Čína vyzýva USA, aby dali Taiwanu pred voľbami pokoj. Prestaň sa do nás miešať, odkázal zas ostrov Pekingu

Čína vo štvrtok vyzvala Spojené štáty, aby sa zdržali zasahovania do volieb na Taiwane. Zároveň ostro kritizovala oficiálne návštevy medzi Tchaj-pejom a Washingtonom. Dôvodom bol prísľub Spojných štátov vyslať na Taiwan delegáciu po prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia v sobotu 13. januára.

11.01.2024 11:22
debata (17)
Čo ak Čína zaútočí? Taiwan chce byť pripravený
Video
Politici aj odborníci sa snažia odhadnúť, či šéfka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová navštívi Taiwan. Demokratická politička práve cestuje po Ázii. Čína už varovala USA, aby Pelosiová na Taiwan nechodila. Ak to urobí, vraj sa bude zahrávať s ohňom. Na demokratický Taiwan si komunistický režim v Pekingu robí nárok. Ozbrojené sily ostrovného štátu minulý týždeň usporiadali pravidelné vojenské cvičenie Chan Kchuang. Pozrite si z neho video taiwanskej Military News Agency. / Zdroj: Military News Agency.

Washington sa musí vyhnúť akémukoľvek zasahovaniu do volieb na Taiwane, v opačnom prípade by sa mohli vážne narušiť čínsko-americké vzťahy, vyhlásila hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Mao Ning.

„(Čína) vyjadruje silnú nespokojnosť a dôrazne odmieta drzé táranie americkej strany o voľbách na Taiwane,“ uviedla. Taiwan je podľa jej slov dôležitý na dosiahnutie kľúčových záujmov Číny a zdôraznila, že tento ostrov je najdôležitejšou červenou čiarou, ktorú v rámci čínsko-amerických vzťahov nemožno prekročiť.

Tomohisa Takei, Japonsko Čítajte aj Japonský admirál: Možno sme medzi dvoma vojnami. Ruskou a tou na Taiwane

„Čína vždy tvrdo oponuje akejkoľvek forme oficiálnych vzťahov medzi Spojenými štátmi a Taiwanom,“ dodala po tom, ako Washington ohlásil plány vyslať na Taiwan po týchto dôležitých voľbách neoficiálnu delegáciu. „Existuje iba jedna Čína a Taiwan je jej neoddeliteľnou súčasťou,“ dodala hovorkyňa.

Peking v auguste 2022 reagoval veľmi prudko na neoficiálnu návštevu vtedajšej predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane a prerušil s Washingtonom komunikáciu na vojenskej úrovni. Washington však trvá na tom, že takéto návštevy slúžia výhradne na jasnú komunikáciu s novým prezidentom a Washington nimi nepodporuje snahu Taiwanu o dosiahnutie samostatnosti od pevninskej Číny.

Fregata odpaľuje protivzdušnú raketu počas...
Protiponorkové lietadlo P3C prelieta ponad...
+3Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen počas...

Taiwan kritizuje Čínu za ovplyvňovanie volieb

Minister zahraničných vecí Taiwanu Joseph Wu vo štvrtok ostro kritizoval pevninskú Čínu za „opakované zasahovanie“ do prezidentských volieb Taiwanu.

„Peking by sa mal prestať miešať do volieb v iných krajinách a usporiadať si vlastné,“ napísal Wu na sociálnej platforme X.

Wu reagoval na varovanie Pekingu pre taiwanských voličov. Komunistická Čína tvrdí, že víťazstvo Laj Čching-tchea v prezidentských voľbách na ostrove, ktoré sa budú konať sobotu 13. januára, by predstavovalo „vážne nebezpečenstvo“ pre vzájomné vzťahy.

Viceprezident Laj Čching-tche je ako kandidát vládnucej Demokratickej pokrokovej strany (DPP) favoritom na víťazstvo. Vyhlasuje sa za pragmatického bojovníka za nezávislosť Taiwanu, Čína ho považuje za separatistu.

Taiwan, GLOBSEC Čítajte aj Taiwanský diplomat: USA by to vyšlo draho, keby nám nepomohli proti Číne

Tchaj-pej obviňuje Peking, že sa snaží vyvinúť vojenský alebo ekonomický tlak, aby ovplyvnil výsledok hlasovania vo svoj prospech.

Oficiálny názov Taiwanu je Čínska republika a rovnako ako Čínska ľudová republika na pevnine sa oba štátne útvary považujú za jediného reprezentanta Číny. Rozišli sa počas občianskej vojny, ktorá sa v roku 1949 skončila na pevnine víťazstvom komunistov.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #USA #Taiwan #ovplyvňovanie volieb