Húsíovia hrozia USA a Británii: Odteraz ste legitímnymi cieľmi. Jemenčania vyšli do ulíc

Všetky americké a britské záujmy sa stali legitímnymi cieľmi húsíjských bojovníkov. Predstavitelia povstalcov podporovaní Iránom to v Jemene vyhlásili po nočnom útoku USA a Spojeného kráľovstva na húsíjské ciele, píšu agentúry DPA a AFP.

12.01.2024 16:05 , aktualizované: 19:30
husiovia Foto: ,
Lietadlo Spojeného kráľovstva Typhoon sa v piatok 12. januára 2024 vracia na základňu RAF Akrotiri na Cypre po zasiahnutí cieľov v Jemene. Americké a britské ozbrojené sily zbombardovali viac ako tucet miest používaných húsíjskými povstalcami.
debata (200)

„Všetky americké a britské záujmy sa v reakcii na ich priamu a otvorenú agresiu voči Jemenskej republike stali legitímnymi cieľmi jemenských ozbrojených síl,“ vyhlásila húsíjská vládnuca Vyššia politická rada. Vyhlásila tiež, že americko-britský útok nezostane nepotrestaný. Útok podporili aj Holandsko, Kanada, Bahrajn a Austrália.

Jemen, Británia Čítajte viac USA a Británia udreli na húsíov, zabili päť ľudí. Povstalci sľubujú pomstu. NATO Iránu: Kroťte si spojencov

„Američania a Briti by si nemali myslieť, že uniknú trestu našich chrabrých ozbrojených síl. Agresori sa nebudú radosťou opájať dlho,“ dodala rada vo vyhlásení.

Za konfrontáciu v Červenom mori sú zodpovední húsíovia, tvrdí jemenská vláda

Medzinárodne uznávaná vláda Jemenu v piatok vyhlásila, že zodpovednosť za zavlečenie Jemenu do konfrontácie v Červenom mori nesie húsíjská militantná skupina podporovaná Iránom.

Podľa americkej spravodajskej televízie CNN sa to uvádza v piatkovej tlačovej správe jemenského ministerstva zahraničných vecí, ktorou reagovalo na letecké údery Spojených štátov a ich spojencov na pozície húsíov v Jemene, podniknuté v rámci odvety za húsíjské útoky na lode plaviace sa v Červenom mori.

Saudskou Arábiou podporovaná jemenská vláda uviedla, že táto vojenská eskalácia v oblasti „ohrozuje bezpečnosť a bezpečnosť medzinárodnej plavby“, dodala CNN.

Americká televízia dodala, že v Jemene už takmer desať rokov zúri občianska vojna. Začala sa v roku 2014, keď húsíjské povstalecké jednotky zaútočili na hlavné mesto Saná a zvrhli medzinárodne uznávanú a Saudskou Arábiou podporovanú vládu, čo vyvolalo občiansku vojnu.

Konflikt prerástol do vojny v roku 2015, keď doň – v snahe poraziť húsíov – zasiahla koalícia vedená Saudskou Arábiou. Aj po vyše ôsmich rokoch, ktoré odvtedy uplynuli, húsíovia naďalej ovládajú veľkú časť územia Jemenu. Znepriatelené strany v roku 2022 podpísali prímerie, ktoré po šiestich mesiacoch vypršalo, ale bojujúce strany o viac-menej dodržiavajú aj naďalej.

Vojna v Jemene si už vyžiadala vyše 150 000 obetí a ďalšie desaťtisíce ľudí zomreli hladom či na epidémie cholery. Podľa OSN tak zapríčinila jednu z najväčších humanitárnych katastrof na svete. Často býva označovaná za zástupnú vojnu medzi súperiacimi regionálnymi mocnosťami – Saudskom Arábiou a Iránom.

Desaťtisíce Jemenčanov vyšli do ulíc

Desaťtisíce Jemenčanov sa v piatok zhromaždili v niekoľkých mestách svojej krajiny, aby odsúdili nálety USA a ich spojencov proti húsíjským cieľom v Jemene, ktoré boli odvetou za opakované útoky jemenských povstalcov na obchodné lode plaviace sa v Červenom mori.

Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá dodala, že demonštranti v jemenskej metropole Saná na protest šliapali po amerických a izraelských vlajkách.

Na jednom zo zhromaždení vystúpil Muhammad Alí Húsí, člen povstaleckej Najvyššej politickej rady – najvyššieho orgánu v oblastiach Jemenu ovládaných húsíami -, ktorý označil Spojené štáty za „diabla“. Vyhlásil, že jemenskí povstalci „neútočili na brehy Ameriky, ani sa nepohybovali na amerických ostrovoch“, preto sú útoky USA a Británie na Jemen „terorizmom“.

Iracké šiitské milície Haraka an-Nujabá, ktoré sú – rovnako ako jemenskí húsíovia – spájané s Iránom, varovali, že americké záujmy a záujmy krajín spojených s USA odteraz nebudú v bezpečí.

Po tom, čo komandá palestínskeho radikálneho hnutia Hamas podnikli 7. októbra vpád do južného Izraela, pričom vraždili a brali rukojemníkov, izraelská armáda spustila útok na palestínske Pásmo Gazy.

Húsíjskí povstalci napojení na Irán začali v rámci podpory Palestínčanov útočiť na námorné trasy v Červenom mori a podnikať dronové a raketové útoky na Izrael. Deklarovali, že tieto útoky nezastavia, kým izraelská armáda neskončí svoju ofenzívu v Gaze.

Neskôr vyhlásili, že budú útočiť aj na lode smerujúce do Izraela, a varovali medzinárodné lodné spoločnosti pred využívaním izraelských prístavov.

Yemen Israel Palestinians Čítajte viac USA potopili tri plavidlá húsíov, ktoré útočili na loď v Červenom mori

V reakcii na túto eskaláciu Spojené štáty a Británia uskutočnili v noci na piatok desiatky leteckých útokov na vojenské ciele húsíov, pripomenula agentúra Reuters, podľa ktorej sa tak regionálny konflikt vyvolaný vojnou v Pásme Gazy rozšíril.

Agentúra Reuters dodala, že podľa americkej administratívy boli americké a spojenecké jednotky v Iraku a Sýrii od 17. októbra vystavené najmenej 130 útokom. Hovorca Pentagónu Patrick Ryder však uviedol, že Spojené štáty neplánujú rozmiestniť v regióne ďalšie jednotky.

200 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #USA #Jemen #Červené more #húsíovia