"Miestni obyvatelia hovoria, že videli v uliciach Bangui Američanov, ktorých ešte nikdy nestretli a ktorí nie sú súčasťou misie OSN,“ hlásili z Bangui reportéri RFI. "Niektorých z nich, s vyšportovanými postavami, videli v nočných kluboch, zatiaľ čo iných svedkovia opísali ako mužov v havajských košeliach a s cigarami v ústach,“ dodali.
Paríž do centrálnej Afriky, svojej kolónie z rokov 1895 až 1960, vyslal pred desaťročím francúzskych vojakov. Mali tam pomôcť zastaviť sektárske násilie a odvrátiť vypuknutie občianskej vojny. Misia s mandátom OSN v krajine posilnila už predtým rozmiestnené mierové sily Africkej únie.
Uprostred rastúcich protifrancúzskych nálad však Paríž v roku 2016 rozhodol o ukončení svojej mierovej operácie v SAR. O dva roky neskôr do krajiny dorazili prvé stovky žoldnierov ruskej polovojenskej skupiny.
Podľa pôvodnej dohody úlohou vagnerovcov mal byť výcvik miestnej armády. Koncom roka 2020, keď hlavné mesto Bangui ohrozovala povstalecká ofenzíva, ruských inštruktorov posilnilo takmer dvetisíc žoldnierov z bojových jednotiek. Súkromná armáda Jevgenija Prigožina, niekdajšieho Putinovho kuchára, ako znela jeho prezývka, keďže jedna z jeho firiem poskytovala Kremľu cateringové služby, sa odvtedy v SAR etablovala ako kľúčový bezpečnostný partner miestnej vlády.
Vagnerovci majú v SAR na starosti nielen ochranu nálezísk nerastných surovín, ale aj osobnú ochranu prezidenta Faustina Touadéru. Rusi za svoje služby získali lukratívne licencie na ťažbu zlata, diamantov i dreva. Prítomnosť žoldnierov pritom plne zapadá do stratégie Kremľa, ktorý sa usiluje posilniť svoj vplyv v Afrike.
Západ tento postup sledoval s veľkou nevôľou. Kým Paríž, ktorý znižuje svoju vojenskú prítomnosť v bývalých kolóniách, už dal jasne najavo, že jednotky do SAR znova nepošle, Washington podľa denníka Le Monde už koncom roka 2022 ponúkol bezpečnostnú dohodu Bangui. Podmienil to však zrušením kontraktu SAR s vagnerovcami.
Okno príležitostí sa otvorilo vlani v lete po neúspešnej vzbure vagnerovcov a smrti ich zakladateľa Jevgenija Prigožina, ktorý za záhadných okolností havaroval so svojím súkromným lietadlom počas letu z Moskvy do Petrohradu.
Webová stránka Africa Intelligence už v septembri, mesiac po skone Prigožina, odhalila, že prezident Touadéra v Bangui tajne prijal delegáciu Bancroft Global Development, americkej spoločnosti, ktorá poskytuje vojenský výcvik a pomáha s budovaním obranných kapacít v regiónoch zmietaných ozbrojenými konfliktmi.
Spoločnosť Bancroft nepotvrdila informácie, že by jej zamestnanci už pôsobili v SAR. Netají ale, že s úradmi tejto krajiny jej predstavitelia rokujú. „Bancroft odsúhlasil rámec na diskusiu o možných budúcich krokoch s vládou Stredoafrickej republiky. A to je všetko,“ uviedla podľa Deutsche Welle (DW) v písomnej odpovedi hovorkyňa Bancroftu.
Čítajte viac Vagnerovci sú späť. Na ukrajinské bojiská smerujú v radoch Ruskej gardyPodľa vojenských analytikov majú západné krajiny v snahe vytlačiť Rusov z Afriky naponáhlo. Ruské úrady sa totiž pustili do reorganizácie Vagnerovej skupiny. Oficiálnym koordinátorom ruskej prítomnosti v Afrike sa stal námestník ministra obrany Ruskej federácie Junus-Bek Jevkurov. Generál Jevkurov od konca augusta už dva razy navštívil čierny kontinent, pričom rokoval aj v SAR.
Bezpečnostný analytik Colin Clarke z newyorského think-tanku Soufan Center pre agentúru AFP predpovedal, že rivalita medzi mocnosťami v regióne sa v nadchádzajúcom roku zintenzívni. „Bidenova administratíva si, dúfajme, začína uvedomovať, že USA musia byť v Saheli a iných častiach Afriky aktívnejšie vzhľadom na zhoršujúcu bezpečnostnú situáciu v oblasti,“ povedal.
Aj podľa Lucasa Webbera, zakladateľa špecializovanej webovej stránky Militant Wire, sa Spojené štáty snažia potlačiť vzrastajúci vplyv Ruska na africkom kontinente. „Bancroft sa ukázal ako dôležitá súkromná bezpečnostná sila a je považovaný za spoľahlivého partnera na tento účel,“ poznamenal expert pre AFP.