Mašinéria tyranie a bezprávia. Ako Ukrajinci miznú v ruských táboroch a väzniciach

Vo väzenských táboroch a väzobných väzniciach Ruska a tiež na okupovaných územiach Ukrajiny sú tisíce ukrajinských civilistov. Zadržali ich v takzvaných filtračných táboroch, alebo priamo na uliciach kvôli tomu, že sa údajne stavali na odpor "špeciálnej vojenskej operácii", ako Moskva nazýva inváznu vojnu proti Ukrajine.

09.01.2024 10:50
debata (59)
Ako teroristi. Rusi si šetrili rakety a útočili na civilistov
Video
„Letelo všetko,“ opísal najnovšie masívne dronové a raketové útoky ruských okupantov hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnat. V meste Dnipro bola poškodená aj pôrodnica. / Zdroj: Telegram V. Zelenského

Zavreli ich bez obvinenia, bez vyšetrovania, bez súdu a termínu prepustenia na slobodu. Preto je nemožné vypátrať ich úradnou cestou. Na rozdiel od vojnových zajatcov neexistujú žiadne mechanizmy vedúce k ich oslobodeniu, upozornila britská stanica BBC.

„Už som zabudol, aké to bolo. Život mám rozdelený na dve polovice,“ hovorí Volodymyr Buzynov. Keď vypukla vojna na Ukrajine, Volodymyr sa s bratom Mykytou (24), ich matkou a Mykytovou priateľkou Katerynou presťahovali do dediny Mychajlo-Kocjubynske v Černihivskej oblasti. Dúfali, že tam prežijú ostreľovanie. Ale na konci februára začali nájazdy kolón ruských vojakov a v marci už boli v centre dediny. Ruskí vojaci potom 4. marca začali pátrať, kto odovzdáva ukrajinskému delostrelectvu súradnice ich kolón. „Zašli aj k nám,“ hovorí Volodymyr.

Ukrajina ICC vyšetrovanie súd Medzinárodný súdny dvor Čítajte aj Bývalý vagnerovec bude svedčiť v Haagu. Bol svedkom krvilačných vojnových zločinov aj operácií v roku 2014

K rodine, ktorá sa skrýva pred ostreľovaním v pivnici, vtrhlo viac ako desať vojakov. Keď ostreľovanie skončilo, prišiel „staršina“, ktorý rodine odobral mobily a išiel ich preveriť. Čoskoro sa vrátil: Volodymyra, Mykytu a ich matku vyviedli na ulicu. „Kričali na nás, hovorili, že sme odovzdávali súradnice. Ukazovali nejaké screenshoty s geolokáciou,“ hovorí Volodymyr. Spolu s Mykytou tvrdili, že nič neodovzdávali, ale nikto im neveril. Vojaci ich rozdelili. „Mykytu odviedli za stromy. Potom sme počuli imitáciu popravy. Ako postavili všetkých, koho chytili, k stene a kričali: Pripraviť! Zamieriť! ‚Len nekričali: Pal!‘ Potom k Mykytovi priviedli Káťu, zrazili ju na kolená a priložili k hlave samopal. Hovorili, že keď sa neprizná, tak ju hneď odpraví. Mykyta sa mal k niečomu priznať, aby pustili Káťu. Nakoniec ju pustili a nám povedali, že sa ku všetkému priznal a že mu hrozí až 15 rokov,“ povedal Volodymyr.

Zdevastovaná Ukrajina a zničené mnohé osudy ľudí

Povojnová obnova Ukrajiny si bude vyžadovať veľké globálne finančné úsilie.

Fotogaléria
Pavel a Čaputová pricestovali na návštevu...
Zničená budova v meste Bachmut v Doneckej...
+12Chlapec sa hrá na preliezačkach pred zničenou...

Všetkých zajatých Ukrajincov naložili do auta a odviezli. Nejaký čas ich väznili v pivnici v dedine, ale potom nadobro zmizli.

Civilisti sú najviac zraniteľnou skupinou ľudí počas vojny, ktorú jedna strana stále nazýva „špeciálnou vojenskou operáciou“. Práve kladením odporu proti operácii Rusko odôvodňuje zadržiavanie civilistov.

Po vpáde na Ukrajinu ruské úrady nerobili rozdiel medzi vojnovými zajatcami a civilistami, ktorých sa zmocnili. Ruské ministerstvo obrany v odpovedi na otázky ohľadom civilistov zdôrazňovalo, že s nimi zaobchádza „v súlade so ženevským dohovorom“ o vojnových zajatcoch.

Zvíťazíme, veria stále Ukrajinci
Video
Protiofenzíva nebola úspešná. Ukrajinci však stále veria, že budú úspešní v boji proti ruským agresorom. Budú však potrebovať pomoc západných partnerov. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Ženevský dohovor nič nehovorí o možnosti zajať civilistov, ale zakazuje brať rukojemníkov. Všetko, čo sa týka zajatcov, sa v dohovore výlučne vzťahuje na vojakov. Civilisti podľa noriem medzinárodného práva možno zadržiavať „v súlade so zákonmi a normami okupačnej strany“ a so zárukou, že sa dočkajú spravodlivého súdu.

„Pokiaľ ide o zadržanie, mal by existovať článok Trestného zákona či občianskeho zákonníka o kladení odporu špeciálnej vojenskej operácii (vojne), ktoré by bolo priestupkom či trestným činom. Ľudia by potom mali svoje postavenie a ako ochrancovia ľudských práv by sme im mohli poslať obhajcu. Ale nám na to odpovedajú, že ‚kdeže, my ich z ničoho neobviňujeme a nepodozrievame, jednoducho boli zadržaní za odpor voči špeciálnej vojenskej operácii‘,“ hovorí právnička Polina Muryginová, zakladateľka projektu Every Human Being, ktorý pátra po civilistoch v ruských väzniciach.

rusko Čítajte aj Hanba! Kričali na ruskom súde. Dvoch Rusov odsúdili za čítanie básní

Podľa ruských zákonov možno zadržiavať človeka pred rozhodnutím súdu len 48 hodín, a to podľa presne stanovených pravidiel. V lete 2023 túto dobu predĺžili na 30 dní pre zadržaných v podmienkach vojnového štátu výnosom prezidenta Vladimira Putina v štyroch okupovaných oblastiach Ukrajiny, ale len ak je zadržaný podozrivý zo spáchania vážneho zločinu či porušenia zákazov a obmedzení súvisiacich s vojnovým stavom.

Ale z rozhodnutí súdov, s ktorými sa zoznámila BBC, vyplýva, že často čas, miesto a dôvod „zadržania“ Ukrajincov vojakmi nie je nikde zaznamenaná, ani nie sú stíhaní či vyšetrovaní. Človek jednoducho zmizne. Nájsť ho v tomto systéme je veľmi ťažké a ešte ťažšie je sa z neho dostať.

buča Čítajte aj Identifikovali ruského veliteľa, ktorý nariadil zabitie civilistov v Buči. Moskva mu udelila vyznamenanie Hrdina Ruska

„Keď pomáhame týmto zajatcom, stretli sme sa s právnym paradoxom: Bolo by lepšie, keby si o tebe mysleli, že si zločinec,“ hovorí Muryginová.

Ak je vznesené obvinenie, obvinený začína právne existovať a má práva. Ak je vojnový zajatec, možno ho vymeniť. „Zadržaní“ civilisti často sedia v ruských väzniciach bez obhajoby, bez obvinenia a bez súdu. Existujú vo vnútri ruského väzenského systému, ale oficiálne zatvorené nie sú.

Na tejto fotografii, ktorú poskytla ukrajinská...
Pohľad na domy, ktoré boli zlikvidované po...
+2Súkromné domy poškodené ruským raketovým útokom...

Podľa advokátky Márie Ejsmontovej vo väčšine prípadov, o ktorých vie, ukrajinských vojnových zajatcov a civilistov drží oddelene od ostatných väzňov. „Výnimku predstavuje (moskovská väzobná väznica) Lefortovo, ale tam, ak má zatknutý spoluväzeň, je len jeden a s ďalšími väzňami sa nevidí ani na chodbe,“ hovorí.

V prípadoch, keď je dotyčný oficiálne obvinený zo zločinu, hlavne z terorizmu, ruský systém priznáva právo na obhajcu, zdôrazňuje advokátka. Ale k tým, ktorí sedia vo väzbe bez obvinenia, advokáti fakticky nemajú prístup. „Ani mne, ani mojim kolegom sa nepodarilo takýchto ľudí nájsť a stretnúť sa s nimi, bez ohľadu na prosby príbuzných a na informácie, kde sú, a na to, že každý zadržaný má právo mať advokáta,“ dodala.

Dokonca aj keď ministerstvo obrany potvrdilo, že „zadržaný za odpor k operácii“ sa nachádza na „území Ruska“, vojaci odmietajú „do ukončenia preverovacích opatrení“ uviesť miesto, kde je väznený, a pustiť k nemu advokáta. Lehoty na „opatrenie“ nie sú, odvolať sa nemožno.

viera-Aliona-Popova Čítajte aj Umučil jej dcéru. Putin ho za účasť vo vojne omilostil, zistila zúfalá matka. Vykúpil sa krvou, vysvetlil Kremeľ

„Snažíme sa obracať na vojenské i civilné súdy,“ hovorí advokát Leonid Solovjov, ktorý skoro dva roky bezvýsledne pátral po charkovskom študentovi. „Právne nástroje tu už neplatia, je to absolútne politická rovina,“ povedal.

Kolóna ruských vojakov sa 31. marca 2022 sťahovala z území pri všeobecnom ústupe od Kyjeva a Černihivu. Ukrajinci začali zhromažďovať telá mŕtvych. Mykyta medzi nimi nebol. Jeho rodina bola presvedčená, že prežil, ale netuší, čo sa s ním stalo. Hneď po oslobodení po ňom začali pátrať. Rozosielali listy cez väzenskú službu, kým nedostali odpoveď z väzenskej väznice v Belgorode, že Mykyta tu je. Vydal sa tam advokát, ale vo väznici mu povedali, že takéhoto človeka u nich nemajú.

Ľudia z trosiek zachraňujú ikony po tom, čo...
Ľudia z trosiek zachraňujú ikony po tom, čo...
+5Ľudia z trosiek zachraňujú ikonu po tom, čo...

„Stáva sa to dosť často, že prídem, ale povedia, že tam taký človek nie je. Buď k nemu nikoho nepúšťajú, alebo ho naozaj mohli premiestniť inam. Nepustí ťa skontrolovať cely. V najlepšom prípade sa dostaneš k náčelníkovi,“ hovorí Solovjov.

Oslovení advokáti nemohli uviesť jediný úspešný príklad, keď sa im podarilo stretnúť so zajatým Ukrajincom. BBC vie o jedinom príklade, kedy sa „zadržaného“ Ukrajinca podarilo vypátrať za pomoci väzenskej služby a potvrdiť, že je vo väzení. No advokáta k nemu nepustili. Ďalší osud zadržaného nie je známy.

Srí Lanka Rusko Ukrajina protest putin Čítajte aj Putina stíha 'ľudový súd' v Haagu za zločin agresie voči Ukrajine

Ukrajinskí ochrancovia ľudských práv pripúšťajú, že najviac informácií získavajú od oslobodených či vymenených zajatcov, či vojakov či civilistov. V rámci výmien zajatcov počas vojny sa na Ukrajinu vrátilo viac ako 140 civilistov, hovorí ombudsman Dmytro Lubinec. Koľko je v Rusku väznených ľudí, sa presne nevie. Posledná veľká výmena zajatcov sa odohrala 3. januára – a na Ukrajinu sa vrátilo aj šesť civilistov. Rodiny zajatcov a ochrancovia ľudských práv dúfajú, že sa dozvedia novinky o Ukrajincoch v ruských väzniciach. Podľa ministerstva pre reintegráciu dočasne okupovaných území sa v novembri 2023 v ruskom zajatí nachádzalo 4337 Ukrajincov, z toho 3574 boli vojaci a 763 civilisti. Úrady sa opierajú o údaje od Červeného kríža, ktorý ale zďaleka nemá prístup k miestam, kde sú Ukrajinci zadržiavaní. Ombudsman Lubinec uvádza iné číslo: 25 000 nezvestných Ukrajincov, z ktorých značnú časť mohli uniesť Rusi.

59 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #ruská armáda #vojna na Ukrajine #vojnový zločin