Izrael tvrdí, že úplne zničil štruktúry Hamasu na severe Pásma Gazy: Padlo 8-tisíc členov

Izraelská armáda dokončila likvidáciu vojenských štruktúr Hamasu v severnej časti Pásma Gazy a zabila pri tom zhruba 8 000 členov tohto radikálneho palestínskeho hnutia. V strednej a južnej časti Pásma Gazy chce armáda pokračovať v likvidácii Hamasu odlišnými metódami, uviedol na tlačovej konferencii hovorca izraelskej armády (IDF) Daniel Hagari.

06.01.2024 21:49 , aktualizované: 22:17
hamas Foto: ,
Izraelskí vojaci v piatok 15. decembra 2023 v tuneli, ktorý podľa armády použili militanti Hamasu na útok na prechod Erez na severe Pásma Gazy.
debata (28)

Ojedinelé útoky na Izrael vychádzajúce zo severu Pásma napriek tomu armáda očakáva, varoval Hagari podľa serveru The Times of Israel (ToI).

Armáda pri takmer troch mesiacoch trvajúcej operácii zabavila desiatky tisíc zbraní a milióny dokumentov, uviedol Hagari. Jednotky sa teraz budú sústrediť na operáciu v južnejších častiach oblasti, kde žije vyše dvoch miliónov Palestínčanov. Utečenecké tábory v strednej časti Pásma Gazy sú podľa Hagariho „husto obývané a plné teroristov“, zatiaľ čo Chán Júnis na juhu je „podzemné mesto plné tunelov“. Práve v tuneloch sa podľa Izraela ukrývajú bojovníci Hamasu a útočia z nich na Izrael.

Medzi zbraňami Hamasu našli aj košickú EČV. Video izraelskej armády
Video

„Bude to chvíľu trvať, boje budú pokračovať po celý rok 2024. Postupujeme podľa plánu, aby sme dosiahli naše vojnové ciele: zneškodniť Hamas aj v strednej a južnej časti a sústrediť všetky spravodajské, operačné i bojové sily na oslobodenie rukojemníkov,“ uviedol Hagari.

gaza Čítajte viac Zničenie Hamasu, vláda Palestínčanov. Izrael predstavil plán pre Gazu

OSN: Takmer 90% obyvateľstva je nútene vysídlených

Takmer 90 percent z obyvateľstva Pásma Gazy je „nútene vysídlených a chýba im všetko“. Ako informuje denník The Guardian, uviedol to Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA).

Po izraelskom bombardovaní, ktoré zdevastovalo väčšinu oblasti, tí, čo prežili, čelia vážnemu nedostatku potravín, vody, zdravotníckych potrieb a paliva.

UNRWA uvádza, že naprieč Pásmom Gazy, ktoré má 2,4 milióna obyvateľov, je 1,9 milióna vysídlených. Z toho 1,88 milióna Palestínčanov je v zariadeniach UNRWA alebo v ich blízkosti.

Úrad tiež uviedol, že 131 jeho zariadení v oblasti poškodili izraelské údery.

Izrael začal vojnu proti hnutiu Hamas potom, čo táto skupina 7. októbra zaútočila na Izrael, zabila asi 1200 ľudí a asi 240 osôb uniesla do Pásma Gazy. Cez stovku ich skupina prepustila koncom novembra počas doteraz jediného krátkodobého prímeria, a to výmenou za palestínskych väzňov zadržiavaných v Izraeli. Hamás v Pásme Gazy vládne od roku 2007. Izraelské odvetné údery v palestínskom Pásme Gazy si podľa úradov ovládaných Hamasom od októbra vyžiadali vyše 22 700 obetí.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #Hamas #Pásmo Gazy #izraelsko - palestínsky konflikt