O hospitalizácii mlčal aj pred Bidenom. Americkému ministrovi nehrozí vážny postih

Americkému ministrovi obrany Lloydovi Austinovi za neoznámenie svojej hospitalizácie zrejme nehrozí vážny postih, povedali agentúre Reuters dvaja odborníci na právo. Austin podľa nich pravdepodobne porušil pravidlo, podľa ktorého musia vysokopostavení členovia vládnych úradov hlásiť svoju neprítomnosť obom komorám Kongresu, a možno aj interné pravidlá ministerstva obrany. Od prezidenta Joea Bidena však Austinovi podľa Reuters hrozí najskôr iba napomenutie. Prezident už v pondelok oznámil, že s Austinom vo vláde naďalej počíta a dôveruje mu.

09.01.2024 11:24
Lloyd Austin Foto: ,
Lloyd Austin
debata (1)

Okrem formálnych pravidiel je tiež zvyklosťou vysoko postavených členov americkej vlády informovať verejnosť o plánovaných neprítomnostiach zo zdravotných dôvodov a uviesť, kto ich vo funkcii nahradí, píše Reuters. Medzi povinnosti ministra obrany patrí byť takmer bezprostredne k dispozícii a reagovať na akékoľvek ohrozenie národnej bezpečnosti. Hneď po Bidenovi je minister obrany najvyšším veliteľom americkej armády.

Lloyd Austin Čítajte viac Minister obrany Austin zostáva v nemocnici, Pentagón vyšetrí nejasnosti hospitalizácie

Sedemdesiatročného Austina prijali na jednotku intenzívnej starostlivosti vo vojenskom zdravotníckom centre Waltera Reeda v Marylande na Nový rok kvôli „komplikáciám, ktoré sa vyskytli po dobrovoľnom lekárskom zákroku“. O aký zákrok išlo alebo kedy sa Austin vráti späť do Pentagonu, zatiaľ americká verejnosť nevie.

Biely dom vo vyhlásení uviedol, že Austin s prezidentom naposledy hovoril pred prijatím do nemocnice 1. januára na „zabezpečenom konferenčnom hovore“ spoločne s poradcom pre národnú bezpečnosť Jakom Sullivanom a ministrom zahraničia Antonym Blinkenom. Témou rozhovoru vtedy bola situácia na Blízkom východe.

austin Čítajte viac Austin priznal pochybenie pre tajnosti okolo hospitalizácie. Mlčal aj pred Bidenom

Minister obrany v sobotu vyhlásil, že za incident berie plnú zodpovednosť a že sa mohol zachovať lepšie. Na prešetrenie záležitosti vyzvali zákonodarcovia z Republikánskej aj z Demokratickej strany. Predseda armádneho výboru v Senáte, demokrat Jack Reed povedal, že „takový nedostatok transparentnosti sa už nesmie opakovať“.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Lloyd Austin #prezident Joe Biden