Pri Izraelských útokoch zomrelo v Gaze ďalších 113 Palestínčanov vrátane dvoch novinárov

Pri izraelských úderoch v Pásme Gazy prišlo za posledný deň o život 113 Palestínčanov a celkový počet palestínskych obetí od začiatku vojny medzi hnutím Hamas a Izraelom tak vzrástol na 22 835. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotníctva v Gaze, ktoré kontroluje Hamas. Ministerstvo tiež uviedlo, že medzi mŕtvymi sú aj dvaja palestínski novinári - jeden pôsobil ako spolupracovník agentúry AFP, druhý pracoval pre stanicu Al-Džazíra.

07.01.2024 14:31 , aktualizované: 16:36
Izrael Gaza útok novinári obete AFP Foto: ,
Šéf kancelárie panarabskej televízie al-Džazíry v Pásme Gazy Wael Dahdúh (uprostred) drží ruku svojho syna, ktorý prišiel o život pri izraelskom nálete v Pásme Gazy v Rafafu v nedeľu 7. januára 2024. Aj jeho syn Hamza Wael Dahdúh pracoval ako novinár pre al-Džazíru. Wael Dahdúh stratil manželku, ďalšie dve deti a vnuka, ktorí zahynuli pri izraelskom útoku počas prvých týždňov vojny. Nedávno tiež utrpel pri útoku zranenia.
debata (8)

Údaje palestínskych úradov v Gaze nerozlišujú medzi zabitými civilistami a ozbrojencami. Izraelská armáda (IDF) uvádza, že od začiatku vojny s Hamasom v októbri minulého roka zabila okolo 8 500 príslušníkov hnutia.

Denník The Times of Israel s odkazom na palestínske zdroje napísal, že pri izraelských úderoch dnes zomrel aj vnuk zakladateľa hnutia Hamas šajcha Ahmada Jasína, ktorý v Gaze tiež pracoval ako novinár. Jasína zabili izraelské sily v roku 2004.

George Soros Čítajte viac Niektorí Židia sa spojili proti Sorosovi. Tvrdia, že ubližuje Izraelu

Podľa bilancie ministerstva zdravotníctva v Gaze bolo vo vojne zranených bezmála 58 500 Palestín­čanov, za uplynulý deň pribudlo 250 zranených.

Šesť obetí na Západnom brehu Jordánu

Nálet izraelskej armády na mesto Džanín na okupovanom západnom brehu Jordánu si v nedeľu ráno vyžiadal životy šiestich Palestínčanov. Podľa agentúry AFP o tom informovalo palestínske ministerstvo zdravotníctva.

Agentúra DPA doplnila, že pri nálete na Džanín bola zasiahnutá veľká skupina ľudí. Podľa miestnych správ pred náletom prebiehali ozbrojené potýčky medzi Palestínčanmi a izraelskou armádou.

Oficiálna palestínska tlačová agentúra Wafa v nedeľu skoro ráno informovala, že v Džaníne prebieha veľké rozmiestnenie izraelských síl.

Spravodajský web The Times of Israel (TOI) s odvolaním sa na spoločné vyhlásenie izraelských ozbrojených síl a polície toto preskupovanie síl označil za protiteroristickú operáciu.

TOI dodal, že hneď v úvodnej fáze zásahu v Džaníne boli zranení štyria príslušníci izraelskej pohraničnej polície. K ich zraneniam došlo, keď vozidlo pohraničnej polície zasiahol výbuch zariadenia nastraženého na okraji cesty. Dvaja policajti boli podľa polície zranení ťažko, ďalší stredne a štvrtý ľahko.

Izraelčania začali vojnu proti hnutiu Hamas po tom, čo táto skupina 7. októbra zaútočila na južný Izrael, zabila 1200 ľudí a asi 240 osôb uniesla do Pásma Gazy. Cez stovku rukojemníkov skupina prepustila koncom novembra počas doteraz jediného krátkodobého prímeria, a to výmenou za palestínskych väzňov zadržiavaných v Izraeli. Hamas v Pásme Gazy vládne od roku 2007. ​

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #Pásmo Gazy #izraelsko - palestínsky konflikt