Izrael stojí pred medzinárodným súdom. Čelí obvineniu z genocídy

Juhoafrická republika (JAR) vo štvrtok na Medzinárodnom súdnom dvore (MSD) oficiálne obvinila Izrael z porušenia Dohovoru OSN o genocíde. Podľa právnych zástupcov JAR nemožno na ospravedlnenie takéhoto konania použiť ani útok palestínskeho militantného hnutia Hamas zo 7. októbra. Izrael obvinenie odmieta.

11.01.2024 12:29 , aktualizované: 13:24
debata (18)
Útok teroristov z Hamasu na účastníkov hudobného festivalu v Izraeli 7. októbra
Video
Zdroj: IDF

Juhoafrická republika sudcov MSD požiadala, aby na Izrael uvalili záväzné predbežné opatrenia vrátane okamžitého zastavenia vojenského ťaženia Izraela v Pásme Gazy. „Žiadny ozbrojený útok na územie krajiny nemôže – bez ohľadu na jeho závažnosť – slúžiť ako ospravedlnenie alebo obhajoba porušení dohovoru,“ vyhlásil juhoafrický minister spravodlivosti a nápravných zariadení Ronald Lamola.

Erdogan Čítajte aj Najhoršie zverstvá storočia. Erdogan označil Netanjahua za 'mäsiara Gazy'

Izrael sa má na pôde MSD vyjadriť v piatok. Prezident Jicchak Hercog sa však už k možnej obhajobe svojej krajiny vyjadril, pripomína AFP. „Neexistuje nič ohavnejšie a nezmyselnejšie než tieto tvrdenia,“ povedal. Izrael podľa jeho slov pri svojej obhajobe bude vychádzať z medzinárodného humanitárneho prá­va.

Právnici Juhoafrickej republiky dnes pred Medzinárodným súdnym dvorom (ICJ) v Haagu citovali niektoré výroky vysokých izraelských činiteľov, ktoré podľa nich rovnako dokazujú, že Izrael sa v palestínskom Pásme Gazy dopúšťa genocídy. Informovali o tom server The Times of Israel a denník Haarec. Z „genocídnej rétoriky“ právnici JAR obvinili izraelského premiéra Benjamina Netanjahua či ministra obrany Joava Galanta. Taktiež viacerí poslanci izraelského parlamentu podľa juhoafrických právnikov žiadali, aby bola Gaza „zrovnaná so zemou“.

Izraelský veľvyslanec: Zničenie Hamasu je krok k mieru
Video
Izraelský veľvyslanec na Slovensku Eitan Levon hovorí o reakcii jeho krajiny na útok teroristov z Hamasu. / Zdroj: TV Pravda

„Vojaci veria, že táto rétorika a ich činy sú prijateľné, pretože zničenie palestínskeho života v Gaze je štátna politika,“ vyhlásil dnes pred ICJ juhoafrický právnik Tembeka Ngcukaitobi. Podľa neho napríklad premiér Netanjahu najmenej dvakrát (koncom októbra a začiatkom novembra) odkázal vojakom bojujúcim v Gaze s hnutím Hamas, aby „nezabudli, čo im urobil Amálek“. Ten bol podľa biblie zarytým prenasledovateľom Izraelčanov.

gaza Čítajte aj Priveľa mŕtvych v Gaze? Spomeňte si na Hirošimu, bráni sa Izrael

Ngcukaitobi tiež pred súdom prehral video, ktoré sa šírilo predtým na sociálnych sieťach a na ktorom izraelskí vojaci v Gaze v novembri spievali „nie sú tu žiadni nevinní“, „nech ich dediny zhoria“, „budú vymazaní“.

Juhoafrický právnik argumentoval aj výrokom ministra obrany Galanta, ktorý po útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra podľa neho povedal: „Nebudú mať elektrinu, jedlo, palivo, všetko zavrieme. Bojujeme s ľudskými zvieratami a podľa toho sa budeme správať. “

Pásmo Gazy, Izrael, tank Čítajte aj Netanjahu je neoblomný. Izrael bude pokračovať vo vojne, kým nesplní všetky ciele

Ngcukaitobi spomenul aj vyjadrenie päťdesiatdeväťroč­ného izraelského veterána Ezry Jahina, ktorý podľa neho prehovoril k izraelským vojakom koncom októbra pred začatím pozemnej operácie v Pásme Gazy. „Vymažte ich, ich rodiny, matky a deti. Tieto zvieratá už nemôžu žiť. Ak máte arabského suseda, nečakajte, choďte k nemu domov a zastreľte ho. Chceme inváziu, ale nie ako tie predtým. Chceme vstúpiť a zničiť to, čo je pred nami,“ uviedol vtedy Jahin podľa Ngcukaitobiho, ktorého citovala televízia Al-džazíra.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu v noci zverejnil video s vyhlásením, v ktorom obhajuje konanie svojej krajiny. „Izrael nemá v úmysle permanentne okupovať (Pásmo Gazy) alebo presídľovať jeho civilné obyvateľstvo. Izrael bojuje s teroristami z Hamasu, nie s palestínskym obyvateľstvom a robíme to v plnom súlade s medzinárodným právom,“ vyhlásil Netanjahu. Dodal, že izraelská armáda robí všetko pre to, aby obetí z radov civilistov bolo čo najmenej, zatiaľ čo Hamas robí všetko pre to, aby ich bolo čo najviac, pretože Palestínčanov používa ako živé štíty.

Palestínčania po izraelských náletoch, v Pásme...
Palestínčania po izraelských náletoch, v Pásme...
+15Palestínčania po izraelských náletoch, v Pásme...

Ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy ovládané Hamasom uvádza, že vojenská kampaň Izraela si dosiaľ vyžiadala viac než 23 200 obetí, približne dve tretiny z tohto počtu tvoria ženy a deti.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Palestína #Hamas #Haag #Pásmo Gazy #Juhoafrická republika #Medzinárodný súdny dvor #útok na Izrael