krochtali od blaženosti, ale teraz kvičia, lebo vedia, že sa na nich varí voda.“ / Zdroj: TV Pravda

Nemá rád Trumpa a podporil Clintonovú

Jednou z príčin ostrej kritiky Sorosa je nepochybne to, že americkým konzervatívcom prekáža, že je odporcom ich republikánskeho miláčika Donalda Trumpa. Filantrop, naopak, sympatizuje s Demokratickou stranou. Soros napríklad finančne podporil kampaň Hillary Clintonovej, keď v roku 2016 kandidovala v prezidentských voľbách.

Zatiaľ však ataky nezašli až tak ďaleko, ako to robievajú protižidovskí konšpirátori. Tí neváhajú šíriť lži o tom, že Soros je politický satanista, ktorý si chce podmaňovať svet prostredníctvom mimovládnych organizácií, respektíve diktovať podobu vlád vo svete, čo, žiaľ, našlo živnú nenávistnú pôdu aj na Slovensku.

Transparent na námestí SNP naráža na slová... Foto: Pravda.sk, Vladimír Mičuda
transparent pochod Soros Transparent na námestí SNP naráža na slová premiéra Fica o Georgeovi Sorosovi.

George Soros

Narodil sa v Budapešti, má 93 rokov. Prežil holokaust, po skončení druhej svetovej vojny odišiel z Maďarska do Anglicka, kde vyštudoval ekonómiu. Od roku 1956 žije v USA, kde sa stal veľmi úspešným finančníkom. Veľkú časť bohatstva získal vďaka geniálnym ťahom na finančných trhoch. Aktuálne sa odhaduje hodnota jeho čistého majetku na 6,7 miliardy amerických dolárov. Obrovskými sumami peňazí dlhodobo podporuje rôzne aktivity v mnohých krajinách. Štedro financuje medzinárodné organizácie Transparency International (zameraná je proti korupcii), Nadáciu otvorenej spoločnosti (orientovaná je na budovanie občianskej spoločnosti) a Human Rights Watch (venuje sa ochrane ľudských práv). Stovky miliónov dolárov venoval aj na vytvorenie a fungovanie Stredoeurópskej univerzity (sídlila v Budapešti, neskôr sa presťahovala do Viedne).

Alexander Soros

Syn George Sorosa pochádza z New Yorku, má 38 rokov. Vyštudoval históriu na univerzite v Kalifornii. V roku 2012 založil nadáciu nesúcu jeho meno, ktorá podporuje sociálnu spravodlivosť a dodržiavanie ľudských práv.

Jeho otec vlani oznámil, že mu prenecháva kontrolu nad svojim finančným impériom. Znamená to, že syn sa začal po ňom venovať aj dobročinným veciam tohto miliardára. Sorosov potomok má tiež liberálne zmýšľanie, avizoval, že agendu rozšíri o témy, ako sú právo na potrat, rodová politika a volebné právo.

Plagát v rámci kampane maďarskej vlády so... Foto: Kormány.hu
22Ursula Alex Plagát v rámci kampane maďarskej vlády so sloganom „Netancujme, ako oni pískajú“ a portrétmi predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej a Alexa Sorosa, syna amerického finančníka maďarsko-židovského pôvodu Georgea Sorosa.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #USA #židia #antisemitizmus #George Soros